ظریف: ترامپ به دلیلهای شخصی از برجام خارج شد

ظریف: ترامپ به دلیلهای شخصی از برجام خارج شد خبرگزاری نفت و گاز: وزیر امور خارجه كشورمان اصرار كرد كه آمریكا تنها به سبب مفاد مندرج نشده در برجام، از توافق هسته ای پیروی نمی نماید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه كشورمان در گفت وگویی با خبرگزاری برناما در مالزی اظهار داشت: ایران بر سر نقش خود ذیل برنامه جامع اقدام مشترك مذاكره نخواهد كرد، اما آماده است تا بر سر پیدا كردن راه های مختلف برای اجرای تعهدات برجامی با دیگر طرفین به گفت و گو بپردازد.
ظریف با تاكید بر اینكه طرفین اروپایی باید به این توافق پایبند بمانند، اشاره كرد كه ایران به همان مقداری كه دیگر طرفین به توافق هسته ای پایبند باشند، از برجام پیروی خواهدنمود.
ایشان سپس اضافه كرد: اگر اروپایی ها می خواهند برای اجرای تعهدات برجامی شان با آمریكا تعامل كنند، این مسئله به خودشان مرتبط می باشد و ایران نقشی در این زمینه نخواهد داشت.
وزیر امور خارجه ایران با تاكید بر اینكه بر سر برجام به دقت مذاكره شده است و امكان مذاكره مجدد بر سر این توافق وجود ندارد، اظهار داشت: ما بیشتر از دو سال با آمریكا به شكل گسترده ای، مذاكره كردیم و به نتیجه ای 159 صفحه ای دست یافتیم. برجام یك توافق جدی است كه تمام جوانب مسائل هسته ای ایران و تحریم های آمریكا مقابل جمهوری اسلامی را شامل می شود.
ظریف با تاكید بر اینكه روسیه و چین به بیشتر مفاد این توافق پایبندند، اظهار نمود كه اروپایی ها توان و یا عزم سیاسی لازم برای اجرای این توافق را ندارند.
این دیپلمات ارشد با اشاره به دلیلهای ترامپ برای خروج از توافق هسته ای كه شامل "برنامه موشكی ایران" و "نقش جمهوری اسلامی در منطقه" می شد، اشاره كرد: این مسائل ارتباطی با توافق هسته ای ندارند. ما به این توافق رسیده بودیم كه كه برای دست یابی به یك توافق جامع بر سر مسئله هسته ای، باید تنها به جوانب هسته ای مسائل محدود شویم. اگر پیشرفت هایی در اعمال توافق هسته ای حاصل می شد، می توانستیم با خیالی راحت تر به باقی مسائل رسیدگی نماییم.
وی افزود: اما آمریكا شكست خورده است. این كشور مشروط بر مفادی كه در توافق هسته ای درج نشده، از برجام پیروی نمی كند.
ظریف همین طور اعلام نمود كه ترامپ به دلیلهای شخصی از توافق هسته ای خارج شده است.
وی توضیح داد: ترامپ از میراث اوباما خوشش نمی آید. او تنها به دلیلهای شخصی و نه دال بر دلایلی استوار از توافق هسته ای خارج شد.
منبع:

1398/06/09
19:16:36
5.0 / 5
4168
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز