برایان هوك: سیا در بركناری مصدق نقشی نداشت، ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی تاسال دیگر تمام می شود

برایان هوك: سیا در بركناری مصدق نقشی نداشت، ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی تاسال دیگر تمام می شود به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نماینده ویژه آمریكا در امور ایران، در اظهاراتی نخ نما و واهی ادعا نمود كه سازمان اطلاعات مركزی آمریكا ملقب به ˮسیاˮ نقشی در كودتای ۲۸ مرداد نداشته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، به نقل از صدای آمریكا، برایان هوك، نماینده ویژه آمریكا در امور ایران روز سه شنبه در كنفرانسی خبری مدعی شد: سیاست خارجی ایران، اعراب و اسرائیل را به هم نزدیك كرده است. چنین موضوعی قبل از این كم سابقه بوده است.
او همینطور با تاختن به برجام، ادعا كرد: توافق هسته ای با ایران هم از نظر اقتصادی به نفع نظام ایران و سبب توسعه موشك های بالستیك این كشور شد. توافق هسته ای قرار بود ایران را به رفتاری میانه روتر سوق بدهد اما به از دست رفتن صلح و امنیت در منطقه انجامید. بعد از برجام، بودجه نظامی ایران به صورت بی سابقه ای افزایش یافت اما بعد از اعمال تحریم های ما ضد تهران، منابع مالی سپاه و گروه های نیابتی همچون حزب الله به شدت كاهش پیدا كرد.
برایان هوك در مورد قاسم سلیمانی عنوان كرد: اكتبر سال آینده وقتی تحریم های سازمان ملل ضد ایران به سر بیاید، ممنوعیت سفر افرادی مانند قاسم سلیمانی هم به پایان خواهد رسید.
این مقام آمریكایی در مورد تحریم های نامشروع ایالات متحده آمریكا ضد محمدجواد ظریف ادعا كرد: این كه تحریم ظریف مانع دیپلماسی است، اشتباه است. جمهوری اسلامی همواره از افرادی بجز وزیر خارجه برای مذاكره بهره برده است.
وی ادامه داد: رئیس جمهور ترامپ و وزیر خارجه آمریكا بارها ایران را به دیپلماسی دعوت كرده اند اما جمهوری اسلامی رد كرده است. نظام ایران به هیچ وجه قابل اعتماد نیست ازاین رو باید تغییر رفتار عملی در آنها روی دهد.
برایان هوك در صحبت های مداخله جویانه خود در مورد روابط ایران و اروپا، اظهار داشت: ایران سابقه بدی در آلت دست قرار دادن اروپا و سایر كشورها برای پیشبرد مقاصد خود دارد. با اروپا در قبال ایران اختلافات تاكتیكی داریم اما نقاط اشتراك ما بیشتر از اختلافات است.
نماینده ویژه آمریكا در امور ایران با طرح ادعاهایی بی اساس و ایران هراسانه، اظهار داشت: تا زمانی كه ایران بخواهد به صورت غیرقانونی به انتقال نفت دست بزند تا بتواند منابع مالی گروه های تروریستی را تامین كند با آنها مقابله می نماییم. ظریف می گوید كه ایران به دنبال دفاع از خود است. حامی درجه یك تروریسم در جهان چطور نگران خود است؟
وی در مورد برنامه های هسته ای دیگر كشورها مدعی شد: برخی كشورها قصد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را دارند اما ایران برخلاف آنها می گوید كه می خواهد غنی سازی داشته باشد. این كه ایران ذخایر هسته ای را نگه داشته و پنهان كرده است، نشانه قصد واقعی ایران است. آنها به دنبال تسلیحات هسته ای هستند.
نماینده آمریكا در امور ایران همینطور در مورد تصویب نشدن لوایح FATF ادعا كرد: نظام ایران مایل به شفافیت مالی نیست چون می خواهد به فعالیت های پولشویی خود ادامه بدهد.
او همینطور در مورد كودتای ۲۸ مرداد مدعی شد: مصدق از سوی سیا كنار گذاشته نشد، مصدق توسط طیف مذهبی و نظامی ایران كنار گذاشته شد. این نكته غلط را ظریف هم طرح كرده اما حتی خود امام خمینی(ره) هم در مسئله سقوط مصدق اشاره ای به سازمان سیا نمی كند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، مقامات ایران بارها تاكید كرده اند كه به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستند و ساخت سلاح های هسته ای از جانب مقام معظم رهبری حرام دانسته شده است. از جانب دیگر آمریكا و متحدانش در حالی همواره ایران را به دست داشتن در فعالیت های بی ثبات كننده و تروریستی متهم می كنند كه خود، حامی اصلی مالی و ایدئولوژیكی سیاست های تفرقه افكنانه و تروریستی در منطقه هستند.
ادعای مضحك برایان هوك در خصوص عدم دخالت سیا در كودتای ۲۸ مرداد هم در حالی مطرح می شود كه جان كری در سال ۲۰۱۶، هنگامی كه هنوز وزیر امور خارجه آمریكا بود در نشستی در دانشگاه شیكاگو اذعان كرده بود كه سازمان سیا به صورت مستقیم در ماجرای كودتای ۲۸ مرداد و بركناری مصدق، نخست وزیر ایران در سال ۱۹۵۳ دخالت داشته است.1398/06/05
13:16:32
5.0 / 5
4335
تگهای خبر: انرژی , تحریم , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز