ادامه روند رو به رشد مصرف برق در كشور

ادامه روند رو به رشد مصرف برق در كشور به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مصرف برق به دنبال افزایش دما در كشور روند صعودی به خود گرفته و آخرین آمار از نزدیك شدن پیك مصرف برق به كانال ۴۷ هزار مگاوات حكایت دارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، میزان مصرف برق در كشور با نزدیك شدن به فصل تابستان، افزایش دما و استفاده از وسایل سرمایشی همانند سال های گذشته روند صعودی به خود گرفته است. البته گاهی مصرف برق در كشور روی مدار نوسان قرار می گیرد و بعد از افزایش وارد كانال كاهشی می شود اما نگاه اجمالی به نمودار مصرف حاكی از روند رو به رشد مصرف برق در كشور است.
در روزهای آخر اردیبهشت ماه نمودار مصرف برق در كشور صعودی و وارد كانال ۴۳ هزار مگاوات شده بود. مسئولان دلیل این افزایش مصرف را همزمانی شروع ماه مبارك رمضان و افزایش دمای اقصی نقاط كشور در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به سال قبل و استفاده بیشتر از سیستم های سرمایشی اعلام نمودند.
بر این اساس میزان مصرف كه در زمان اوج مصرف روز ۲۷ اردیبهشت ماه ۳۸ هزار و ۴۵۸ مگاوات بوده در زمان اوج مصرف ۲۹ اردیبهشت ماه به ۴۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید، در حالیكه این میزان در مدت مشابه سال قبل (۲۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷) ۳۸ هزار و ۲۴۳ مگاوات بود.
بر این اساس هر درجه افزایش دما حدود ۱۵۰۰ مگاوات افزایش بار مصرف را به همراه دارد. همین امر سبب شده بود تا با افزایش یك درجه ای دمای متوسط كل كشور در هفته گذشته نسبت به مدت مشابه هفته پیش پیك مصرف برق هم از حدود ۴۲ هزار مگاوات هفته گذشته به بیشتر از ۴۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات برسد؛ ولی طی روزهای گذشته با ورود سامانه جدید بارشی و كاهش دما پیك مصرف هم مجدداً روند كاهشی به خود گرفت و وارد كانال ۴۱ هزار مگاوات شد.
افزایش میزان مصرف برق در هفته جاری
این در شرایطی است كه در اولین روز هفته با افزایش دما در نقاط مختلف كشور و استفاده هرچه بیشتر از سیستم های سرمایشی كه بخش عمده ای از مصرف برق فصل تابستان را به خود اختصاص داده اند پیك مصرف باردیگر روندی صعودی به خود گرفت و به مرز ۴۶ هزار مگاوات رسید.
اوج مصرف برق كشور در ساعت ۱۴: ۳۱ دقیقه چهارم خردادماه به ۴۵ هزار و ۸۶۲ مگاوات رسیده بود كه این رقم در مقایسه با پیك مدت مشابه هفته گذشته حدود دو هزار و ۳۰۰ مگاوات افزایش یافته است.
روند رو به رشد مصرف برق در كشور به قوت خود باقی است. به صورتی كه كه طبق آمار شركت مدیریت شبكه برق ایران پیك مصرف برق كشور در ساعت ۱۳: ۵۱ پنجم خردادماه به ۴۶ هزار و ۷۱۵ مگاوات رسید درحالی كه پیك مصرف در مدت مشابه سال قبل ۴۲ هزار و ۴۹۰ مگاوات بوده است.
برنامه وزارت نیرو مدیریت مصرف است نه خاموشی
میزان مصرف برق در كشور در حالی روند صعودی به خود گرفته است كه تاكید وزارت نیرو برای گذراندن تابستان پیش رو مدیریت مصرف است نه خاموشی های برنامه ریزی شده. وزارت نیرو برای این هدف اقداماتی هم در دست اجرا دارد كه مهم ترین آن احتمال تغییر ساعات ادارات است. البته این اقدامات هنوز وارد مرحله اجرا نشده است.1398/03/07
15:32:41
5.0 / 5
4914
تگهای خبر: برق , وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز