تحریم های آمریكا نفت را گران كرد

تحریم های آمریكا نفت را گران كرد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز قیمت نفت روز سه شنبه تحت تأثیر كاهش تولید اوپك و تحریم های آمریكا ضد ونزوئلا و ایران، افزایش یافت.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریكا با ۳۷ سنت یا ۰.۷ درصد افزایش، به ۵۲۷۸ دلار در هر بشكه رسید.

بهای معاملات آتی نفت برنت كه قیمت پایه بازار جهانی است، با ۵۰ سنت یا ۰.۸ درصد افزایش، به ۶۲.۰۱ دلار در هر بشكه رسید. نفت برنت روز گذشته با ۱.۷ درصد كاهش بسته شده بود.

به گفته معامله گران، ادامه تعطیلی قسمت هایی از خط لوله كی استون كه نفت كانادا را به آمریكا منتقل می كند هم به تقویت بهای وست تگزاس اینترمدیت كمك كرده است.

تحلیلگران می گویند با كاهش داوطلبانه تولید از جانب اوپك و تحریم های آمریكا ضد ونزوئلا و ایران، بازارها كمبود عرضه پیدا كرده اند اما بعضی از ریسك های بخش عرضه به حد كافی مورد توجه قرار نگرفته اند.

بانك جی پی مورگان آمریكا در یادداشتی هفتگی نوشت: ما معتقدیم كه نفت روی ریسك های عرضه حساب نكرده است چونكه بازارها اخیراً به مذاكرات تجاری آمریكا و چین متمركز شده و ریسك های مربوط به از دست رفتن نفت ونزوئلا را نادیده گرفته اند. اگر مذاكرات تجاری به حل اختلافات دو كشور منتهی شود، نتیجه مثبتی خواهد شد و توجهات را از نگرانی های كلان كه روی رشد تقاضا برای نفت تأثیر منفی می گذارد به كمبود عرضه و ریسك های ژئوپلیتیكی معطوف خواهد نمود.

بانك امریكا مریل لینچ اعلام نموده با مدیریت عرضه از جانب اوپك و منازعات سیاسی در خاورمیانه و افزایش عرضه غیر اوپك، سهم بازار جهانی اوپك از ۳۱.۹ میلیون بشكه در روز در سال ۲۰۱۸ به ۲۹ میلیون بشكه در روز در سال ۲۰۲۴ كاهش پیدا خواهد نمود.

رشد عرضه آمریكا و كندی اقتصادی، امكان دارد امسال پیشروی بازارهای نفت را محدود كند.

ادوارد مویا، تحلیلگر بازار در شركت OANDA در این باره اظهار داشت: نگرانی ها نسبت به مازاد عرضه كه ناشی از رشد عرضه آمریكا است، با نزدیك شدن به ماه های گرم تر همچنان مبحث اصلی مورد توجه بازارهای نفت خواهد ماند.

طبق یادداشت مورگان استنلی، افزایش تولید نفت آمریكا كه عمدتاً از نوع سبك است و سال قبل به ركورد ۱۱.۹ میلیون بشكه در روز صعود كرد، به تولید مازاد بر نیاز بنزین منجر گردیده است.

حاشیه سود بنزین از اواسط سال ۲۰۱۸ سقوط كرده و در آسیا و اروپا در بحبوحه رشد ضعیف تقاضا و رشد عرضه، منفی شده است. حاشیه سود ضعیف پالایش و آمار اقتصادی نه چندان مطلوب به معنای آن است كه قیمت نفت فضای محدودی برای افزایش خواهد داشت و سقف قیمت نفت برنت ۶۵ دلار در هر بشكه در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

بانك امریكا مریل لینچ هم با اخطار نسبت به كندی رشد اقتصاد جهانی، قیمت نفت برنت را ۷۰ دلار و وست تگزاس اینترمدیت را ۵۹ دلار در هر بشكه در سال ۲۰۱۹ و به ترتیب ۶۵ دلار و ۶۰ دلار در سال ۲۰۲۰ پیش بینی نمود.
1397/11/23
13:18:59
5.0 / 5
4380
تگهای خبر: اوپك , بنزین , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز