وعده جدید همسایه شرقی به ایران

وعده جدید همسایه شرقی به ایران خبرگزاری نفت و گاز: پاكستان پس از یك دهه بدقولی درباره تكمیل خط لوله انتقال گاز از ایران به پاكستان، این دفعه تحریم ها را علت بدقولی خود دانسته و اعلام نموده كه اقدام های لازم را برای اجرای طرح خط لوله انتقال گاز از ایران موسوم به «آی پی» انجام خواهد داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، قرارداد گازی میان ایران و پاكستان باقی مانده از طرحی است كه زمانی قرار بود "خط لوله صلح" باشد؛ قراردادی كه توافق نامه اولیه آن با پاكستان در سال ۱۹۹۵ به امضا رسید و سپس در سال ۱۹۹۹ هند هم به این توافق مشترك گازی پیوست.
این قرارداد در سال ۲۰۰۴ مورد بازنگری قرار گرفت و جزئیات آن روشن شد، اما پنج سال بعد، هند با بهانه هایی در مورد امنیت و قیمت معاهده نسبت به آن سرد شده و از تعهد سه جانبه كناره گیری كرد.
بعد از آن در ماه سپتامبر ۲۰۱۲ عملیات اجرایی معاهده شروع شده و رؤسای جمهور وقت دو كشور توافق كردند در این زمینه همكاری داشته باشند، بر طبق این همكاری پیش بینی شده بود كه پاكستان هم خط لوله خویش را طی ۲۲ ماه تا مرز ایران بكشد.
طبق این معاهده گازی قرار شد با شروع عملیات لوله گذاری تا سال ۱۳۹۳، صادرات گاز از راه خط لوله به كراچی آغاز شود. این قرارداد ۲۵ ساله، ایران را متعهد می كند كه صادرات گاز در روز از حجم ۱۴ میلیون متر مكعب را شروع كرده و آنرا در دو فاز به ۲۱ و ۳۰ میلیون متر مكعب افزایش دهد.

بدعهدی پاكستانی ها
اما عملیات اجرایی خط لوله از جانب پاكستانی ها مدام متوقف و از جانب مسئولان این كار در پاكستان اطلاعات ضد و نقیضی از میزان پیشرفت پروژه عرضه می شد. كارشكنی ها و عدم آغاز عملیات اجرایی خط لوله از جانب پاكستان در حالی اتفاق می افتاد كه ایران از سال ۲۰۱۱ كار خط لوله خویش را به اتمام رسانده بود و به اسلام آباد فرصت داده بود تا آخر ۲۰۱۴ عملیات خط لوله را تكمیل كند.
در حالیكه بیشتر از یك دهه از قرارداد گازی میان ایران و پاكستان گذشته و طبق آن همه زیرساخت های لازم برای صادرات گاز از ایران به پاكستان از جانب ایران فراهم گشته است، این همسایه شرقی بر بدعهدی خود اصرار می كرد؛ اصراری كه وزیر نفت را هم به تعجب انداخت و بر آن داشت تا با ارسال نامه ای به وزیر نفت پاكستان خواستار یك پاسخ صریح از این كشور شود. اما باز هم جواب مشخصی از جانب این كشور دریافت نكرد و ایران را بر آن داشت تا این پرونده را از مسیر حقوقی پیگیری كند.

بازگشت پاكستان به گاز ایران
در نهایت تابستان سال قبل بود كه یك مقام نفتی پاكستان اعلام نمود: این احتمال وجود دارد كه ماه آینده میلادی مذاكرات دو كشور سر مبحث از سرگیری اجرای خط لوله انتقال گاز ایران به پاكستان آغاز شود.
به قول وی، قرار بود هیأتی از ایران به پاكستان سفر كرده و در این رابطه با دولت موقت در این كشور گفتگو كند اما تصمیم بر این شد كه این مذاكرات به بعد موكول گردد كه از تأثیر آن در نتیجه انتخابات در پاكستان جلوگیری شود.

پاكستانی ها چرا بدعهدی كردند؟
این مقام مسئول درباره بدعهدی پاكستانی ها توضیح داده بود كه در ژوئن سال ۲۰۱۶ دولت وقت پاكستان انجام مذاكرات را به علت فشارها از جانب عربستان متوقف كرد و به تعهدات خود در قبال دولت ایران در این زمینه عمل نكرد، این مسئله سبب شد ایران مبحث شكایت از پاكستان در این زمینه به دادگاه داوری بین المللی را مطرح كند. هم اكنون انتخابات در پاكستان تمام شده و احتمالاً عمران خان بعنوان رهبر حزب، مسئولیت دولت در این زمینه را بر عهده خواهد گرفت. وی مقرر است در روز ۹ آگوست بعنوان نخست وزیر پاكستان سوگند یاد كند و در همان ماه نخست هم باید به صورت كامل دولت تشكیل دهد.
به قول این مقام نفتی دولتی پاكستان، احتمالاً دو كشور افكار خویش را در این زمینه روی هم گذاشته تا بتوانند در سایه تحریم های آمریكا و رفتار خصمانه دولت ترامپ راهی برای اجرای این پروژه پیدا كنند. آمریكا از توافق هسته ای با ایران خارج شده و احتمالاً نمایندگان ایران و پاكستان جدول زمان بندی جدیدی برای اجرای این پروژه تعیین خواهند كرد. اگر دو طرف به توافق نرسند و ایران تصمیم بگیرد این مورد را در دادگاه بین المللی مطرح كند، پاكستان هم چاره ای جز دفاع از خود نخواهد داشت. پاكستان به تعهد خود برای ایجاد ۷۸۱ كیلومتر خط لوله انتقال گاز در خاك خود عمل نكرده است اما با عنایت به تحریم های پیشین آمریكا هیچ كشور یا آژانسی نمی تواند هزینه اجرای این پروژه را تأمین كند.

استقبال ایران از تكمیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاكستان
ایران هم در آن زمان از ادامه مذاكره برای تكمیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاكستان استقبال كرد و معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران انرژی و گاز را عاملی برای توسعه همكاریهای منطقه ای و همبستگی با همسایگان، همچون پاكستان دانست.
امیرحسین زمانی نیا با اشاره به نشانه های مثبتی كه اخیرا در این زمینه از دولت منتخب مشاهده می شود، افزود: در همین راستا و در شرایط جدید، از ادامه مسیر مذاكرات درباره تكمیل و راه اندازی خط لوله انتقال گاز به پاكستان استقبال می نماییم.

پاكستان یك كیلومتر هم خط لوله نساخته است
از جانب دیگر، پنج ماه از اشتیاق پاكستان برای اجرای قرارداد گذشته بود كه وزیر نفت اعلام كرد پاكستان حتی یك كیلومتر هم خط لوله نكشیده است. بیژن زنگنه، بر این باور بود كه پاكستان تحت فشار آمریكا، عربستان و امارات است.
به قول وی، اخیراً تیم ایران به پاكستان رفتند و صحبت كردند. پاكستانی ها هم گفتند برای صحبت خواهیم آمد، اما تابحال حتی علیرغم این كه به گاز ایران نیاز دارند، یك كیلومتر خط لوله هم نكشیده اند؛ در حالیكه جمهوری اسلامی ایران، بیشتر از یك میلیارد دلار در این راستا سرمایه گزاری نموده است.
بعد از آن هم حسن منتظر تربتی - مدیرعامل شركت ملی گاز ایران - در اولین نشست خبری خود در این باره گفت: زیرساخت ها برای صادرات گاز به پاكستان مهیاست و ما آماده انتقال گاز به این كشوریم؛ پاكستان باید در این باره تصمیم بگیرد. ایران فعلاً برنامه ای برای مشاركت در فراهم كردن زیرساخت ها در بخش پاكستانی خط لوله آی پی ندارد و امیدواریم بخش خصوصی پاكستان در این عرصه سرمایه گذاری كند.

قول جدید پاكستان
در این راستا، اخیراً نخست وزیر پاكستان اعلام نموده كه این كشور اقدام های لازم را برای اجرای طرح خط لوله انتقال گاز از ایران موسوم به «آی پی» انجام خواهد داد.
رسانه های پاكستانی اعلام نمودند كه عمران خان - نخست وزیر پاكستان - دستورالعمل های تازه ای را به مقام های این كشور همچون وزارت امور خارجه برای پیشبرد و تكمیل بخش پاكستانی خط لوله آی پی صادر كرده است.
وی از مسئولان وزارت امور خارجه پاكستان خواست تا روشی مؤثر برای اجرای این پروژه پیدا كنند.
به قول منابع خبری پاكستان به نقل از اسناد انتشار یافته توسط دولت اسلام آباد درباره دستور جدید عمران خان درباره طرح خط لوله آی پی، وی اعلام نموده است كه تحریم ها سبب شده تا پاكستان نتواند به مسئولیت خود در قبال طرح انتقال گاز از ایران عمل كند.
بر طبق این گزارش و به نقل از وزارت نفت منابع پاكستانی عنوان كردند كه دولت این كشور تصمیم گرفته است درباره جوانب حقوقی خط لوله آی پی، به آمریكا، اتحادیه اروپا و دیگر نهادهای حقوقی بین المللی نامه ارسال نماید.
منبع:

1398/02/20
22:06:07
5.0 / 5
4900
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز