در گزیده اخبار سیاسی یكم خرداد بخوانید؛

گزینه های فراكسیون های مجلس برای هیات رییسه، تردید كنگره آمریكا درمورداطلاعاتی درباره ایران و

گزینه های فراكسیون های مجلس برای هیات رییسه، تردید كنگره آمریكا درمورداطلاعاتی درباره ایران و خبرگزاری نفت و گاز: نظری درباره ادامه طرح cft و پالرمو، روایت خبرنگار ایسنا از روند اجرای تصمیم «كاهش تعهدات» در ˮگودˮ نطنز، تاكید مركل و ماكرون بر لزوم قانع كردن ایران به ماندن در برجام، اما و اگرهای طرح ساماندهی صنعت خودرو، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات جعبه سیاه پرونده بابك زنجانی، تردید كنگره آمریكا نسبت به اطلاعات ارائه شده از طرف تیم ترامپ درباره ایران، دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده شركت پدیده و... همچون گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز چهار شنبه، یكم خرداد ماه 1398 است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شصت و یكمین ناوگروه اطلاعاتی - رزمی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشكل از ناوشكن "سبلان" و ناو پشتیبانی "بندرعباس" پس از طی پنج هزار و یكصد مایل دریایی و گذشت ۶۷ روز دریانوردی و بازدید از بنادر سلطان قابوس و صلاله عمان و شركت در تمرین مشترك امداد و نجات دریایی ایران و عمان بامداد امروز در منطقه یكم امامت نیروی دریایی ارتش در بندرعباس پهلو گرفت.
سیدمصطفی میرسلیم در پاسخ به این پرسش كه آیا لایحه CFT و پالرمو از دستور كار مجمع خارج شده یا همچنان در دستور كار قرار دارد؟ بیان كرد: اصولاً رسیدگی به سوژه پیوستن ما به چنان میثاق هایی، وقتی ما را در شرایط قهری تحریم های ظالمانه قرار داده اند، موجه نیست به ویژه كه در ماه گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هم با بی شرمی در لیست تحریم گذاشتند. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه كرد: ادامه مطرح كردن cft و پالرمو نوعی ساده لوحی است.
همچنین جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور به تشریح مزایای تشكیل مجدد و احیای وزارت بازرگانی پرداخت و طرح مجلس در این خصوص را هم سو با نظر دولت خواند و اظهار داشت: تأسیس مجدد وزارت بازرگانی مغایرتی با كوچك سازی دولت ندارد.اما و اگرهای طرح ساماندهی صنعت خودرو
عضو ناظر مجلس در شورای رقابت با اشاره به احتمالات مطرح شده پیرامون اجرا نشدن ماده یا موادی از طرح ساماندهی صنعت خودرو بعد از تصویب نهایی در شورای نگهبان، اظهار داشت: قرار داشتن كشور در وضعیت جنگ اقتصادی شرایطی را به وجود آورده كه خیلی نمی توان قوانین اقتصادی را كه نوعاً برای شرایط عادی نوشته شده یا نوشته می شود، مو به مو اجرا كرد. برای شرایط بحرانی بطور قطع باید تصمیمات متناسب اتخاذ شود.


همچنین سخنگوی فراكسیون امید، نهایی و آماده شدن هرگونه فهرست برای انتخابات هیأت رییسه مجلس از طرف این فراكسیون را تكذیب نمود و اظهار داشت: مانند سالهای گذشته كاندیداهای هیأت رییسه با رأی گیری در مجمع عمومی انتخاب می شوند. فاطمه سعیدی افزود كه در این مورد شنبه تصمیم گیری می نماییم.
در همین رابطه رئیس كمیته سیاسی فراكسیون امید مجلس با بیان این كه این فراكسیون مقرر است برای هر ۱۲ ركن هیئت رئیسه مجلس همچون ریاست، كاندیدا ارائه كند، اظهار داشت: مطهری و پزشكیان كاندیدای این فراكسیون برای نایب رئیسی مجلس هستند.
یك عضو فراكسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی هم گفت كه علی لاریجانی گزینه فراكسیون های مستقلین و ولایی برای ریاست مجلس است.


محمد جواد ظریف در ادامه رایزنی های آسیایی خود فردا (پنجشنبه) به پاكستان سفر می كند. وزیر امور خارجه كشورمان علاوه بر همتای پاكستانی خود با سایر مقامات ارشد این كشور دیدار و درباب آخرین تحولات روابط دوجانبه خصوصاً پیگیری توافقات اخیر رؤسای دو كشور و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی گفت و گو و تبادل نظر خواهدنمود.
همچنین یك رسانه عراقی به نقل از منبع مطلع اعلام نمود كه رئیس پارلمان عراق امروز (چهارشنبه) و یا فردا (پنجشنبه) به تهران سفر می كند و در این سفر با علی لاریجانی، همتای ایرانی خود دیدار و در ارتباط با روابط دوجانبه و راه های تقویت همكاریهای پارلمانی بحث و تبادل نظر خواهدنمود. عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق قبل از این در نشست خبری هفتگی خود اعلام نمود كه عراق در مرحله ارسال دو هیأت به تهران و واشنگتن به منظور كاهش تنش میان دو كشور است.
عمار حكیم نیز در دیدارهایی جداگانه با رئیس پارلمان عراق و هیأتی از جریان صدر اصرار كرد كه عراق باید برای كاهش تنش میان تهران و واشنگتن تلاش كند و نقشی فعال در میانجیگری ایفا كند.


منابع باخبر آمریكایی در یك جلسه توجیهی غیرعلنی با اعضای كنگره آمریكا، مقامات رسمی را توجیه كرده اند كه آمریكا مدركی كه نشان دهنده همكاری ایران با القاعده باشد، ندارد.
همچنین برخی اعضای كنگره بعد از نشست خود با مقامات دولتی آمریكا درباره ایران با ابراز تردید نسبت به اطلاعات نمایش شده، گفتند كه با این وجود مقامات دولت ترامپ لحن خودرا نرم تر كرده اند.


صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با رئیس جمهور روسیه درباره وضعیت برجام رایزنی و بر لزوم قانع كردن ایران به ماندن در برجام تاكید نمودند.
وزارت امور خارجه روسیه هم در اطلاعیه ای اعلام نمود كه لزوم دارد كمیسیون مشترك برجام تشكیل شود تا كشورهای عضو برجام بتوانند درباره راهكارهایی كه حفظ برجام را تضمین می كنند، تصمیم گیری كنند.
سید حسین موسویان، دیپلمات پیشین كشورمان نیز در گفت و گو با شبكه تلویزیونی دموكراسی آمریكا بابیان اینكه ایران نمی تواند برای همیشه بطور یك جانبه برجام را اجرا كند، اشاره كرد: ترامپ اشتباه كرد كه برجام و میز مذاكره را ترك كرد. این ترامپ بود كه میز مذاكره را ترك كرد. ایشان می تواند با بازگشت به برجام، به میز مذاكره برگردد.روایتی از روند اجرای تصمیم «كاهش تعهدات» در "گود" نطنز
دو هفته پس از اعلام رسمی كاهش تعهدات هسته ای ایران، كار افزایش تولید اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ در حضور خبرنگاران و نمایندگان رسانه های داخلی بطور عملی شروع شد. این برای چندمین بار است كه گروهی از رسانه های داخلی از روند فعالیت های صلح آمیز هسته ای كشورمان پس از اجرایی شدن برجام همزمان با تحولات سیاسی و بین المللی بازدید می كنند و این دفعه خبرنگاران و مدیران رسانه ها با بیان شروع فعالیت های جدید در مراكز هسته ای در امتداد "كاهش تعهدات هسته ای" از سایت غنی سازی نطنز بازدید كردند.
همچنین اولین سانتریفیوژ بانك خون تولید داخل به دنبال امضا تفاهم نامه ای بین سازمان انرژی اتمی ایران و سازمان انتقال خون ایران توسط سازمان انرژی اتمی ایران برای مصارف بانك خون ایجاد می شود. این تفاهم نامه در امتداد عمل به وظیفه ملی برمبنای رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص پشتیبانی از تولیدات ملی و پیرو مكاتبات و مذاكرات بین سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی منعقد شده است.


آیت الله سیدابراهیم رئیسی در دیدار مدیران مسئول خبرگزاری ها، روزنامه ها، نشریات و پایگاه های خبری، حفظ آزادی رسانه و مطبوعات را در گرو رعایت خط قرمزهای قانونی دانست و اضافه كرد: این از بركات انقلاب اسلامی و خون شهداست كه امروز از موهبت آزادی بیان، قلم، تفكر و اندیشه برخورداریم. ما نیز خودرا موظف به پشتیبانی از آزادی ها همچون آزادی مطبوعات و رسانه ها می دانیم و معتقدیم این امر به نفع كشور و مردم عزیزمان است.
حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای هم در آئین تكریم و معارفه رؤسای سابق و جدید دادگستری كل استان هرمزگان با اشاره به اینكه دشمن به دنبال رواج بی عفتی و بی اخلاقی در جامعه است تا پایبندی مردم را بكاهد، اظهار داشت: چرا از انجام امربه معروف و نهی از منكر می ترسیم، چرا از پخش این مساله در شبكه های بیگانه و معاند می هراسیم، چرا ما از كسانی كه به دنبال قانون گریزی و بی عفتی هستند، فیلم نمی گیریم و برای مقامات قضائی نمی فرستیم؟


چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم ردیف اول (جعبه سیاه) پرونده بابك زنجانی به ریاست قاضی صلواتی انجام شد و جلسه بعدی این پرونده به روز یك شنبه ۵ خرداد ماه موكول شد.
امروز همین طور دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده شركت پدیده در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی كشور به ریاست قاضی سیدهادی منصوری در مشهد انجام شد.
*همچنین می توانید گفت و گوهای اعضای كابینه دوازدهم در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت با خبرنگاران را اینجا دنبال كنید.
منبع:

1398/03/06
19:42:22
5.0 / 5
4200
تگهای خبر: آموزش , انرژی , پخش , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز