امضای ۱۰ تفاهم نامه بین ایران و روسیه

امضای ۱۰ تفاهم نامه بین ایران و روسیه به گزارش خبرگزاری نفت و گاز كارگروه استانی بین ایران و روسیه با حضور وزیر قفقاز شمالی روسیه، وزیر نیرو و معاون وزیر كشور شروع به كار كرد كه در این مراسم ضمن تاكید بر توسعه روابط بین دو طرف به امضای ۱۰ تفاهم نامه اشاره و پیشنهاداتی از قبیل انتخاب یك نماینده از جانب هر كشور برای ارتباط مداوم عنوان شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سومین كارگروه همكاریهای استانی ایران و روسیه امروز در حاشیه اجلاس كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور در تهران برگزار گردید.
در این كارگروه، معاون نخست وزیر جمهوری داغستان و هشت وزیر منطقه ای (وزرای اقتصادی جمهوری های اوستیای شمالی، قره چای چركسیا، كاباردینو بالكاریا، چواش، استاورپل، آستاراخان، اولیانفسك و اورلفسك) حضور دارند.
دین پرست - دبیر كارگروه طرف ایرانی - در این مراسم با تاكید بر این كه تسریع در اجرای تفاهمات صورت گرفته سبب تقویت روابط دو طرف می شود، اظهار نمود: اراده مقامات سیاسی دو كشور هم افزایش مبادلات تجاری است كه بستر را برای ارتقای روابط فراهم می آورد.
وی افزود: پیشنهاد شده است كه بعضی از مواردی كه از جانب دو طرف تابحال مطرح شده باآنكه مورد تأیید كارگروه ها است در سطح وزرا هم مورد بررسی قرار بگیرد.
حمایت ۶۱ استان روسیه از همكاریهای استانی بین ایران و روسیه
در ادامه مراسم، اولك خاتسایف - رئیس كارگروه استانی همكاریهای دوجانبه در طرف روس - با بیان این كه همكاریهای منطقه ای و استانی یك نوع نقطه عطف و كلیدی برای توسعه روابط دو طرف است، اظهار داشت: علاقه مندی زیادی از سوی استان های روسیه وجود دارد كه با كلیه مناطق جمهوری اسلامی ایران همكاری داشته باشند.
وی افزود: حدود ۶۱ استان روسیه از همكاریهای استانی بین فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران حمایت كرده اند.
باید میدان در اختیار استان ها و مسئولین بخش خصوصی قرار بگیرد
بر طبق این گزارش، رضا اردكانیان - وزیر نیرو - هم در این مراسم با اشاره به سفری كه چند ماه گذشته به روسیه داشته، اظهار نمود: در این سفر كه به دعوت آقای الكساندر نواك - وزیر انرژی روسیه - صورت گرفت برای اولین بار با وزیر قفقاز شمالی آشنا شدم.
وی افزود: در این سفر متوجه شدم كه وزیر قفقاز شمالی فردی بسیار علاقه مند در زمینه ی توسعه همكاری ها و روابط اقتصادی – تجاری و فرهنگی بین استان های قفقاز شمالی و ایران است كه مسئولیت این كار را هم برعهده دارند.
وزیر نیرو با تاكید بر این كه بدون اراده سیاسی مشترك طرح ها به جایی نخواهد رسید، افزود: اراده سیاسی یك پیش نیاز ضروری بوده و بدون اراده سیاسی مشترك طرح هایی كه مطرح می شود به جایی نخواهد رسید. در زمینه فعالیت های اقتصادی – تجاری و فرهنگی باید میدان را در اختیار طرف های اصلی قرار دهیم.
اردكانیان تصریح كرد: باید روابط استان ها و مسئولین بخش خصوصی دو طرف توسعه یابد و كار مسئولین ارشد دو دولت حمایت كردن از این بخش ها است.
وزیر نیرو تصریح كرد: تردید ندارم وزارت كشور ایران تلاش خواهد داشت هرچه سریعتر ارتباطات دوجانبه بین كشورها را توسعه دهد. از سمت قفقاز شمالی اطلاعی ندارم، اما در ایران در سطح افكار عمومی انتظارات زیادی برای به نتیجه رسیدن یادداشت های تفاهم نامه بوجود آمده است.
وی از حضور ۱۰ تن از معاونان اقتصادی استاندارها در جلسه اطلاع داد و اظهار داشت: اساسا هر كدام از افراد در محدوده استان خود طرح ها و برنامه هایی برای همكاری مشترك آماده كرده اند و حتی اجرای یك پروژه می تواند به اندازه ۱۰ جلسه گفتگو تأثیرگذار باشد.
اردكانیان با اشاره به تحریم های آمریكا ضد دو كشور، اظهار نمود: اجرای یك پروژه در شرایطی كه دو كشور تحت تحریم قرار گرفتند این امیدواری را بوجود می آورد كه از تحریم برای ایجاد فرصت برای توسعه با همسایگان استفاده نماییم.
امضای ۱۰ یادداشت تفاهم نامه همكاری بین دو طرف
در ادامه ی مراسم سرگی ویكتوروویچ - وزیر ناحیه فدراسیون قفقاز شمالی - از امضای بیشتر از ۱۰ یادداشت تفاهم نامه همكاری از روز گذشته تا امروز اطلاع داد و اظهار داشت: امیدوارم شاهد به ثمررسیدن تفاهمات بین دو طرف باشیم.
وی با تاكید بر این كه همكاریهای منطقه ای قفقاز شمالی و ایران توسعه و گسترش خواهد یافت، افزود: پیشنهاد می كنم برای این كه همكاری ها جهش بهتری در آینده داشته باشد، در طول سال یك تا دو بار مسائل مربوط به همكاریهای منطقه ای بررسی شود. همینطور یك نماینده از هر طرف انتخاب گردد تا به صورت مستمر با یكدیگر در اجرایی كردن توافقات همكاری داشته باشند.
به قول وزیر ناحیه فدراسیون قفقاز شمالی برای به ثمر رساندن همكاری ها باید از همكاریهای نمایندگی های سیاسی دو كشور استفاده نماییم.1398/03/27
17:58:37
5.0 / 5
4864
تگهای خبر: انرژی , تحریم , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز