در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه

ظریف: اروپا باید راهی برای آسان تر شدن شرایط برای ایران بیابد

ظریف: اروپا باید راهی برای آسان تر شدن شرایط برای ایران بیابد خبرگزاری نفت و گاز: وزیر امورخارجه كشورمان با استقبال از پیشنهادات رئیس جمهور فرانسه اصرار كرد كه اگر اروپا به تعهدات خود در برجام عمل كند، ایران نیز آماده است از گام هایی كه برای كاهش اجرای تعهداتش برداشته است، بازگردد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه كشورمان كه هفته گذشته به چند كشور اروپایی سفر كرده بود در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه اصرار كرد كه پیشنهادات رئیس جمهور مكرون برای كاهش تنش ها پیرامون توافق هسته ای در راه خوبی پیش می رود اما كار بیشتری باید صورت گیرد.
ظریف در ادامه این گفت و گو كه بعد از دیدارش با امانوئل مكرون، رئیس جمهور فرانسه در پاریس انجام گرفت، اشاره كرد: رئیس جمهور مكرون هفته گذشته پیشنهاداتی را به رئیس جمهور روحانی ارائه داد و ما بر این باوریم كه آنها در راه درستی پیش می روند، هرچند كه بطور قطع هنوز در جایی كه باید قرار نداریم.
وی با بیان ینكه مذاكرات خوبی در پاریس داشته است، اضافه كرد: ما درباره احتمالات بحث كردیم. او (مكرون) حالا مقرر است با شركای اروپایی و دیگر شركا رایزنی كند تا ببیند از اینجا به كجا می توانیم برویم.
رایزنی ها میان وزیر امورخارجه ایران و رئیس جمهور فرانسه یك روز قبل از آن انجام شد كه مكرون مقرر است طی سه روز میزبان سران كشورهای عضو گروه هفت، شامل دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا باشد. انتظار می رود در این دیدارها سوژه توافق هسته ای با ایران كه دولت ترامپ سال قبل (میلادی) بطور یك جانبه از آن خارج شد از موضوعات اصلی مورد بحث باشد.
ایران یك سال بعد از خروج آمریكا از این توافق و بازگرداندن تحریم های مقابل تهران اجرای برخی تعهداتش در توافق را كاهش داده است. هرچند آژانس بین المللی انرژی اتمی در تمامی گزارشات خود تائید كرده است كه جمهوری اسلامی بطور كامل به توافق عمل می كند و به آن پایبند است.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد كه ایران خواستار رهایی از تحریم های آمریكا است كه بگفته محمدجواد ظریف، فشار زیادی را بر مردم ایران وارد كرده است.
وی اشاره كرد: اگر اطمینان یابیم كه اروپایی ها می توانند آغاز به عمل به تعهداتشان در توافق هسته ای و سهم خودرا ایفا كنند، ایران نیز می تواند از تصمیمات خود برای توسعه برنامه هسته ای اش بازگردد. چنان كه اروپا اجرای تعهداتش را آغاز كند، ایران نیز آماده است تا گام هایی را كه برداشته لغو كند.
رئیس دستگاه دیپلماسی كشورمان بدون ارائه جزئیات درباره اینكه پیشنهادات پاریس چه بوده است، اصرار كرد كه اروپا باید راهی برای آسان تر شدن شرایط برای ایران بیابد حتی در شرایطی كه آمریكا دیگر عضوی از توافق هسته ای نیست.
وی افزود: ما نیز در حال یافتن راه هایی هستیم تا اروپا بتواند تعهداتش را به شكلی اجرا نماید كه ما از گام هایی كه برداشته ایم، بازگردیم. برای ما، آنچه اهمیت دارد این است كه بتوانیم به تجارت خود با اتحادیه اروپا ادامه دهیم.
ظریف اظهار داشت كه آنچه درباره اش رایزنی می شود این است كه چگونه این كار می تواند با یا بدون آمریكا انجام گیرد.
وزیر امورخارجه ایران در پیامی به اروپایی ها اصرار كرد كه حل وفصل این مسئله حتی بدون حضور آمریكا در توافق هسته ای نیز امكانپذیر است.
وی اشاره كرد: من فكر نمی كنم كه آمریكا تمام كارت ها را در اختیار داشته باشد. اگر اروپا و جامعه بین الملل تصمیم به انجام این كار بگیرند، قادر خواهند بود اقدامات لازم را برای حفظ توافق هسته ای به كار گیرند.
ظریف در ادامه اظهار داشت كه آمریكا در حال آزار دادن كشتی های ایرانی در آب های بین المللی است كه مانعی برای آزادی دریانوردی به شمار می آید.
وی در پاسخ به سوالی درباره مقصد نفتكش آدریان دریا كه نزدیك به دو ماه پیش توسط نیروهای انگلیس در جبل الطارق توقیف و هفته گذشته سرانجام آزاد شد، گفت: ما مقصد این كشتی را اعلام نمی نماییم چونكه آمریكا بیشتر از این دست به تخریب فعالیت های اقتصادی ما خواهد زد.
وزیر امورخارجه كشورمان با تاكید بر اینكه ایران خواستار جنگ با آمریكا نیست، اشاره كرد كه افزایش حضور دریایی غرب در خلیج فارس خطر وقوع حوادثی را افزایش خواهد داد كه بگفته تحلیلگران می تواند به می تواند آتش یك درگیری گسترده تر را روشن كند.
ظریف اصرار كرد كه ایران به دنبال درگیری نظامی نیست.
منبع:

1398/06/06
13:38:14
5.0 / 5
4261
تگهای خبر: انرژی , تجارت , تحریم , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز