اوپك از استراتژی حفظ ثبات بازار دست می كشد؟

اوپك از استراتژی حفظ ثبات بازار دست می كشد؟ خبرگزاری نفت و گاز: نظرسنجی اخیر رویترز نشان داده كه تولید نفت اوپك در ماه میلادی گذشته با بالا رفتن تولید عراق و نیجریه افزایش پیدا كرده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، تولید نفت اوپك در ماه آگوست ۲۹.۶۱ میلیون بشكه در روز برآورد شده كه ۸۰ هزار بشكه در روز نسبت به سطح تولید ژوییه بالاتر است. این افزایش تولید با عنایت به این كه تولید نفت ایران و ونزوئلا كمتر بوده و عربستان سعودی نیز پایبندی بالاتر از سقف تعیین شده به توافق كاهش تولید نشان داده، حیرت انگیز است. البته این كشور تولید خودرا در اوت نسبت به ژوییه اندكی افزایش داده است. در مجموع این گروه همچنان پایبندی بیشتر از حدی به سهمیه های كاهش تولید تحت توافق اوپك پلاس دارد.

در نتیجه برآورد می شود نرخ پایبندی اوپك به توافق كاهش تولید در ماه آگوست ۱۳۶ درصد بوده است. عراق و نیجریه تولیدشان را به ترتیب ۸۰ هزار بشكه در روز و ۶۰ هزار بشكه در روز افزایش دادند و با توجه به این كه عربستان سعودی بیش از اندازه توافق شده تولید خودرا پایین نگه داشته، اما نرخ تولید خودرا در اوت اندكی افزایش داد و ۹.۶۳ میلیون بشكه در روز نفت تولید كرد. عراق، نیجریه و عربستان سعودی تولید نفت خودرا در اوت افزایش دادند، اما برآورد شده كه تولید نفت ایران ۵۰ هزار بشكه در روز كاهش پیدا كرده است.

براساس گزارش اویل پرایس، قیمت های نفت در روز جمعه كاهش چشم گیری پیدا كرد و انتشار این خبر كه تولید نفت اوپك در ماه میلادی گذشته افزایش پیدا كرده امكان دارد قیمت ها را با فشار كاهشی بیش تری روبه رو كند.

اوپك و سایر تولیدكنندگان شامل روسیه با هدف تقویت قیمت ها و به سبب ضعیف شدن چشم انداز اقتصاد جهانی و رشد تولید آمریكا، در ژوییه توافق كردند محدودیت عرضه ۱.۲ میلیون بشكه در روز نفت را تا مارس سال ۲۰۲۰ تمدید كنند.

اوایل ماه میلادی گذشته كه تشدید جنگ تجاری آمریكا و چین و احتمال ورود این كشورها به جنگ ارزی، بازارهای نفت را ملتهب كرد، عربستان سعودی در كوشش برای متوقف كردن روند صعودی قیمت ها، اعلام نمود با توجه به این كه در تمامی مناطق تقاضای مطلوبی را برای نفت مشاهده می كند اما تولید خودرا تا آخر سپتامبر در پایین هفت میلیون بشكه در روز نگه می دارد. بعد از آن گزارش هایی از مذاكرات عربستان سعودی با سایر اعضای اوپك درباره اقداماتی برای متوقف كردن روند ریزش قیمت ها منتشر گردید. سران اوپك بارها تاكید كرده اند كه برای حفظ ثبات و تعادل بازار نفت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند كرد.

منبع:

1398/06/10
23:50:21
5.0 / 5
4243
تگهای خبر: اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز