همفكری دولت با مجلسی ها درباب یارانه آب

همفكری دولت با مجلسی ها درباب یارانه آب خبرگزاری نفت و گاز: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: در ایران به سبب وجود یارانه، هزینه های بالای آب احساس نمی گردد و مردم نسبت به مصرف آب واكنش لازم را نشان نمی دهند، دولت در این زمینه بررسی های لازم را انجام داده و با مجلس هم فكرهایی داشته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، معصومه ابتكار در همایش "ردپای آب " و رونمایی از طرح ملی آموزشی "بانوی آب" كه در دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار نمود: مشهد چهارمین شهری است كه همایش پویش رد پای آب را برگزار می نماید. متاسفانه بیشتر از حد توان و ظرفیت بازیابی آب و تولید آب شیرین، منابع آبی در حال مصرف است. بیش از اندازه توان پالایی منابع آب، آب ها را آلوده و از آب های زیرزمینی برداشت شده است. رودخانه ها باز گرفتار مشكل است.

وی ادامه داد: ردپای انسان در مسئله آب ردپای بزرگی است. انسان آن طور كه باید از این منبع بسیار ثمین و نعمت خداوند كه همه حیات از آن سر چشمه می گیرد، استفاده نمی كند و شكر نعمت را به جا نمی آورد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان كرد: كمبود آب معضل جهانی، ملی و محلی است. استان خراسان رضوی در تنش كم آبی به سر می برد. در این امور تنها دولت و حاكمیت نقش ندارند. در كنار سیاست ها آنها مردم باز موثر هستند.

ابتكار عنوان كرد: مردم می توانند امور خودرا در دست بگیرند و در حفظ محیط زیست و منابع آب پیشگام باشند. زنان همیشه در همه امور حضور موثری داشته اند. در جریانات اجتماعی همیشه بعنوان مادری دلسوز نگران حقوق نسل های آینده بوده اند.

وی افزود: خیلی از این مصرف های اشتباه كه انجام می دهیم متعلق به حقوق نسل آینده است. انسان مكلف به رعایت آن است و باید از تضعیف حقوق نسل آینده جلوگیری كرد. متاسفانه با این رویه مصرف حقوق آیندگان پایمال خواهدشد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح كرد: مصرف الگوها باید تغییر كند. یكی از طریق هایی كه در این زمینه كمك می نماید، افزایش هزینه آب است. در خیلی از كشورهای دنیا برای پیشگیری از مصرف زیاد آب، یارانه آب را برداشته اند. این عمل هزینه بسیار سنگینی برای خانواده ایجاد و خانواده را ملزم به صرفه جویی می كند.

وی تصریح كرد: در ایران به علت وجود یارانه هزینه های بالای آب احساس نمی گردد و مردم نسبت به مصرف آب مسئولیت پذیری لازم را نشان نمی دهند. دولت در این زمینه بررسی های لازم را انجام داده و با مجلس هم فكرهایی داشته است.

ابتكار افزود: در كنار این، مورد در نظرگرفته شده موفق دیگری وجود دارد وآن وجود شكل گیری جریان ها و گویش های اجتماعی مردمی مبتنی بر منافع مردم، حقوق نسل های كنونی و آینده است. مردم باید برای دفاع از حقوق خود و نسل های آینده وارد میدان شوند.

وی ادامه داد: امسال درایران آمار بارندگی بسیار عالی بوده است ولی جبران افت سفره های آب های زیرزمینی را نمی نماید. ایران درحال تغییر اقلیم است، سال های آینده با عنایت به پیش بینی های صورت گرفته شاهد كاهش بارندگی و افزایش دما خواهیم بود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح كرد: با ایجاد پویش هایی همچون "رد پای آب" و آوردن زنان به این عرصه خواستاریم تا این حركت تبدیل به حركت موثری شود.

وی اظهار داشت: تولید غذا باز با مصرف آب همراه می باشد. فرآورده های كشاورزی مانند گندم و... میزان مصرف آب مشخصی دارند ولی متاسفانه با راندمان و بهره وری پایین و وزرات كشاورزی در این زمینه كارهایی مانند كاشت گل خانه مكانیزه انجام داده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح كرد: متاسفانه در ایران بهره وری آب كشاورزی پایین است بنابراین هنگامی كه غذایی تهیه می كنید باید به فكر میزان مصرفی آب آن بود.

وی خاطرنشان كرد: در ایران و بسیاری ازكشورهای دنیا از مزرعه تا سفره فرآورده های غذایی ۳۰ درصد هدر می رود. برای كاهش ضایعات كشاورزی، ضایعات حمل و نقل، فرآوری صنایع غذایی، سفره های ایرانی و مسئله اسراف غذا بسیار مهم می باشد. اسراف زیبنده خانواده ایرانی نیست كه یك سوم این بركت و منابع آب هدر برود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: اگر در بخش كشاورزی حدود ۸۰ میلیارد متر مكعب آب مصرف شود، حدود ۲۴ میلیارد آن هدر می رود. همین طور پسماند تولید و هزینه های بسیار بالایی برای مدیریت شهری ایجاد می شود.

ابتكار تصریح كرد: هدررفت غذا در شهری مانند مشهد به بركت وجود امام كه شهری میهمان پذیراست و با عنایت به اقتصاد پویا، مراكز گردشكری و هتل ها باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی عنوان كرد: زنان مدیران خانه، منابع آب، انرژی و غذا هستند و در كنار آنها مردان باز باید مشاركت داشته باشند. با عنایت به وجود جنگ اقتصادی ناجوانمردانه ای كه روبه رو هستیم دولت تلاش نموده تا بتواند به صورت نسبی این تنگناها و سختی ها را از نظر معیشتی، تورم، قیمت ها و ثبات بازار را كنترل كند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح كرد: یكی از روش های موثر كاهش هزینه خانواده ها در این شرایط اصلاح الگوی مصرف است. مصرف درست در آب، انرژی و غذا تاثیر مثبتی در محیط زیست و منابع آب دارد.

وی تصریح كرد: تا بهار ۹۸، ۱۰ شهر برای رونمایی از جریان های اجتماعی مثبت برای اصلاح الگو، تغییر الگو مصرف، حفاظت بهتر از منابع آب و كاهش هدررفتن غذا در نظر داریم.
1397/12/21
23:35:10
5.0 / 5
4477
تگهای خبر: آموزش , انرژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز