با افزایش تنش های تجاری با آمریكا

هند خواستار تمدید معافیت برای خرید نفت ایران شد

هند خواستار تمدید معافیت برای خرید نفت ایران شد خبرگزاری نفت و گاز: منابع آگاه اعلام نمودند هند در مذاكره با واشنگتن برای تمدید معافیت از تحریم های آمریكا مقابل نفت ایران، خواستار ادامه خرید نفت ایران در سطح فعلی حدود ۳۰۰ هزار بشكه در روز شده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، هند خرید نفت ایران را كاهش داده اما یك مقام دولتی بلندپایه هندی در ماه ژانویه اظهار كرده بود: این كشور سرگرم مذاكره برای تمدید معافیت از تحریم های آمریكا است.

این مذاكرات همزمان با تشدید تنش های تجاری میان واشنگتن و دهلی نو انجام می شود. آمریكا می خواهد پیمان توافق ترجیحی برای هند را كه به این كشور امكان داده ۵.۶ میلیارد دلار صادرات بدون تعرفه به آمریكا داشته است، خاتمه دهد.

هند بزرگترین بهره برنده از سیستم تجارت ترجیحی است كه قدمت آن به دهه ۱۹۷۰ باز می گردد. اختتام دادن به توافق تجارت ترجیحی با هند، شدیدترین مجازات واشنگتن مقابل این كشور از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا، خواهد بود.

در این بین، دهلی نو از واشنگتن در خواست كرده اجازه دهد هم چنان به میزان فعلی حدود ۱.۲۵ میلیون تن در ماه كه معادل حدود ۳۰۰ هزار بشكه در روز است، نفت ایران را خریداری كند.

آمریكا نوامبر گذشته صادرات نفت ایران را هدف تحریم قرار داد با این وجود به مشتریان بزرگ نفت ایران شامل چین، هند، ژاپن، كره جنوبی، تایوان، تركیه، ایتالیا و یونان معافیت های صادر كرد كه به این كشورها اجازه می دهد به واردات نفت ایران به شكل محدودتری از سابق ادامه دهند. اما واشنگتن این كشورها را برای متوقف كردن خرید نفت ایران تحت فشار قرار داده است. دوره اول معافیت ها در چهارم ماه مه به اختتام خواهد رسید.

وینسنت كمپوس، سخنگوی بخش انرژی وزارت خارجه آمریكا این مساله كه هند از آمریكا درخواست كرده است معافیت های خودرا تمدید كند را تأیید نكرد اما اظهار نمود مذاكرات با هشت مشتری نفت ایران كه در نوامبر معافیت دریافت نمودند ادامه دارد. وی اظهار داشت: ما به مذاكرات دوجانبه با هر یك از این كشورها همچون هند ادامه می دهیم.

یكی از منابع هندی آگاه به رویترز اظهار داشت: مذاكرات با واشنگتن درباره تمدید معافیت از تحریم های ایران به سبب تعطیلی دولت آمریكا كه تا ژانویه ادامه داشت، طولانی شده است و این مذاكرات حالا از سر گرفته شده و هند خواستار شفافیت قبل از برگزاری انتخابات عمومی در ماه مه است.

ایران در ماه ژانویه هفتمین صادر كننده بزرگ نفت به هند بود، در حالیكه قبل از بازگشت تحریم های آمریكا در جایگاه سوم قرار داشت.
1397/12/18
15:06:14
5.0 / 5
4203
تگهای خبر: انرژی , تجارت , تحریم , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز