بزرگترین صادركنندگان نفت جهان

بزرگترین صادركنندگان نفت جهان به گزارش خبرگزاری نفت و گاز اوپك، روسیه و سایر تولیدكنندگان در بحبوحه یك تلاش جمعی برای متعادل كردن بازار و حمایت از قیمت ها قرار دارند اما صادرات بالای نفت همچنان ادامه دارد و روند رشد قیمت ها را محدود نموده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شبكه سی ان بی سی در گزارشی به بررسی ۱۰ صادركننده بزرگ نفت جهان بر اساس آمار صادرات سال ۲۰۱۶ پرداخته كه عبارتند از:

عربستان سعودی

عربستان سعودی بزرگترین صادركننده و دومین تولیدكننده بزرگ نفت جهان است. طبق آمار اوپك، این كشور ۷. ۵ میلیون بشكه در روز نفت در سال ۲۰۱۶ صادر كرد.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان اوایل نوامبر در اقدامی كه از جانب مقامات سعودی، مبارزه با فساد توصیف شده است، دستور دستگیری شماری از مقامات سلطنتی و تجار قدرتمند را صادر كرد. ناظران خارجی اقدام اخیر را تلاش برای تحكیم قدرت در داخل این كشور می بینند. برخی بر این باورند كه پاكسازی اخیر، تلاش محمد بن سلمان برای تحكیم قدرت با استفاده از حذف رقیبان احتمالی است و ممكن است از ابهام سیاسی، تنش و احتمال ناآرامی خبر دهد كه پیش از این در تاریخ بزرگترین تولیدكننده نفت اوپك مشاهده نشده بود.

روسیه

روسیه كه بزرگترین صادركننده بزرگ خارج از اوپك است، طبق جدیدترین آمار بیش از ۵. ۱ میلیون بشكه در روز نفت صادر كرده است. مسكو و رقیبان اوپكی این كشور از ژانویه تولید نفت را برای حذف مازاد عرضه در بازار جهانی محدود كرده اند. هدف از این اقدام، كاهش سطح ذخایر جهانی نفت و كاستن از اشباع عرضه است كه به ریزش قیمت ها در سه سال قبل منجر شد.

عراق

اوپك و مقامات روسیه از شماری از تولیدكنندگان نفت در داخل و خارج از این سازمان خواسته اند متحد شده و از محدود كردن عرضه تا آخر سال ۲۰۱۸ حمایت كنند.

و در حالی كه عراق دومین تولیدكننده و صادركننده نفت بزرگ اوپك است، بغداد تابحال تولیدش را به سطحی كه زمستان گذشته توافق شد، كاهش نداده است.

طبق آمار اوپك، عراق ۳. ۸ میلیون بشكه در روز نفت در سال ۲۰۱۶ صادر كرد.

كانادا

طبق آمار ورلد فكت بوك، كانادا بیش از ۳. ۲ میلیون بشكه در روز نفت صادر می كند.

این تولیدكننده غیرعضو اوپك تقریبا به اندازه مجموع صادرات نفت دو صادركننده بزرگ آفریقا نفت صادر كرده است.

كانادا سومین ذخایر بزرگ نفت جهان را دارد.

امارات متحده عربی

طبق آمار اوپك، امارات متحده عربی ۲. ۵ میلیون بشكه در روز نفت در سال ۲۰۱۶ صادر كرد.

حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این كشور به شكل مستقیم بر اساس تولید نفت و گاز است. این كشور كه مشتمل بر هفت امیرنشین است، در سال ۱۹۶۷ به اوپك پیوست.

كویت

طبق برآورد اوپك، كویت بیش از ۲. ۱ میلیون بشكه در روز نفت در سال ۲۰۱۶ صادر كرد.

بخش نفت و گاز كویت حدود ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی و همینطور ۹۵ درصد از درآمد نفتی این كشور را تشكیل می دهد.

ایران

بنا بر اعلام اوپك، ایران دو میلیون بشكه در روز نفت در سال ۲۰۱۶ نفت صادر كرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری كرده و تصمیم برای بازگرداندن تحریم ها را به كنگره محول كرده است.

ونزوئلا

آمار اوپك نشان داده است ونزوئلا كه یكی از اعضای موسس این سازمان است، حدود ۱. ۹ میلیون بشكه در روز در سال ۲۰۱۶ نفت صادر كرد. باآنكه این كشور آمریكای لاتین بزرگترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد، در یك بحران كامل بسر می برد. بحرانی كه به علت سال ها سوء مدیریت اقتصادی به وجود آمده است، با ریزش سه ساله قیمت های نفت شدت گرفته است. ونزوئلا با كمبود مواد غذایی، تورم بالا و درگیری های خیابانی خشونت آمیز روبروست و نیكولاس مادورو، رییس جمهور این كشور پرداخت بدهی های بین المللی را در اولویت قرار داده است.

درآمد نفتی حدود ۹۵ درصد از درآمدهای صادراتی ونزوئلا را تشكیل می دهد.

نیجریه

نیجریه كه پرجمعیت ترین كشور در میان اعضای اوپك است، بزرگترین تولیدكننده و صادركننده نفت در آفریقا است.

طبق آمار اوپك، این كشور با صادرات بیش از ۱. ۷ میلیون بشكه در روز در سال ۲۰۱۶، با اختلاف اندكی بالاتر از آنگولا قرار گرفت.

آنگولا

بنا بر آماری كه از جانب اوپك انتشار یافته، آنگولا ۱. ۷ میلیون بشكه در روز در سال ۲۰۱۶ نفت صادر كرد. تولید نفت و فعالیت های مربوط به آن حدود ۴۵ درصد از تولید ناخالص داخلی و حدود ۹۵ درصد از صادرات این كشور را تشكیل می دهد.

این كشور از زمان پیوستن به اوپك در سال ۲۰۰۷، ششمین صادركننده بزرگ این سازمان شده است. 

1396/08/26
15:42:06
5.0 / 5
4711
تگهای خبر: اوپك , تولید , صادرات , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز