فرجام ناخوشایند آخر جنگ لیبی برای بازار نفت

فرجام ناخوشایند آخر جنگ لیبی برای بازار نفت به گزارش خبرگزاری نفت و گاز بازارهای نفت در ایام اخیر كه تنش در منطقه خلیج فارس بالا گرفته است، جنگ داخلی لیبی را نادیده گرفتند با این وجود تعطیلی بزرگترین میدان نفتی لیبی سبب شد این كشور باردیگر در كانون توجهات قرار بگیرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شركت ملی نفت لیبی شنبه هفته جاری اعلام نمود كه تولید در میدان نفتی الشراره متوقف شده است. در نتیجه توقف تولید نفت این میدان، شركت ملی نفت لیبی صادرات نفت از بندر زاویه را هم متوقف كرد. تعطیلی روز شنبه سبب از دست رفتن ۲۹۰ هزار بشكه در روز تولید نفت شد. مصطفی سانالا، رئیس شركت ملی نفت لیبی اظهار نمود فعالیت های مجرمانه سبب شد این شركت ناچار شود وضعیت اضطراری اعلام نماید. با این وجود گزارش شد كه تولید این میدان دو روز بعد ازسرگرفته شد و شركت ملی نفت لیبی به وضعیت اضطراری برای بارگیری نفت خام از پایانه زاویه تمام كرد.

مقامات لیبی اعلام نمودند یك گروه ناشناس خط لوله منتهی به بندر زاویه را مسدود كرده و تولید نفت هم اكنون بیشتر از نصف دوران اوج تولید این كشور است. وضعیت اضطراری تولید نفت لیبی را به پایین یك میلیون بشكه در روز در مقایسه با سطح ۱.۲ تا ۱.۳ میلیون بشكه در روز رساند. الشراره توسط جوینت ونچری میان شركت ملی نفت لیبی، توتال، رپسول، او ام وی و اكوئینور(استات اویل سابق) اداره می شود و تولید در میدان الفیل كه نزدیكی آن قرار دارد، مشكلی نداشته است.

با این حال اگر شایعات درباره حمله نظامی جدید ارتش ملی لیبی به ریاست ژنرال حفتر ضد طرابلس به واقعیت بپیوندد، وضعیت بخش نفت و گاز لیبی امكان دارد متزلزل شود. المنصوری، یكی از فرماندهان ارتش ملی لیبی روز یكشنبه تصریح كرد كه حمله نظامی برای آزاد كردن طرابلس انجام خواهد گرفت. زمانی كه حفتر فرمان دهد، حمله آغاز خواهد شد و امكان دارد تا چند روز آینده صورت بگیرد. این حمله امكان دارد نه تنها به رویارویی با گروه های نظامی و دولت تحت حمایت سازمان ملل متحد بلكه با مشاوران و ارتش قطر و تركیه هم منجر شود.

ارتش ملی لیبی مدعی شده است یك پهپاد تركیه را در جنوب طرابلس ساقط كرده است. درگیری هایی به وقوع پیوسته و حدود هشت عضو ارتش ملی لیبی و نیروهای وفاق ملی در چند روز گذشته كشته شده اند. دولت طرابلس تایید كرده كه انتظار دارد بزودی یك عملیات نظامی به وقوع بپیونددد. این درگیری تعیین كننده خواهد بود و اگر حفر كنترل كامل را به دست بگیرد، غرب احیانا ناچار خواهد بود در اتحادهای خود در لیبی تجدیدنظر كند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، هم اكنون ژنرال حفتر از حمایت مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، فرانسه، ایتالیا و رئیس جمهور آمریكا برخوردار می باشد. پیروزی حفتر، تركیه را كه حامی نیروهای وفاق ملی بوده است، تحت فشار بیشتری قرار خواهد داد.

تحلیلگران بازار جهانی نفت به تحولات لیبی چشم دوخته اند چونكه این كشور از نظر تاریخی یكی از تولیدكنندگان بزرگ عضو اوپك بوده است. لیبی در سال ۲۰۱۲ قبل از سرنگونی معمر قذافی، حدود ۱.۶ میلیون بشكه در روز نفت تولید می كرد. با این وجود همه فراموش كرده اند كه لیبی در سال ۱۹۷۰ حدود ۳ میلیون بشكه در روز نفت تولید می كرد.

شركت ملی نفت لیبی در سال ۲۰۱۸ اعلام نمود كه افزایش تولید به ۲.۲ میلیون بشكه در روز تا سال ۲۰۲۳ را هدف گرفته است و اعلام نمود به حدود ۱۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد. شركت ملی نفت لیبی هم اكنون تنها فروشنده نفت این كشور به بازارهای جهانی است اما بیشتر میادین و زیرساخت های نفتی در كنترل نظامیان حفتر است. شركت های بین المللی نفت و سرمایه گذاران دست روی دست گذاشته اند و علاقه ای به سرمایه گذاری برای بازگشایی این میادین تا زمان ادامه درگیریهای داخلی ندارند. پیروزی قاطع حفتر امكان دارد به احیای ستاره اقبال نفت لیبی و ازسرگیری فعالیت های شركت ملی نفت این كشور منتهی شود. یك وضعیت ثابت در لیبی، بازگشت اپراتورهای اروپایی مختلف به خصوص توتال، انی و احیانا شل را تسهیل خواهد نمود. در كنار اروپایی ها، شركت های آمریكایی و روسی هم برای دارایی های نفتی رقابت می كنند. سرمایه گذاری مورد نیاز موجود خواهد بود و امكان دارد از جانب بانكداران حفتر در مصر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی تامین گردد. این كشورها قبل از این هم در لیست كوتاه قراردادهای بخش هیدروكربن لیبی قرار داشته اند.

از سوی دیگر احیای صنعت نفت لیبی امكان دارد فشار كاهشی روی قیمت های منطقه ای و جهانی را افزایش دهد. رنسانس كامل بخش بالادستی و پایین دستی این كشور به همراه افزایش تولید غیراوپك، به معنای وخیم شدن اشباع عرضه جهانی نفت خواهد بود. ثبات در لیبی امكان دارد بی ثباتی را برای اوپك به همراه بیاورد و این گروه را در ماه های آینده به انتخاب های دشوار وادار كند.
1398/05/01
17:34:32
5.0 / 5
4522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز