صالحی: در حال آزمایش نسل هشتم سانتریفیوژها هستیم، در صورت كم كاری اروپا، گزینه های زیادی داریم

صالحی: در حال آزمایش نسل هشتم سانتریفیوژها هستیم، در صورت كم كاری اروپا، گزینه های زیادی داریم به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس سازمان انرژی اتمی كشورمان با اشاره به اینكه همكاری هسته ای می تواند زمینه خوبی برای بازگشت اعتماد از دست رفته میان ایران و كشورهای حاشیه خلیج فارس باشد اضافه كرد: ایران آماده عرضه تجربیات به كشورهای منطقه در زمینه علم و صنعت هسته ای و ساخت نیروگاه های تحقیقاتی است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علی اكبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگو با شبكه المیادین اظهار داشت: همكاری هسته ای می تواند زمینه خوبی برای بازگشت اعتماد از دست رفته میان ایران و كشورهای حاشیه خلیج فارس باشد.
وی با اشاره به این كه ایران آماده عرضه تجربیات به كشورهای منطقه در زمینه علم و صنعت هسته ای و ساخت نیروگاه های تحقیقاتی است، اضافه كرد: اظهارات برخی كشورهای عربی در خصوص غیر امن بودن نیروگاه های هسته ای ایران نادرست است و امنیت تأسیسات هسته ای تحت كنترل كامل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد.
صالحی در ادامه اظهار داشت كه ایران امروز توانایی غنی سازی در هر سطح بالایی را دارد و بعد از آخر توافق هسته ای ما قادر خواهیم بود تا سانتریفیوژهایی كه می خواهیم را تولید نماییم.
وی با اشاره به اینكه ما حالا در حال آزمایش نسل هشتم سانتریفیوژ ها هستیم و این مساله ۵ تا ۶ سال به طول می انجامد اضافه كرد: فعالیت ما در قالب توافق هسته ای است كه مانع فعالیت های تحقیقاتی در سانتریفیوژهای مدرن نمی گردد.
رئیس سازمان انرژی اتمی كشورمان در ادامه اظهار داشت: ایران امیدوار است كه اروپایی ها برای تولید طراحی جدید برای سانتریفیوژها بر مبنای وعده های خود همكاری كنند اما اگر آنها كم كاری كنند گزینه های زیادی خواهیم داشت اما ما مایل به این كار نیستیم.
بر اساس این گزارش باوجود خروج آمریكا از برجام ایران از ناحیه فنی هیچ چیزی را از دست نداد و این مساله دلیل خشم زیاد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا شده است.
علی اكبر صالحی در این راستا تصریح كرد كه محدودیت هایی وجود دارد كه ما آنها را قبول كرده ایم، اما هیچ تأثیری بر سرعت توسعه صنعت هسته ای ما ندارد.
وی اظهار داشت: اگر تصمیم بگیریم كه به دوره پیش از برجام بازگردیم در آن زمان سطح غنی سازی را هرچقدر بخواهیم بالا می بریم و در صورت نبود توافق هسته ای در فعالیت های خود آزاد خواهیم بود و امكان دارد در طرح های خود بازبینی نماییم.
علی اكبر صالحی در پاسخ به سوالی در ارتباط با بازگشت ایران به مذاكرات هسته ای اظهار داشت: سال ۲۰۱۳ مذاكرات سری دوجانبه در زمینه هسته ای میان ایران و آمریكا با درخواست آنها و با میانجی گری عمان برگزار گردید.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در انتها به مساله لوله های راكتور هسته ای اراك پرداخت و اظهار داشت كه تهران این لوله ها را به صورت مخفیانه نخریده است بلكه این اقدام را به صورت احتیاطی در دوره مذاكرات و پیش از اجرای برجام انجام دادیم و به طرف مقابل اعلام كردیم كه در صورت نقض برجام ما لوله های اضافی خواهیم داشت.
1397/11/20
20:39:27
5.0 / 5
4777
تگهای خبر: انرژی , تولید , خرید , نیروگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز