زمان و جزئیات افزایش تعرفه ی مشتركان برق

زمان و جزئیات افزایش تعرفه ی مشتركان برق خبرگزاری نفت و گاز: قرار شد نحوه افزایش تعرفه مشتركان پرمصرف برق در قبوض اردیبهشت ماه اعلام و آگهی و اطلاع رسانی مربوط به این مساله در سطح وسیعی صورت بگیرد كه مشتركان با كنترل مصرف بتوانند شامل ۱۶ درصد افزایش تعرفه گروه مشتركان پرمصرف نشوند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، هیأت وزیران تصویب كرده بود كه بهای آب آشامیدنی و برق از شروع اردیبهشت سال ۱۳۹۸ به میزان هفت درصد افزایش یابد و بر این اساس، برق برای كم مصرف ها ۷ درصد و برای پرمصرف ها ۲۳ درصد افزایش خواهد یافت. بر این اساس، شركت توانیر مصوبه جدید دولت برای افزایش تعرفه های برق مشتركان پرمصرف را كه بالاتر از الگوی مصرف برق داشته باشند را به شركت های توزیع برق ابلاغ كرده است.

نحوه افزایش تعرفه برق
سپس این ابلاغ، وزیر نیرو با تاكید بر این كه نحوه افزایش تعرفه مشتركان پرمصرف در قبوض اردیبهشت ماه آنها اعلام خواهد شد، اظهار داشت كه این آگهی و اطلاع رسانی در سطح وسیعی صورت خواهد گرفت تا مشتركان با كنترل مصرف خواهد بتوانند شامل ۱۶ درصد افزایش تعرفه گروه مشتركان پرمصرف نشوند.
بر این اساس پیش آگهی ها و اطلاع رسانی ها بر روی قبوض از اردیبهشت ماه اعمال می شود و تعرفه های جدید از خردادماه برای پرمصرف ها اعمال و احتمالاً درانتها خرداد نخستین قبوض برای آنها صادر می شود.
اما اردكانیان درباره تغییر تعرفه آب و برق مشتركان پرمصرف تاكید كرده كه چه در زمان خشكسالی و چه در زمان وقوع سیلاب باید به سمت مصرف صحیح تر منابع زیست محیطی همچون آب و برق حركت نماییم و به جهت اینكه این امر در ابعاد مختلف و به نحو مناسبی صورت گیرد، الگوی مصرف را با عنایت به شرایط اقلیمی در مناطق مختلف كشور تعیین و مبانی آنرا اعلام نموده ایم.

تشویق خوش مصرف ها
بدین سبب با تصمیم هیأت وزیران، به ازای هر كیلووات ساعت برق و یا هر مترمكعب استفاده كمتر از الگوی مصرف اعلام شده مبالغی به مشتركان كم مصرف نمایش و در قبوض آنها پرداخت خواهد شد. اما در این بین، كسانی كه میزان مصرفشان فراتر از الگوی مصرف باشد، تشویق خواهند شد كه به گروه خوش مصرف ها بپیوندند كه این عادت خوش مصرفی را توسعه داده و یارانه های آب و برق باز به گروه های واجد شرایط داده شود. به همین دلیل برمبنای تصمیم دولت، این روال جدید از فصل گرم سال شروع خواهد شد.
اما درباره افزایش تعرفه های برق گفته شده كه مقرر است برای كلیه پله های مصرفی، ۷ درصد تعرفه برق افزایش یابد، با مشخص شدن الگوی مصرف برای هر نقطه كشور، كسانی كه بیشتر از الگو به مصرف برق بپردازند و به اصطلاح پرمصرف باشند، علاوه بر این ۷ درصد، ۱۶ درصد دیگر باز در پله های بالای الگوی مصرف، شاهد افزایش تعرفه خواهند بود؛ از این رو افزایش تعرفه برای پرمصرف ها در مجموع ۲۳ درصد است.
این میزان افزایش تعرفه بگفته سخنگوی صنعت برق، هیچ تأثیری روی مؤلفه های اقتصادی كشور نخواهد گذاشت، چونكه هم اكنون قیمت تمام شده تولید برق بدون احتساب هزینه سوخت، ۹۶ تومان در هر كیلوات ساعت است كه بابت فروش برق به مردم، تنها ۶۶ تومان بطور متوسط دریافت می شود.
حقی فام از صدور پیش قبض هایی برای مشتركان پرمصرف سال ۹۷ خبر داد و گفته است كه متوسط مصرف مشتركان برق از خرداد تا شهریور ۹۷ متوسط گیری شده و كسانی كه پرمصرف هستند، برمبنای میانگین مصرف سال ۹۷ و تعرفه های جدید، پیش قبض هایی برای آنها صادر می شود تا بدانند اگر مثل گذشته پرمصرف باشند، چه ارقامی را باید پرداخت كنند كه پیش بینی می نماییم این روش در جهت تبدیل پرمصرف ها به خوش مصرف ها مؤثر باشد.

یك درصد مشتركان پرمصرف هستند
اما علاوه بر خوش مصرف ها و پرمصرف ها، یك درصد از مشتركان برق هستند كه در زمره بسیار پرمصرف قرار می گیرند بطوریكه بیشتر از دو برابر الگوی مصرف، به مصرف برق می پردازند كه باید برای این دسته، فكری بازدارنده كرد.
نظام تعرفه ای برق نظام پلكانی است؛ در نتیجه تعرفه برق به میزان مصرف نرخ آن متفاوت خواهد بود، پس بطور مساوی برای تمام مشتركان تعرفه برق ۷ درصد افزایش یافته است، اما اگر مشتركان الگوی مصرف را رعایت نكنند، در همان بازه زمانی كه به آن اشاره شد ۲۳ درصد به پله تعرفه برق آنان افزوده خواهد شد.
میزان الگوی مصرف هم اینگونه است كه برای مشتركان عادی ماهانه ۳۰۰ كیلووات ساعت مصرف برق در ماه و الگوی مصرف برای ماه های گرم است و ۶۰۰ كیلووات ساعت برای دو ماه مصرف است، حال اگر مشتركی كمتر از این عدد مصرف كند، خوش مصرف و بالاتر از این عدد باشد، پرمصرف شمرده می شود.
یك درصد مشتركان برق ایران كه از لحاظ تعدادی دو میلیون و ۹۰۰ هزار مشترك می شوند، ۹ درصد برق تولیدی را مصرف می كنند؛ از طرف دیگر، دریافت برق از مشتركین ۶۶ تومان است در حالیكه قیمت تمام شده برق ۹۶ تومان است و اگر بحث سوخت درباب اختصاص یارانه به صنعت برق محاسبه شود، این عدد بیشتر خواهد شد. پس نظام تأمین برق باید اصلاح گردد، بطوریكه هر چقدر میزان مصرف برق پرمصرف ها كم شود، می توان برق تأمین شده را به سمت مشتركان صنعتی سوق داد.
دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه بوسیله نشانی اینترنتی http: //bahaye_bargh.tavanir.org.ir/ امكان پذیر است.1398/01/29
14:20:19
5.0 / 5
4947
تگهای خبر: برق , تولید , سوخت , صنعت برق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز