مدیرعامل شركت مهندسی و توسعه نفت مطرح كرد:

امكان صادرات نفت از شرق تنگه هرمز تا آخر سال ۹۹

امكان صادرات نفت از شرق تنگه هرمز تا آخر سال ۹۹ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیرعامل شركت مهندسی و توسعه نفت اظهار داشت: پروژه خط لوله گوره به جاسك باید تا آخر سال 99 اجرایی شود و با اجرای این پروژه، نفت در شرق تنگه هرمز دریافت و صادر می شود كه این مسئله یك اتفاق مهم در عرصه تولید و رونق اقتصادی می باشد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، تورج دهقانی در نشستی خبری و در جریان بازدید خبرنگاران از كارخانه لوله سازی اهواز، اظهار نمود: با تكمیل پروژه خط لوله گوره به جاسك در یك مسیر هزار كیلومتری در واقع انتقال نفت از دریا به مسیر خشكی تغییر می كند و بدین سان با تحویل محموله از پایانه ای كه در جاسك و شرق تنگه هرمز راه اندازی می شود، كشتی ها با كاهش مسیر نفت مورد نیاز خودرا تامین خواهند كرد.
وی درباب هزینه راه اندازی خطوط لوله برای پروژه خط انتقال نفت از گوره به جاسك، اشاره كرد: این پروژه حدود دو میلیارد دلار هزینه داشته كه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار آن قرارداد تامین لوله بوده كه با عنایت به اینكه با تاكید بر توان داخلی در حال تامین این مسئله هستیم، این پروژه بطور مستقیم همین میزان صرفه جویی در حوزه ارزی داشته است.
دهقانی با تاكید به این مسئله كه در گذشته لوله های ای پی ای سرویس ترش از شركت های اروپایی، چینی و كره ای تامین می شد، اظهار نمود: برای اولین بار در یك مقیاس بزرگ تامین لوله ها با استفاده از توان داخلی و فعالیت كارخانجات لوله سازی و فولادسازی ایران صورت می گیرد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اعلام نمود كه تا آخر سال ۹۹ امكان صادرات نخستین محموله نفت خام از شرق تنگه هرمز فراهم می شود.
وی همینطور ظرفیت خط لوله گوره به جاسك را یك میلیون بشكه در روز اعلام نمود و اظهار داشت: مقرر است مجموع ظرفیت ۲۰ میلیون در منطقه جاسك جهت پشتیبانی صادرات نفت در این پایانه راه اندازی شود.
مدیرعامل شركت مهندسی و توسعه نفت اشاره كرد: رویكرد اصلی در صنعت نفت، توجه به ظرفیت و ارتقای توان داخل و همین طور اجرای بموقع پروژه های در نظر گرفته شده بوده و برنامه ها و سیاست های وزارت نفت در همین راستا تدوین شده است.
وی به تاكید به این مسئله كه هم اكنون صنعت نفت می تواند قسمتی از لوله های سرویس ترش و شیرین را در ضخامت های بالاتر از ۱۲ و كمتر از ۲۰ میلیمتر تامین كند، اظهار نمود: با این اقدام از خروج ۲۰۰ میلیون یورو ارز از كشور جلوگیری می شود.
منبع:

1398/05/25
11:16:26
5.0 / 5
4567
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز