بازدید ائمه جمعه استان اصفهان از سایت هسته ای UCF

بازدید ائمه جمعه استان اصفهان از سایت هسته ای UCF خبرگزاری نفت و گاز: ائمه جمعه استان اصفهان همزمان با هفته دولت و هفته جهانی مسجد از دستاوردها و فعالیت های صلح آمیز و اقتدار آفرین صنعت هسته ای كشور در سایت هسته ای اصفهان بازدید نمودند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در این بازدید كه با همراهی حجت الاسلام اسفندیار، معاون ارتباطات و رسانه شورای سیاستگزاری ائمه جمعه كشور، حجت الاسلام محمد رضا صالحیان، مدیر نمایندگی استان اصفهان در این شورا، علی اصغر زارعان، دستیار ویژه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و تعدادی از مدیران و متخصصین سایت هسته ای اصفهان انجام شد حدود 90 تن از ائمه جمعه استان اصفهان از نزدیك از خطوط فرآیندی و تولیدی سایت غرورآفرین UCF اصفهان بازدید كردند.
اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجائی و باهنر و دیگر شهداء از صدر اسلام تاكنون، از ایجاد دغدغه و ابهام بی مورد و یاس و نومیدی در جامعه از طرف عده ای قلیل و قلیل ابراز تاسف كرد و به تشریح افق های طولانی مدت برنامه های حاكمیتی سازمان انرژی اتمی در حوزه های تولید برق، پرتودهی، تولید رادیوداروها و تجاری سازی آن، افزایش طول عمر و نگهداری محصولات كشاورزی بوسیله عملیات پرتودهی و تولیدات صنعتی و پزشكی و حوزه های دیگر این صنعت پرداخت.
وی با تاكید بر اینكه مخالفت نظام سلطه با دستیابی كشورمان به انرژی هسته ای، بحث تولید انرژی نیست بلكه اثرگذاری صنعت هسته ای بومی روی بقیه صنایع كشور آنها را عصبی كرده است.
زارعان در حوزه تعامل در عرصه بین المللی اظهار داشت: ما هیچ موقع در سازمان انرژی اتمی ایران به بیگانه اعتماد نكردیم و از نظر من اشتباه و خطای محض است كه صرفاً نگاهمان به خارج از مرزها باشد. بلكه باید با اتكاء به درون در خارج از كشور موثر باشیم.
وی به دوران مذاكرات با كشورهای 1+5 اشاره داشت و بیان داشت: هوشمندی و هوشیاری، آینده نگری و تدبیر جناب آقای دكتر صالحی در كارگروه فنی سازمان انرژی اتمی برمبنای بی اعتمادی به طرف های بیگانه بود، كه ما از این فرصت بدست آمده جهت اقدامات بعدی و تهیه نیازهای خود اقدام كردیم و بحمدالله دقیقاً همان تدابیر محقق شد و خیلی از این اقلام و تجهیزات هم به صورت یدكی و بیشتر از نیاز تهیه و بعضاً با عنایت به مواد اولیه خارجی، بصورت بومی در كشور طراحی و تولید شد و الان امكان صادرات هم برقرار است كه می توان این قبیل اقدامات را استراتژیك محسوب نمود.
دستیار ویژه معاون رئیس جمهور اظهار داشت: اگر قرار شد به گذشته یعنی پیش از برجام برگردیم، تمام پیش بینی ها به صورت عملیاتی، جزء به جزء و مرحله به مرحله در نظر گرفته شده است. این نخواهد بود كه به شرایط قبل و به طور مثال نسل سانتریفیوژهای P1 برگردیم. به عبارتی به صرفه نخواهد بود و ما به شرایطی بسیار جلوتر از آنچه پیش بینی و تصور بشود از نظر قدرت و سرعت ورود خواهیم داشت. پس هر موقع نظام تصمیم بگیرد تدابیر همه جانبه اندیشیده شده است و ما گوش به فرمان رهبری بوده و هستیم و اذن ایشان ملاك اصلی عمل است. پس سرلوحه اقدامات سازمان انرژی اتمی ایران در برجام و پسابرچام عمل به الزامات معروف نُه گانه ایشان بوده است.
زارعان توضیحات فنی مبسوطی درباب كارخانه تولید آب سنگین خنداب اراك و بازطراحی راكتور IR40 و مزیت های فنی آن نسبت به راكتور قبلی ارائه نمود و اظهار داشت: طراحی مفهومی، پایه و تفصیلی به اتمام رسیده و وارد فاز ساخت و تهیه تجهیزات برمبنای زمانبندی مشخص جهت بهره برداری نهایی شده ایم. انشاء الله در آینده نزدیك خبرهای خوبی از این پروژه به سمع و نظر مردم بصیر ایران می رسد كه بطور قطع بازتاب جهانی نیز در بر خواهد داشت.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی پیرامون تحقیق و توسعه در انرژی اتمی به حركت رو به جلو و مصادیقی از اقدامات توسعه ای و هدفگذاری در این عرصه اشاره نمود و اظهار داشت: تمامی الزامات در صنعت هسته ای توسط متخصصین این صنعت و با مدیریت جهادی عملیاتی می شود. بنا بر این هیچگونه خللی در عرصه فنی صنعت هسته ای بوجود نیامده و پس ترامپ توافق برجام را بدترین توافق تاریخ آمریكا می داند. ما نباید در زمین دشمن بازی نماییم. شكست ترامپ در سیاست خارجی كاملاً مشهود است. او می گفت چهل سالگی انقلاب را نخواهید دید. در حالی كه بر حسب رهنمودهای مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی، در بیشتر حوزه ها در راه بالندگی و فرهیختگی قرار داریم. در این میان صنعت هسته ای با هوشمندی و تدبیر همه جانبه همراه با تلاش مضاعف مسیر توسعه و پیشرفت را در ابعاد گوناگون دنبال می كند.
زارعان با ابراز تاسف از نظرات برخی افراد ناآگاه و محافل كم اطلاع كه می گویند صنعت هسته ای كند و یا تعطیل شده است، به برخی پروژه های در دست اقدام سازمان انرژی اتمی پرداخت و اظهار داشت: همچون پروژه ها و اولویت های پیش روی سازمان كه جنبه عملیاتی به خود گرفته و مسیر خودش را با شتاب طی می كند، می توان به موارد زیر بعنوان مصادیق اشاره نمود.
زارعان در بخش دیگری از سخنانش اشاره كرد: اگر حمایت های مقام معظم رهبری و تمامی دولت ها نبود، بطور قطع صنعت هسته ای در وضعیت مطلوبی قرار نداشت.
در ادامه زارعان به تمامی سوالات و ابهامات حاضرین پاسخ های لازم را ارائه نمود و سپس به اتفاق از واحدهای مختلف كارخانه UCF اصفهان، اسفنج زیركونیوم، میله های سوخت، FMP و ZPP بازدید به عمل آورده و در ضمن بازدید نیز به سوالات ائمه جمعه پاسخ گفت.
در بعضی قسمت های بازدید برخی از ائمه جمعه از دستاوردها شگفت زده شده و از اقتدار، پویایی و تلاش ای متخصصین صنعت هسته ای قدردانی كردند.
منبع:

1398/06/17
17:18:10
5.0 / 5
4246
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز