ظریف در گفت و گو با بی بی سی: بیایید از جنگ پرهیز نماییم، بمب اتم نمی خواهیم

ظریف در گفت و گو با بی بی سی: بیایید از جنگ پرهیز نماییم، بمب اتم نمی خواهیم خبرگزاری نفت و گاز: وزیر امور خارجه ایران در گفت وگویی اختصاصی با شبكه بی بی سی اعلام نمود كه ایران اگر می خواست می توانست مدت ها قبل سلاح هسته ای بسازد و اگر كشورهای اروپایی نگران مسائل هسته ای هستند، باید بر روی اسرائیل متمركز شوند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت وگویی اختصاصی با زینب بداوی مجری مشهور "هارد تاك" سرویس جهانی بی بی سی اظهار داشت: زمانی كه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا، دستور حمله به چند هدف را در پاسخ به سرنگونی پهپاد آمریكایی داد، به او گفته شد ایران هم در دفاع از خود اقدام خواهدنمود.
محمدجواد ظریف بدون انتشار اطلاعات بیشتر از واكنش ایران به حمله احتمالی آمریكایی ها اظهار داشت: ما اقدامات كوركورانه ای انجام نمی دهیم. آمریكا جنگ اقتصادی مقابل ما راه انداخته و برخی كشورها به آمریكا در تهیه تداركات اقداماتش كمك می كنند و این یعنی در جنگ مشاركت دارند. گمان نمی كنم كه اگر جنگی در منطقه در بگیرد هیچ كسی در امان باشد. بیایید از جنگ پرهیز نماییم.
وی همین طور اشاره كرد كه دونالد ترامپ به دنبال جنگ نمی گردد اما در دولت او كسانی هستند كه "دیوانه" و "تشنه" جنگ اند.
وزیر امور خارجه ایران با تاكید بر این مسئله كه ایران نیز به دنبال جنگ نیست عنوان نمود كه حضور نیروهای كشورهای دیگر در خلیج فارس «به امنیت و ثبات آن كمكی نخواهند كرد».
ظریف احتمال جنگ تصادفی را منتفی ندانست و اظهار داشت: ایران هزاران سال است كه امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز و آزادی كشتیرانی در این آب ها را را تامین كرده و به این كار ادامه خواهد داد.
وی در ادامه اضافه كرد: ما بالاخره نفت خودرا می فروشیم ولی شرافتمان را هرگز!
محمدجواد ظریف در این گفت و گو با انتقاد از رویكرد كشورهای اروپایی خصوصاً انگلیس درباب تامین منافع اقتصادی ایران، با اشاره به این مسئله كه اروپا اراده و تعهد كافی برای حفظ برجام را ندارند، بیان كرد: كشورهای اروپایی بیانیه های خیلی خوبی منتشر می كنند اما بیانیه برای ما منفعت اقصادی ندارد.
وزیر خارجه ایران همین طور اشاره كرد كه اروپا برجام را یك "سند امنیتی" برای خود می داند اما حاضر نیست كاری انجام دهد و تسلیم تحریم های غیرقانونی آمریكا شده است. وی در این رابطه اظهار داشت: اگر اروپا، چین، ژاپن و روسیه همه با هم اجازه ندهند آمریكا به آنها زور بگوید، آیا واشنگتن می تواند اقتصاد دنیا را نابود و همه را تحریم كند؟ متاسفانه من فكر می كنم اروپایی ها حاضرند به سلطه آمریكا بر اقتصاد دنیا تن بدهند حتی اگر به ضررشان باشد؛ در صورتیكه به اندازه كافی قدرت مقابله با این مسئله را دارند.
ظریف همین طور با تاكید بر اینكه ایران از تعهدات برجامی خود تخطی نكرده است، اظهار نمود: در خود برجام مكانیسم حل اختلاف دربند ۳۶ پیش بینی شده است.
وی بار دیگر با اشاره به اینكه اساس برجام "عدم اعتماد مطلق" طرف های درگیر به یكدیگر بوده است، عنوان نمود كه همه مسائل در این توافق به روشنی پیش بینی شده و به همین خاطر مكانیسمی به منظور حل اختلافات و حفظ برجام در نظر گرفته شده است.
دیپلمات عالی رتبه ایران همین طور درباره اینستكس اظهار داشت كه باید دید آیا این سازوكار تجاری "نفع ملموسی برای مردم ایران" به همراه خواهد داشت یا نه.
وزیر امور خارجه ایران توقیف نفتكش "گریس یك" را در آب های جبل الطارق "دزدی دریایی" خواند و استدلال بریتانیا را برای توقیف این نفتكش مردود دانست. وی در این رابطه اظهار داشت: انگلیس با توقیف نفتكش گریس یك به آمریكا كمك می نماید تحریم های نفتی غیرقانونی اش را مقابل ایران اعمال نماید. این مسئله ربطی به تحریم های اتحادیه اروپا مقابل سوریه ندارد. این اقدامی مقابل ایران است و بنا بر این هم جان بولتون از انگلیس تشكر كرد كه بهترین هدیه ممكن را در روز استقلال آمریكا به آنها داده است. اگر انگلیس می خواهد در خدمت منافع آمریكا باشد، نباید دیگر از حفظ برجام دم بزند.
ظریف همین طور درباب مسئله هسته ای ایران اشاره كرد كه جمهوری اسلامی حاضر به مذاكره مجدد برای برجام نیست و هر كس كه در مذاكرات برجام حضور داشته می داند كه حصول توافقی بهتر از برجام نا ممكن است. وی بیان كرد: اگر به یك زورگو اجازه بدهید شما را وادار به پذیرش چیزی كند، او را تشویق كرده اید كه برای پذیرش چیزهای دیگر نیز به شما زور بگوید.
وی در ادامه عنوان نمود كه جنگ اقتصادی آمریكا مردم عادی را هدف گرفته و ایجاد وحشت در بین مردم برای رسیدن به اهداف سیاسی همان "تعریف كلاسیك تروریسم است."
محمدجواد ظریف همین طور اصرار كرد كه به سبب تحریم های آمریكا، بیماران سرطانی و كودكان جان خودرا در ایران از دست می دهند. وی اظهار داشت: ما بخش كوچكی از داروها را نمی توانیم در ایران تولید نماییم. آمریكا می گوید دارو از تحریم معاف است اما مبادلات مالی برای خرید دارو از تحریم معاف نیست.
ظریف همین طور اشاره كرد كه بر خلاف گفته های مایك پمپئو، این آمریكا است كه كشور عادی ای محسوب نمی گردد چونكه توافق های بین المللی همچون پیمان منع موشك های هسته ای میان برد، نفتا، پیمان اقلیمی پاریس، یونسكو و شورای حقوق بشر سازمان را زیر پا گذاشته است.
وی با اشاره به اینكه ایران مدت ها پیش توانایی ساخت بمب اتم را در اختیار داشته است، اظهار داشت: ما بمب اتمی نمی خواهیم چون فكر نمی نماییم كه امنیت ما را تقویت می كند. اگر اروپایی ها نگران سلاح اتمی در خاورمیانه هستند باید به اسرائیل بنگرند كه حداقل دویست كلاهك هسته ای دارد.
ظریف با اشاره به اینكه "ایران تنها كشور منطقه است كه انتخابات دارد و مردم، سیاستمداران و رهبرانشان را انتخاب می كنند" درباب آزادی بیان اظهار داشت: در ایران صدها روزنامه وجود دارد و صدها یا هزارها وبسایت و انواع راه های دیگر مثل تلگرام و واتس اپ هست و مردم به آخرین اطلاعات دسترسی دارند اما آیا در عربستان امكان دارد كسی را انتخاب كرد؟ شما الان جشن گرفته اید كه زنان در عربستان می توانند رانندگی كنند.
وزیر امور خارجه ایران با تاكید بر اینكه "پس از ماجرای قتل جمال قاشقجی، اعتبار غرب برای صحبت درباره حقوق بشر كاملاً از بین رفته است" اظهار نمود: ما برخی كمبودها و مسائل افراطی داریم اما خودمان به آنها رسیدگی می نماییم. رئیس جمهوری و رئیس جدید قوه قضائیه متعهد به حقوق بشر هستند. برای ما حقوق بشر موضوعی اخلاقی نیست بلكه ضرورتی استراتژیك است.
آقای ظریف درباره اعلام جرم قضایی مقابل كاركنان بی بی سی فارسی و آزار خانواده های آنان اظهار داشت: من امیدوارم بی بی سی فارسی از استاندارد خبررسانی بی بی سی پیروی كند، این تمام چیزی است كه من می خواهم.
وزیر خارجه ایران درباره آزادی نازنین زاغری شهروند بریتانیایی-ایرانی وعده ای نداد و گفت بعنوان وزیر خارجه اهتمام خودرا خواهدنمود.
منبع:

1398/04/26
14:50:36
5.0 / 5
4292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز