مدیرعامل پارس ایزوتوپ: با اوفك در تماس هستیم، آمریكا می خواهد دستان مان را بالا ببریم

مدیرعامل پارس ایزوتوپ: با اوفك در تماس هستیم، آمریكا می خواهد دستان مان را بالا ببریم به گزارش خبرگزاری نفت و گاز بدون شك یكی از مدیران پرمشغله این روزهای ایران در یكی از مهم ترین بخش های حیاتی و دارویی و صنعتی كشور است. با مشغله های بسیار پس از مدت ها درخواست برای مصاحبه، پای گفتگو می نشیند اما مدام تكرار می كند كه ذهنش درگیر مسائل و كارهای زیادی است.


از ناهماهنگی ها، فرصت سوزی ها، سودجویی ها و مدیریت ناكارآمد در كشور به شدت گلایه مند است و از طرفی فشار تحریم ها عرصه را برای شان تنگ كرده است. با این وجود می گوید، اینجا در قلب تولید و صادرات رادیوداروی كشور كار مثل ساعت دقیق در حال انجام می باشد و كسی اجازه ناامیدشدن، دست از كار كشیدن و بهانه گیری ندارد چون كه اینجا قلب رادیوداروی ایران است.
این مدیر با سابقه در حوزه تولید رادیودارو در كشور كه در شش سال قبل توانسته ایران را به یكی از كشورهای برجسته در این عرصه در آسیا تبدیل كند، خروج آمریكا از برجام را "فاجعه" می خواند اما می گوید كه با همه این موانع، كار ادامه دارد.
مدیرعامل بزرگ ترین شركت تولید رادیودارو در ایران می گوید، تنها مسأله ای كه با خروج آمریكا از برجام بر سر راه این شركت مانع ایجاد كرد، مختل شد همكاری ایرلاین های خارجی با آنها بوده است كه برای مدتی صادرات رادیودارو را با مشكل مواجه كرد اما خوشبختانه پس از یك سال توانستیم بر این مساله تا حدود زیادی مسلط شویم و موانع را از سر راه برداریم.
وی اعتقاد دارد مشكلات كشور امروز تحریم نیست بلكه سوءمدیریت است و برای حل این مساله تاكید دارد كه باید به آن فرهنگی نگاه نماییم و فقط از دولت و كشور انتظار نداشته باشیم مشكلات را حل كند. بخش مهمی از رفتار و عكس العمل مردم در این شرایط بسیار مهم می باشد و باید درست شود. علاوه بر این تحریم باید فرصتی برای نشان دادن توانمندی های مان باشد نه كسب درآمد بیشتر.
او می گوید، هیچ وقت نگفتم و نخواهم گفت، تحریم خوب است اما معتقدم در شرایط تحریم باید كار كرد و نباید دست روی دست گذاشت. باید توانمندی مان را این جاها نشان دهیم. این حرف كه گفته می شود "خدا رو شكر كه تحریم هستیم" مثل این است كه پیغمبر بگوید خدا رو شكر در شعب ابی طالب گرفتار شدیم". باید طوری حرف زد كه رسول باطنی انسان كه همان عقل است هم آنرا بپذیرد.
قرار دادن نام شركت متبوعش از جانب آمریكا در فهرست تحریم ها را نمی پذیرد و آنرا غیرقانونی و غیرانسانی و در تعارض با شعار "اتم برای صلح" می داند و می گوید علاوه بر وزارت خارجه و دولت، راسا برای شكایت از آمریكا وارد عمل شدیم و برای نامه نگاری با اوفك اجازه لازم را هم كسب كردیم و اگر لازم باشد وكیل شخصی برای پیگیری شكایت مان استخدام می نماییم.
محمدرضا داورپناه، مدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ، تنها و بزرگترین شركت تولید رادیودارو در كشور كه نیاز حدود یك میلیون بیمار را در سال تأمین می كند و در اقدامی یك جانبه و خلاف موازین حقوق بین الملل از جانب آمریكا در فهرست تحریم ها قرار گرفت، در گفتگو با ایسنا درباره اقدامات حقوقی و قانونی انجام گرفته از جانب این شركت برای شكایت ضد آمریكا كه نام این شركت را در فهرست تحریم ها بر خلاف قوانین حقوق بشری و بین المللی قرار داده است؟ اظهار داشت: ما در این راستا تلاش هایی را انجام داده ایم و مكاتباتی با افراد و سازمان های مختلف در سطح دنیا حتی با اوفك داشتیم و اعتراض خویش را هم بیان كردیم. در شكایت و اعتراضی كه انجام گرفت، اعلام گردید پارس ایزوتوپ یك تولیدكننده داروهای هسته ای برای بیماران است و قرار دادن آن در فهرست تحریم ها بر خلاف موازین بین المللی و اصول انسانی است.
وی افزود: ما برای گرفتن بهانه از آنها خودمان راسا به اوفك نامه نوشته و اعتراض كردیم. حالا چند ماه از اعتراض ما گذشته و هنوز پاسخی به ما نداده اند. اواخر اسفند ۹۷ ایمیلی دریافت كردیم تحت این عنوان كه پرونده هم چنان در دست بررسی می باشد. البته ما كارهای حقوقی بیش تری را در دست اقدام داریم.
مدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ اظهار داشت: در اكتبر سال ۲۰۱۸ در دادگاه بین المللی لاهه رأی داده شد كه آمریكا باید هرگونه موانعی كه بر سر صادرات و تأمین ملزومات دارویی و پزشكی ایران وجود دارد، رفع كند. اما عكس این مساله صورت گرفت و شركت ما فقط به خاطر این كه به انرژی اتمی ایران وابسته است تحریم شد. پاسخ ما به این مساله این بوده و هست كه مگر می شود یك رادیودارو را بدون راكتور یا سیكلوترون تولید كرد؟ مگر در آمریكا و دیگر كشورها رادیودارو را از جایی دیگر تأمین می كنند كه ما بتوانیم این كار را انجام دهیم؟ طبیعی است راكتورهای هسته ای در اختیار دولت ها قرار دارند. معمولاً در دنیا راكتورها در اختیار بخش دولتی هستند، از این رو ما اعتراض كردیم و گفتیم كه این اقدام آمریكا علاوه بر این كه غیرقانونی و غیرحقوقی است، در مخالفت با سرفصل شعارهای خودشان در خصوص "تحریم ها شامل مواد دارویی و پزشكی و كشاورزی نمی شود" است. شعار "اتم برای صلح" كه الان مبنای كار آژانس بین المللی انرژی اتمی است ابتدا توسط خود آمریكا مطرح گردیده است كه بعداً آژانس آنرا به "اتم برای صلح و توسعه" تغییر داد و این شعار زیر پا گذاشته شده است. آمریكا با این نوع اقدامات محدودیت ساز ثابت كردند كه در شعار و سیاست شان صادق نیستند. فعالیت شركت پارس ایزوتوپ كاملاً صلح آمیز و برای سلامت انسان ها و كاهش آلام بیماران است.
او تصریح كرد: تلاش داریم تا در فضای مجازی موازی اقدامات قانونی و حقوقی، اقدامات زیادی انجام دهیم به شكلی كه افكار عمومی نسبت به تحریم غیرانسانی ضد این شركت از جانب آمریكا آگاه و آگاه شود و تا كنون هم انجمن ها و افراد زیادی از سراسر دنیا با انتشار بیانیه یا چاپ مقالات در ژورنال های معتبر این حركت دولت آمریكا را تقبیح و از ما حمایت كرده اند.
وزارت خارجه و بخش حقوقی دولت پیگیر مبحث هستندوی هم چنین اظهار داشت كه به موازات پیگیری های شركت، مساله شركت پارس ایزوتوپ از جانب وزارت خارجه در گفتگو با اروپایی ها در حال پیگیری و بررسی است. ما روند پیگری های مان را به وزارت خارجه اعلام می نماییم و مسئولان محترم وزارت خارجه به صورت جدی پیگیر مطالبات شركت پارس ایزوتوپ در مذاكرات شان با اروپایی ها و در قالب برجام هستند. در این رابطه بخش حقوقی دولت هم پیگیر است.
مدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ خاطرنشان كرد: در عین حال شركت به صورت مستقل وكیل اختیار كرده و كار را تا احقاق حق مان دنبال خواهیم كرد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، پس از آنكه ترامپ در سال ۲۰۱۸ به صورت یك جانبه از برجام خارج شد مجدد تحریم های ایران در رابطه با پرونده هسته ای را بازگرداند اما در اقدامی عجیب و غیرانسانی بخش های دارویی، غذایی را هم به صورت مستقیم و غیرمستقیم ذیل تحریم ها قرار داد. شركت پارس ایزوتوپ و مركز نظام ایمنی هسته ای كشور هم جزو این تحریم ها قرار گرفتند.
تمام مذاكرات و تفاهم های اولیه در پروژه تترا با اروپایی ها معلق شده استامیدواریم از مسیرهایی همچون اینستكس بتوانیم همكاری با اروپا را از سر بگیریموی در ادامه گفت وگوی خود به آغاز راه اندازی مركز تولید و توسعه رادیوداروهای ایران (تترا) اشاره نمود و اظهار داشت: این مركز بر مبنای استاندارد GMP از سال ۹۳ دنبال شد تا اینكه امسال مقدمات اولیه كار فراهم گردید. این مركز مقرر است جنب سازمان انرژی اتمی در فضای ۳۳ هزار متر مكعب در ۹ طبقه ساخته شود. بودجه ارزی آن توسط صندوق رفاه ملی به میزان ۶۳ میلیون دلار تأمین شده است و بودجه ریالی آن هم توسط سازمان انرژی اتمی تأمین می شود. راه اندازی این مركز پس از ۴۰ سال برای آن است كه آنرا جایگزین مراكزی نماییم كه در دهه ۶۰ ساخته شده اند. ما در دهه ۶۰ و با امكانات گذشته ۲۰ الی ۳۰ ژنراتور تولید می كردیم و الان ۳۶۰ ژنراتور تكنسیم تولید می نماییم، یعنی بیشتر از ۲۰ برابر ظرفیت امكانات فعلی، در حال تولید هستیم. این مركز دو سیكلوترون و ده ها خط تولید خواهد داشت.
مدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ خاطرنشان كرد: قرار بود تمام تجهیزات پروژه تترا در قالب برجام و با همكاری كشورهای مختلف بخصوص كشورهای اروپایی تأمین شود و مذاكرات مربوطه از سال ۹۶ آغاز شد اما متأسفانه به خاطر تحریم ها و خروج آمریكا از برجام در بخش تأمین تجهیزات، تمامی مذاكرات و تفاهم های اولیه معلق شده است. این در شرایطی است كه كشورهای اروپایی بسیار علاقه مند به همكاری با ایران در این زمینه هستند و تلاش داریم از مسیرهای مختلف، شاید ساز و كار مالی اروپا یا همان اینستكس این مساله حل شود. البته آنچه واضح است سهامداران این شركت ها باید تصمیم بگیرند كه در این پروژه وارد شوند و معمولاً به علت منافعی كه شركت های مذكور در آمریكا دارند كار برای ما مشكل می شود.
مركز كرج با همكاری اروپایی ها پس از برجام ساخته شد
قراردادهای مختلف با اروپایی ها به خاطر همكاری نكردن بانكهای بزرگ اجرا نشد
وی درباره صادرات شركت پارس ایزوتوپ به اروپا پس از برجام اظهار داشت: در قالب برجام سرعت همكاری ها بسیار افزایش یافت و از آن شرایط نهایت استفاده را كردیم. مهم ترین همكاری ما با اروپایی ها ساخت مركز كرج بود كه با همكاری شركت های اروپایی تأمین تجهیزات شد. هم چنین قراردادهای متعددی با اروپایی ها مورد تفاهم قرار گرفت و خیلی از آنها آماده امضا بود كه به خروج آمریكا از برجام معلق شدند. متأسفانه اگر برخی مشكلات بانكی ناشی از اقدامات مخرب آمریكا در قالب برجام نبود، این قراردادها اجرایی شده بود اما در بعضی قراردادها درگیر مسائل بانكی و چگونگی پرداخت ها بودیم؛ اینكه اروپایی ها با كدام یك از بانكهای ما كار كنند، چون در همان زمان كه برجام اجرایی شد هم مشكلات بانكی و عدم همكاری بانكهای بزرگ اروپایی با بانكهای ایرانی وجود داشت.
داورپناه درباره اینستكس و كمك این ساز و كار به پیشرفت كار شركت متبوعش و بهبود اوضاع تصریح كرد: ما به صورت مستقیم با ساز و كار مالی اروپا درگیر نیستیم. این بانكهای ما هستند كه باید خویش را با این سیستم هماهنگ كنند و به صورت متقابل این سیستم با شرایط بانكهای ایرانی خویش را هماهنگ سازد.


به "ما می توانیم" اعتقاد دارمآمریكا به كمتر از این كه دستان مان را بالا ببریم راضی نمی شودمدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ در پاسخ به این پرسش كه اگر تحریم های آمریكا ادامه و گسترش یابد و اروپا هم نتواند كاری برای مقابله با آن یا اقدامات جایگزین انجام دهد چه باید كرد؟ اظهار داشت: نگاه من این است؛ در شرایط فعلی آمریكا به كمتر از این كه ما دستان مان را بالای سرمان ببریم راضی نمی گردد. اما ما در همین شرایط تحریم و با مشكلات زیادی كه وجود دارد، تلاش داریم طرف های خارجی خویش را حفظ نماییم.
وی در پاسخ به این كه پس به نظر شما مذاكره با اروپا در این شرایط بی فایده است؟ اظهار داشت: هیچ وقت نمی گویم مذاكره بی فایده است. اما در كنار مذاكره و گفتگو به "ما می توانیم" اعتقاد دارم. اگر به كارمان ایمان داشته باشیم، دست به ابتكار عمل و خلق راه های جدید می زنیم یا راهی می سازیم یا راهی می یابیم.
او تصریح كرد: هر مسؤولی نقطه توانش در مشكلات و سختی مشخص می شود. باید تعامل و همكاری مان را در داخل بیشتر نماییم بخصوص هماهنگی بین دستگاه ها باید بیش تر باشد كه متأسفانه الان این طور نیست. شرایط بگونه ای است كه از بامداد كه بیرون از خانه می آییم، بیشتر وقت مان را برای از سر راه برداشتن موانع خود ساخته صرف می نماییم و تا برسیم به دفتر كارمان دیگر توانی نمانده است. معتقدم تحریم باید فرصتی برای نشان دادن توانمندی های مان باشد نه كسب درآمد بیشتر.
تحریم ها سخت تر و عمیق تر شده استهمیشه یك جای كار در مدیریت مان می لنگدوی تصریح كرد: مدیریت در سه كلمه "مشورت، تصمیم و اقدام" خلاصه می شود كه متأسفانه در سیستم ما برخی فقط مشورت می كنند، عده ای مشورت می كنند اما در تصمیم مردد هستند و برخی هم مشورت نمی كنند اما اقدام می كنند؛ ما همیشه یك جای كار مان در مدیریت می لنگد.
مدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ در پاسخ به این پرسش كه در سال ۱۳۸۶ با تحریم های شدیدی در تأمین مواد اولیه رادیوایزوتوپ مواجه شدیم آیا الان نسبت به آن زمان شرایط بهتری در مدیریت تحریم و مشكلات احتمالی داریم؟ اظهار داشت: نسبت به سال ۸۶ خیلی شرایط بهتری داریم اما تحریم ها الان عمیق تر هستند. توسعه انجام شده در حوزه رادیودارو در این ده سال قابل قیاس نیست و فاصله بسیاری با گذشته پیدا كردیم. تحریم ها سخت تر شده است. همه كشورها منفعتی در آمریكا دارند و آمریكا هم از این مساله نهایت استفاده را كرده است. سرنخ همه چیز در دنیا به دلار وصل است و آمریكایی ها از این مورد بعنوان یك ابزار قدرتمند بهره می برند. از طرفی آمریكا همه منافذ ما را رصد كرده و این مسیرها را بسته است. با این وجود همیشه راهی برای دور زدن تحریم وجود دارد، البته با هزینه بیشتر.
وی اظهار داشت: خواست، اراده و وحدت با شعار دادن محقق نمی گردد، باید این ها را از خودمان شروع نماییم و منتظر دیگری یا بالادستی نباشیم. منابع و ذخایر ملی ایران نسبت به جمعیت مان و در سطح دنیا وضعیت خوبی دارد پس ما مشكل منابع نداریم بلكه باید مدیریت خویش را اصلاح نماییم.
مدیرعامل پارس ایزوتوپ در ادامه با اشاره به روند تأسیس این شركت و اهداف تعیین شده برای آن از ابتدا تا كنون خاطرنشان كرد: از سال ۹۱ شركت پارس ایزوتوپ، با هدف تولید محصول باكیفیت، ارتقا خدمات رسانی و سرعت پاسخگویی در عرصه پزشكی و صنعتی، تأسیس شد. در كنار این اهداف، حركت به سمت استانداردهای بین المللی هم مدنظرمان بود.
وی افزود: اصلی ترین هدف این شركت ارتقا سلامت عمومی جامعه با ارسال به موقع محصولات جهت تشخیص، درمان و كاهش رنج بیماران بخصوص مبتلایان به سرطان بوده است. ما این دیدگاه را به همه بخش های مرتبط در كشور تسری دادیم و به زعم خود تا الان با كمك همكاران مان در بخش غذا و دارو كشور، در این زمینه موفق بوده ایم.
یكی از قطب های تولید رادیودارو و كیت های رادیودارویی در آسیا هستیممدیرعامل بزرگترین شركت تولید رادیودارو در ایران اظهار نمود: ما دو استراتژی برای شركت ترسیم كردیم، استراتژی تنوع محصول و تمركز بازار برای بازار داخل كشور و استراتژی تمركز محصول و تنوع بازار برای صادرات. برای این راهبردها چشم اندازی ده ساله ترسیم شده است كه خوشبختانه امروز و پس از گذشت ۶ سال، تمامی نیاز كشور عزیزمان را تأمین كرده و از معدود شركت هایی هستیم كه طیف وسیعی از محصولات را با تنوع بالا در اختیار داریم و همینطور در حوزه بین المللی، و با انتخاب محصولات استراتژیك و بازار مناسب آن توانستیم خودمان را بعنوان یكی از قطب های تولید رادیودارو و كیت های رادیودارویی در آسیا مطرح نماییم.
وی اظهار داشت: تولید دارو به دو شیوه استفاده از راكتور تهران و سیكلوترون مركز تحقیقات كرج در این شركت انجام شده و هنوز هم به همین دو شیوه كار را انجام می دهیم. البته برای تولید مهم ترین محصولات تشخیصی همچون ژنراتور تكنسیم 99M و ید ۱۳۱ برای درمان سرطان تیروئید و لوتشیوم PSMA و لوتشیوم Dotatate به ترتیب برای درمان سرطان پروستات و تومورهای نورواندوكرین كه از سال قبل تولید آن شروع شده است، نیاز است تا مواد اولیه آن به صورت هفتگی از روسیه خریداری شود.
او افزود: یكی دیگر از كارهای بزرگی كه شركت پارس ایزوتوپ انجام داده است، تولید اصلی ترین داروی تصویربرداری دستگاه های پت اسكن یعنی FDG است كه برای تولید آن مركز جدیدی را با بالاترین استانداردهای بین المللی در كرج در سال ۱۳۹۶ با حضور رئیس جمهور افتتاح كردیم. این مركز ظرفیت آنرا دارد كه برای هر بار تولید، حدود ۱۰ بیمارستان را سرویس دهد. هم اكنون در كل ایران هشت پت اسكن داریم كه در تهران در بیمارستان های شریعتی، خاتم الانبیاء و مسیح دانشوری هستند و هم چنین در بیمارستان های رضوی مشهد، فاطمه زهرا شیراز، امام رضا تبریز و پیام كرج و بزودی در بیمارستان امام خمینی تهران این ظرفیت اضافه می شود. هم چنین در این مركز توانستیم ژنراتور گالیوم ۶۸ را تولید نماییم كه جز پنج كشور تولیدكننده آن هستیم. ژنراتور گالیوم ۶۸ دومین محصول استراتژیك است كه در پت استفاده می شود و الان دانش تولید آن در كشور بوجود آمده و بیمارستان های مختلف از آن استفاده می نمایند.


آژانس از كیفیت و استاندارد بالای مركز تولید رادیودارو كرج تعجب كردوی در ادامه به بازخورد آژانس بین المللی انرژی اتمی در بازدید از مركز كرج اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی آژانس از مركز تولید رادیوداروهای وابسته به سیكلوترون كرج بازدید كردند بسیار از سطح كیفیت و استاندارد آن تعجب كردند. بنا بر این معتقدیم ما در تولید محصول با كیفیت، تحویل در كمترین زمان ممكن و تضمین دائمی عرضه محصول بدون وقفه تا كنون به خوبی وظایف تعیین شده را انجام داده ایم.
او درباره توریسم درمانی و سهم این شركت از این مقوله اظهار نمود: در حوزه درمان، توریسم داریم چون در منطقه از معدود كشورهایی هستیم كه داروهای خاص مثل لوتشیوم كه هر دوز آن ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار است را تولید می نماییم، در حالیكه این دارو در ایران با قیمتی نازل به فروش می رسد. در عین حال كشورهای اطراف ایران از این مساله استقبال خوبی كرده اند. در زمینه ید درمانی هم بیماران خارجی زیادی داریم، كه البته با اضافه شدن داروی جدید درمانی مانند لوتشیوم بر تعداد متقاضیان خارجی بخصوص كشورهای اطراف افزوده شده است. پیشنهاد ما به مجموعه ها و بیمارستان هایی كه در این عرصه كار می كنند این است، كه به این مقوله بعنوان یك فرصت جهت ورود ارز به كشور نگاه كنند، چونكه متأسفانه قیمت برای بیماران خارجی به صورت ریالی و همانند قیمت برای بیماران عزیز كشورمان است كه اساساً در هیچ جای دنیا این مرسوم نیست.
مدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ در ادامه درباره واردات سیكلوترون به كشور تا پیش از خروج آمریكا از برجام خاطرنشان كرد: در این رابطه مشكلی تحریمی خاصی نداریم اما هرچه جلوتر رفتیم، خود بیمارستان ها متوجه شدند كه داشتن سیكلوترون كاری بیهوده است چون كار با آن فنی و تخصصی است و نیاز به پشتوانه مالی و دانشی مناسب برای تأمین و نگهداری آن دارد. الان حتی بیمارستان هایی كه سیكلوترون دارند هم ترجیح می دهد از شركت ما رادیوداروی مورد نیازش را بگیرد. ما برای تولید رادیوداروهایی سیكلوترونی هدف گذاری مناسبی انجام دادیم، كه از تربیت و آموزش نیروی انسانی متخصص برای نگهداری و تعمیرات، شامل آن می شود تا نصب و راه اندازی سیكلوترون های جدید و یا حتی اجاره آن از مراكزی كه در سطح كشور در اختیار دارند.
وی درباره سیكلوترون بیمارستان شریعتی كه چند سالی است وارد شده اما با مشكل راه اندازی مواجه بود اظهار داشت: این سیكلوترون هنوز راه اندازی نشده است ولی تا كنون دغدغه ای هم نداشته اند و محصول مورد نیازشان توسط شركت ما تأمین شده است و بیشتر از ۶۰۰۰ بیمار را خدمات داده اند. ان شاءالله سیكلوترون آنها بزودی راه اندازی می شود اما بیشتر جهت استفاده تحقیقاتی خواهد بود.
مدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ تصریح كرد: شركت پارس ایزوتوپ نیاز تمام مراكز پزشكی هسته ای كشور شامل ۱۸۶ مركز كه ۴۸ مركز آن دولتی و ۱۳۸ مورد خصوصی است را تأمین می كند. در سال های اخیر به تعداد این مراكز هسته ای افزوده شده است. البته ما معتقدیم كه به لحاظ آمایش سرزمینی با عنایت به اینكه بیشتر این مراكز در تهران هستند مناسب نیست؛ تقریباً نیمی از مراكز در تهران هستند و نیمی دیگر در كل كشور پراكنده شده اند و در بعضی استان ها اصلاً مركز هسته ای نداریم. یكی از اقدامات خوب شركت پارس ایزوتوپ این بوده كه تحقیقات بالینی روی محصولات اش كه قبلاً در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشكی واقع در شهر تهران انجام می شد را به بیمارستان هایی در شهرهای مختلف منتقل كرده است. بعنوان مثال، تحقیقات درباره لوتشیوم را به بیمارستان های بوشهر و مشهد منتقل كرده و به این شكل استان های دیگر را هم درگیر كردیم.
وجود محصول دارویی ما در كشورهای مختلف كمك به "دیپلماسی سیاسی" استوی با اشاره به شعار شركت پارس ایزوتوپ در خصوص "افق تازه ای در زندگی" اظهار داشت: ما بر همین مبنا همیشه حركت می نماییم، یعنی نگاه ما صرفاً به بیمار ایرانی نیست و وقتی نیاز داخلی را تأمین كردیم به سمت صادرات حركت كردیم. شاید و بهتر است بگوییم مطمئنم هیچ كس باور نمی كرد كه روزی بتوانیم صادر كننده انواع رادیودارها باشیم، اما الان به كشورهای مختلف همچون عراق، پاكستان، هند، لبنان، سوریه، مصر، گرجستان صادرات داریم.
مدیرعامل بزرگترین شركت تولید رادیودارو در ایران با بیان این كه "ما در شركت معتقد بودیم یكی از بهترین راه هایی كه می توانیم به دنیا فن آوری صلح آمیز هسته ای كشورمان را معرفی نماییم، صادرات این فن آوری است"، بر "دیپلماسی علمی و فن آوری" و استفاده از ظرفیت های علم و فناوری برای تحقق اهداف سیاست خارجی تصریح كرد و اضافه كرد: اعتقاد دارم همه چیز در "دیپلماسی سیاسی" نمی گنجد. كاری كه با ارسال یك محصول دارویی و تكنولوژی خاص در حوزه دارویی و پزشكی انجام می دهیم یا به واسطه این توانمندی متخصصان و كارشناسانی را به ایران می آوریم و كار و محصول خویش را معرفی می نماییم، بهترین اتفاق و كمك به مسیر دیپلماسی سیاسی است.
وی افزود: هند یك قطب هسته ای است و حرف های زیادی در این عرصه برای گفتن دارند و ما در حوزه دارو واردكننده دارو از هند هستیم، اما در رادیوداروها این ایران است كه تأمین كننده نیاز هندی ها است. این اتفاق در حالی روی داده است كه فرانسه، تركیه، لهستان، آلمان، رژیم اسرائیل و انرژی اتمی هند در این عرصه رقابت داشته و دارند. اما پارس ایزوتوپ در برهه هایی در رأس بازار رادیوداروی هند قرار گرفت و هم چنان در رتبه بالایی قرار دارد. ما رادیوداروی بیشتر از ۷۰ بیمارستان هند را تأمین می نماییم. محصولات ما امروز در هند ثبت شده است و این روند هر روز رو به افزایش است. مسؤولان هندی سال قبل برای چهار روز به ایران و شركت ما آمدند و از روند كار و خطوط تولید بازدید كردند و دیدند كه با استاندارد بالایی كار در حال انجام می باشد.
او هم چنین خبر داد: مناقصه تأمین رادیوداروی عراق را شركت پارس ایزوتوپ برنده شد و دو ماه پیش مناقصه فروش رادیودارو به قطر و عمان را بردیم. هم چنین بزودی با مكزیك، كاستاریكا و بزریل وارد مذاكره خواهیم شد.
قول می دهم صادرات رادیوداروی ایران در تركیه به شدت افزایش پیدا می كندوی اظهار داشت: شركت ما هم بزودی به بازار تركیه ورود پیدا خواهد نمود. تركیه ۱۱۰ مركز پت دارد و در این عرصه كشوری مدعی است اما قول می دهم محصولات مان در تركیه به شدت افزایش پیدا خواهد نمود. هر ژنراتور ۱۸ تا ۲۵ هزار یورو قیمت دارد و در این رابطه تركیه خریدار ژنراتور ماست.
مدیرعامل بزرگترین شركت تولید رادیودارو در ایران اظهار نمود: شركت ما هم چنین برای سوریه و گرجستان هم محصولات مورد نیازشان را تأمین می كند.
او در ادامه تصریح كرد: اعتقاد داریم اگر بتوانیم محصولات مان را به چین و هند صادر نماییم، توانسته ایم به بخش قابل توجهی از اهداف تعیین شده شركت دست پیدا نماییم كه حالا پنجاه درصد این هدف محقق شده است.
وی با بیان این كه ایران با مصر هیچ رابطه سیاسی ندارد اما در زمینه صادرات رادیودارو همكاری دارد، اظهار داشت: هم اكنون شركت پارس ایزوتوپ رادیوداروی ۱۲ بیمارستان این كشور را تأمین می كند و این اتفاق از سال ۹۳ شروع شده است. در روزنامه های مصر تیتر زده بودند كه "مواد رادیواكتیو ایران" وارد قاهره شد و این برای فعالیت ما موفقیت بزرگی است. در عین حال دوستان ما به شدت پیگیر توسعه و انتقال این فن آوری به دنیا هستند تا اثبات كنند كه ایران در این حوزه حرف های زیادی برای گفتن دارد.
مدیرعامل شركت پارس ایزوتوپ در ادامه این گفتگو خاطرنشان كرد كه تا كنون شخصیت های برجسته زیادی در حوزه صنعت پزشكی هسته ای به ایران آمده اند و هر كدام با نگاه مثبت و رو به جلو و نگاهی واقع بینانه نسبت به ایران و ظرفیت های بی شمارش ایران را ترك كردند.
سیكلوترون تهران ارتقا می یابدداورپناه در پاسخ به این كه سیكلوترونی كه در اختیار سازمان انرژی اتمی است و شركت شما از آن استفاده می نماید بسیار قدیمی است آیا در این زمینه مشكلی وجود ندارد؟ اظهار نمود: این سیكلوترون كه تنها سیكلوترون با قدرت ۳۰ مگاولت است، برای ۲۵ سال پیش است، با این وجود ما این میزان پیشرفت و توسعه را در شركت پارس ایزوتوپ از همین سیكلوترون داشته ایم. البته یكی از برنامه های مهم سازمان انرژی اتمی كه به ما اعلام شده این است كه این سیكلوترون ارتقا خواهد یافت.
به ایرلاین های دقیق و مطمئن برای پیشرفت در صادرات رادیودارو نیاز داریموی درباره چگونگی صادرات رادیودارو توسط این شركت با عنایت به اهمیت و حساسیت زمان برای ارسال رادیودارو اظهار داشت: داشتن ایرلاین های مطمئن و دقیق بعنوان نقطه قوت كار در حوزه صادرات رادیو دارو است، چون رادیودارو باید در زمان مناسب به دست مشتری برسد و اگر نقطه پرواز یك روز تغییر كند در كار مشكل ایجاد می شود، گاهی تا یك روز جا به جایی قابل مدیریت است اما اگر این زمان بیشتر شود در عمل محصول از بین می رود یا به درد مشتری نخواهد خورد؛ چون كه محصولات ما مثل یخ هستند و اگر به موقع استفاده نشود از بین می رود و از سویی باید برای این دیركردها خسارت داده شود.
داورپناه از روند كار در حوزه صادرات رادیودارو بخصوص در گمرگات كشور اظهار خشنودی كرد و اظهار داشت: خوشبختانه در این عرصه مشكلی نداریم و همكاری خوبی با ما انجام می شود.
در اروپا با عناوین "تحقیقاتی" فعلاً صادرات داریممدیرعامل بزرگترین شركت تولید رادیودارو در كشور با اشاره به این كه این شركت عضو انجمن پزشكی هسته ای اروپاست و اعتبار قابل توجهی دارد اظهار نمود: این شركت هفت سال است كه در نمایشگاه های پزشكی هسته ای اروپا شركت دارد و در ۲۰۱۹ هم در نمایشگاه اسپانیا حضور داریم. حضور ما در این مدت باعث تحیر همه شركت كنندگان و بازدیدكنندگان شده است و امسال هم به شكل قابل توجهی خواهیم درخشید.
وی در پاسخ به این پرسش كه این شركت به كشورهای اروپایی با عنایت به نداشتن استانداردهای اروپایی و هم تحریم های آمریكا هم صادرات دارد؟ تصریح كرد: ما با عناوین "تحقیقاتی" محصولات مان را به اروپا صادر می نماییم. بعنوان مثال به اتریش محصولات زیادی ارسال شده است اما چون نیاز داریم تا محصولات مان با استاندارد GMP اروپا همسان باشد كمی این روند در مرحله تجاری دشوار می باشد، اما برای آن هم برنامه داریم و انشالله بزودی محصولات مان در سطح استاندارد اروپا در كشور تولید خواهد شد.
مدیرعامل پارس ایزوتوپ درباره چگونگی تأمین رادیوایزوتوپ (مواد اولیه تولید رادیودارو) مورد نیاز كشور با تاكید بر این كه "سعی داریم این مواد را از كشورهای مختلف تأمین كنیم" اظهار داشت: بیشتر مواد رادیواكتیو مورد نیازمان را از راكتورهای روسیه تأمین می نماییم، اما تلاش داریم از راه راكتور تهران و تكنولوژی های دیگر هم این مواد را تأمین نماییم.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: یك تعداد كشور كه صاحب راكتور هستند رادیوایزوتوپ همه كشورها را تأمین می كنند. الان حدود ۴۰ درصد مولیبدن مورد نیاز دنیا را كانادا، ۳۰ درصد هلند، ۱۰ درصد فرانسه و حدود ۱۰ درصد دیگر هم آفریقای جنوبی و بخش كوچكی هم توسط روسیه تأمین می شود. از این رو این طور نیست كه یك كشور بتواند در همه این زمینه ها مولد باشد. هم چنین در زمینه تولید رادیودارو هم تعداد كمی از كشورها هستند كه تولیدكننده رادیودارو هستند و داروی همه كشورها را تأمین می كنند كه ایران هم در این دسته از كشورها قرار دارد.1398/02/05
15:05:37
5.0 / 5
4576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز