بزرگترین مانع در رقابت برای انرژی پاك ۱۰۰ درصدی

بزرگترین مانع در رقابت برای انرژی پاك ۱۰۰ درصدی خبرگزاری نفت و گاز: با توجه به این حقیقت كه رئیس جمهور آمریكا در سال 2017 از پیمان جوی پاریس خارج شد، خیلی از شركت ها، سیاستمداران و قانونگذاران این كشور هستند كه هدف فاصله گرفتن از سوخت های فسیلی و كاهش انتشار كربن را رها نكرده اند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در واقع نظرسنجی ها نشان داده است كه بیشتر شهروندان آمریكایی همچنان از پایبندی آمریكا به توافق پاریس حمایت می كنند و شمار بالایی از ایالتهای آمریكا اهداف انرژی پاك خودرا حفظ نموده اند و حتی ایالتهای واشنگتن و هاوایی پا را فراتر گذاشته و قانونی را تصویب كرده اند كه انرژی پاك ۱۰۰ درصدی را هدف گرفته است.

در حال حاضر این مساله به مسئله داغی درباره این كه چگونه چنین هدفی قابل تحقق است، تبدیل گشته است. بین كارشناسان انرژی پاك این بحث مطرح است كه آیا تقاضای بالای آمریكا برای انرژی می تواند تنها بوسیله انرژیهای تجدیدپذیر تامین گردد یا انرژیهای تجدیدپذیر با گزینه های دیگر همچون نیروی هسته ای، گاز طبیعی یا سوخت های زیستی باید كامل شوند.

در دل این بحث، این حقیقت ساده وجود دارد كه دو منبع بزرگ انرژی تجدیدپذیر یعنی باد و نور خورشیدی ثابت نیستند و با تغییر هوا و زمان روز می آیند و می روند و آنها را نمی توان با شبكه نیرو تنظیم كرد و این شبكه نیرو است كه با آنها سازگار شده است.

ساده ترین و واقع گرایانه ترین راه كار برای انعطاف پذیری شبكه و فراهم كردن امكان فعالیت مداوم و پیوسته آن با استفاده از انرژی تجدیدپذیر، در ذخیره سازی انرژی نهفته شده است. این ایده جدید نیست و صنعت ذخیره سازی انرژی رو به رونق است. طبق تحلیل شركت "وود مك كنزی" كه در آوریل انتشار یافت، بكارگیری ذخیره سازی انرژی متصل به شبكه نیرو طی پنج سال قبل به میزان قابل توجهی در جهان افزایش پیدا كرده و در فاصله سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ نرخ رشد سالانه ۷۴ درصدی را تجربه كرده است. در این زمینه چین پیشتاز است و تا سال ۲۰۲۴ به بزرگترین بازار ذخیره سازی انرژی در منطقه آسیا اقیانوسیه تبدیل می شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با توجه به این كه صنعت ذخیره سازی انرژی به سرعت در حال گسترش است اما آمریكا تا زمانی كه ذخیره سازی انرژی ارزان تر به حساب نیاید، قادر نخواهد بود به سبد انرژی ۱۰۰ درصد تجدیدپذیر نائل شود. هم اكنون نصب مخازن انرژی در این كشور به منظور ذخیره سازی انرژی در شبكه های متصل به منابع انرژی تجدیدپذیر، بسیار پرهزینه شمرده می شود.

منبع:

1398/05/28
15:12:57
5.0 / 5
4693
تگهای خبر: انرژی , سوخت , صنعت , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز