تحریم ها روی صادرات نفت ونزوئلا چقدر تاثیر داشت؟

تحریم ها روی صادرات نفت ونزوئلا چقدر تاثیر داشت؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز صادرات نفت شركت دولتی PDVSA ونزوئلا در ماه مه به دنبال تحریم های آمریكا، ۱۷ درصد كاهش پیدا كرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، صادرات نفت و محصولات نفتی شركت PDVSA در ماه مه نسبت به ماه قبل از آن ۱۷ درصد كاهش پیدا كرد و به ۸۷۴ هزار بشكه در روز رسید كه عمدتاً به علت عدم فروش نفت به پالایشگاه های آمریكایی بود.

به گفته تحلیلگران، ونزوئلا از اواخر ژانویه كه شركت PDVSA هدف تحریم های آمریكا قرار گرفت، از ذخایر نفت برداشت كرد تا افت تولید خویش را جبران كند. در نتیجه این شركت توانست با وجود تحریم های آمریكا، صادراتش را به مدت سه ماه در حدود یك میلیون بشكه در روز حفظ كند.

اما بعضی از مشتریان نفتی ونزوئلا در اواخر آوریل به علت تهدید آمریكا به تحریم، به خرید نفت ونزوئلا آخر دادند و در نتیجه خریداران نفتی این كشور محدودتر شدند.

شركت PDVSA در ماه مه مجموعاً ۳۳ محموله نفت خام و فرآورده های نفتی صادر كرد كه عمدتاً به مقصدهای آسیایی بود. صادرات نفت به هند بیشتر از یك سوم كاهش پیدا كرد و به ۱۸۷ هزار بشكه در روز رسید در حالیكه صادرات به چین حدود ۴۵۰ هزار بشكه در روز ماند. شركت روس نفت كه نفت شركت PDVSA را بعنوان بازپرداخت میلیاردها دلار وام به ونزوئلا دریافت می كند، بزرگترین دریافت كننده نفت این كشور عضو اوپك است.

طبق آمار، اروپا ۸ درصد از كل صادرات نفت ونزوئلا را دریافت كرد كه نسبت به آوریل تغییری نداشت چونكه شركت رپسول اسپانیا برنامه تهاتری خویش را از سر گرفت و از شركت PDVSA نفت دریافت كرد و در قبال آن، به ونزوئلا سوخت صادر كرد.

صادرات نفت ونزوئلا به كوبا از ۴۹ هزار بشكه در روز در آوریل به ۹۱ هزار بشكه در روز در مه رسید. این افزایش صادرات در حالی روی داد كه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا بنا به درخواست خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا تحریم ها ضد صادرات نفت كاراكاس به كوبا را تشدید كرد.

بر اساس گزارش رویترز، افت صادرات نفت ونزوئلا دلیل اصلی مشكلات اخیر پالایشگاه های آمریكایی برای تأمین نفت سنگین است.

آمریكا تحریم های خود ضد شركت PDVSA را در ژانویه رونمایی نمود و تحت این تحریم ها، واردات نفت ونزوئلا به آمریكا و صادرات مواد رقیق كننده آمریكایی به ونزوئلا ممنوع گردید. آمریكا در ۲۸ آوریل معاملات شركت های غیرآمریكایی و PDVSA با استفاده از سیستم مالی آمریكا را ممنوع كرد و بدین سان استفاده از دلار آمریكا در تمامی مبادلات با شركت PDVSA ممنوع گردید.

اقتصاد ونزوئلا به نفت وابسته است و درآمد حاصل از صادرات نفت بیشتر از ۹۰ درصد درآمد این كشور را قبل از وضع تحریم های آمریكا تشكیل می داد. ونزوئلا صاحب بزرگترین ذخایر نفت جهان است اما تولید این كشور در نتیجه بحران اقتصادی، تا آوریل به كمتر از ۸۰۰ هزار بشكه در روز سقوط كرد.
1398/03/16
19:35:20
5.0 / 5
4385
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز