با تبریك به مناسبت روز خبرنگار

صالحی: خبرنگاری را باید بعنوان حركت و نهضتی مقدس تلقی نمود

صالحی: خبرنگاری را باید بعنوان حركت و نهضتی مقدس تلقی نمود خبرگزاری نفت و گاز: علی اكبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران طی پیامی فرا رسیدن روز خبرنگار را به تمامی فعالان و تلاشگران حوزه رسانه و اصحاب خبر و قلم، تبریك گفت.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، متن پیام دكتر صالحی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
برای اینجانب، مایه مسرّت فراوان است كه بار دیگر، فرا رسیدن «روز خبرنگار» را به پیشگاه همه تلاشگران و فعالان حوزه رسانه و اصحاب خبر و قلم، تبریك و شادباش بگویم. اینجانب طی سالیان گذشته و به مناسبت های گوناگون بر این نكته تاكید نموده ام كه حرفه خبرنگاری و فعالیّت در این میدان را باید بعنوان حركت و نهضتی مقدّس تلقی نمود و گمان می كنم كه با توجّه به عمق تعالیم و آموزه های آیین حنیف اسلام، می توان به تبیین و تشریح این طرز تلقّی، همّت گماشت.
با نگاهی هر چند گذرا به برخی مفاهیم و تعابیر موجود در گنجینه فرهنگ و تمدّن اسلامی، می توان به این نكته آگاهی یافت كه برخلاف برخی پندارهای ناصواب، در دیانت مقدّس اسلام و شریعت حقّه مصطفوی(ص) نقد كژی ها و ناراستی ها خصوصاً نقد قدرت و انتقاد از عملكرد صاحبان قدرت و منزلت به رسمیّت شناخته شده و مورد تاكید قرار گرفته است. یكی از این تعابیر و مفاهیم مهم و راهگشا در متن فرهنگ اسلامی، تعبیر «النصیحه لائمه المسلمین» است كه در لسان و بیان ائمه اطهار(ع) و بزرگان آیین آسمانی اسلام، مورد توجه قرار گرفته است. قطب عارفان و امیر پارسایان، حضرت امیر مؤمنان (علیه آلاف التحیه والثناء) در عین برخورداری از ملكه عصمت و مصونیّت از هرگونه خطا و انحراف در پندار، گفتار و كردار، می فرمایند كه: «از بیان سخن حق یا مشورتِ عادلانه خودداری مكنید؛ برای اینكه من شخصاً بعنوان یك انسان خودرا فراتر از این كه اشتباه كنم، نمی دانم و از خطا مصون نیستم؛ مگر اینكه خداوند مرا حفظ كند، چونكه مالكیت خداوند بر جان من، از خودم بیشتر است.
این نكته ای است كه باید بیشتر از پیش مورد عنایــت و توجّه همگــانی قرار گرفتــه و به عنــوان یكی از بن مایه های فلسفه سیاسی اسلام مورد تحقیق و پژوهش قرار گیرد. خوشبختانه این رویكرد در متن قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی مورد تصریح قرار گرفته و بر آن تاكید شده است. در اصل هشتم قانون اساسی آمده است كه: «در جمهوری اسلامی ایران، دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منكر، وظیفـه ای است همگــانی و متقابل بر عهــده مردم نسبت به یكدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت...»
اینجانب از این منظر، اعتقاد راسخ دارم كه چنانچه خبرنگاران و اصحاب رسانه با عزم جزم و با رعایت موازین قانونی و عطف توجّه به مصالح كلان ملّی در این راه گام بردارند، از زمره مجاهدان فی سبیل الله و مبارزان خستگی ناپذیرِ كارزار نور مقابل ظلمت به شمار خواهند آمد و ارج و منزلت آنان، همسنگ و همعنان با مقام و جایگاه دلاورانی است كه در طول قرون متمادی در راه پاسداری از حریم سرزمین مقدّس اسلامی و صیانت از حرمت و قداست ارزشهای دینی و آیینی فداكاری نموده اند.
اینجانب ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای رسانه و شهیدان راه آزادی و آگاهی خصوصاً شهید والامقام محمود صارمی، بر عزم و همّت همه فعالان و تلاشگران حوزة رسانه درود می فرستم و توفیقات بیش از پیش همگان را در راه خدمت صادقانه و خالصانه به میهن عزیز اسلامی از درگاه یگانه هستی بخش مسئلت می نمایم.
علی اكبر صالحی

1398/05/21
15:48:28
5.0 / 5
4310
تگهای خبر: انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز