معاون آب و آبفا وزیر نیرو:

66 درصد دشت های ایران ممنوعه اند، ده هزار روستا آب پایدار ندارند

66 درصد دشت های ایران ممنوعه اند، ده هزار روستا آب پایدار ندارند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاون آب و آبفا وزیر نیرو اظهار داشت: علاوه بر وجود 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در كشور، از 609 دشت ایران، 405 دشت ممنوعه بوده و شرایط برای تامین آب دشوار شده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، قاسم تقی زاده خامسی در نشست مشترك استانداران استان های شرق كشور با مدیران وزارت نیرو كه با مبحث بررسی طرح انتقال آب از سواحل چابهار در سالن همایش های شهید هاشمی نژاد مشهد برگزار شد، اظهار نمود: هم اكنون 10 هزار روستا در كشور هنوز آب پایدار ندارند و آبرسانی به این روستاها از راه قنوات یا به وسیله تانكر انجام می گیرد كه لازمه حل آن مدیریت مصرف آب است.
تقی زاده خامسی با اشاره به اینكه 90 درصد آب كشور در بخش كشاورزی مصرف می شود، عنوان كرد: سال قبل دولت در مصوبه ای مقرر كرد كه به غیر از استان های گیلان و مازندران در هیچ استان دیگری برنج كشت نشود اما شاهد می باشیم امسال میزان برنج كاری در استان های دیگر دو درصد افزایش داشته است.
وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای كلید زدن طرح انتقال آب به شرق كشور، اظهار داشت: خوشبختانه آقای رزم حسینی استاندار خراسان رضوی برای اجرای طرح انتقال آب از سواحل چابهار، كار مطالعه طرح را به دانشگاه سپرده اند كه قابل تقدیر است.
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینكه طرح انتقال آب از سواحل چابهار تنها راه تامین آب كریدور شرق كشور نیست، خاطرنشان كرد: راه هایی نظیر استفاده از پساب و بازچرخانی آب به همراه مدیریت مصرف كمك شایانی به مساله تامین آب می كند.
تقی زاده خامسی بیان كرد: بازار آب برای اولین بار در خراسان رضوی راه اندازی خواهد شد. در مجموع برای سه استان شرق كشور میزان برداشت آب از سواحل چابهار یك میلیارد و 200 میلیون متر مكعب تعیین شده كه مسئولیت تخصیص آب استحصالی با مدیران عامل آب منطقه ای استان ها خواهد بود.

وی تصریح كرد: وزارت نیرو در تخصیص آب انتقال یافته از سواحل چابهار به شرق كشور دخالت نخواهد كرد. ما صرفا در حوزه پشتیبانی، حمایت های لازم را از این طرح انجام خواهیم داد و امیدواریم در كمترین زمان ممكن اجرایی شود.
در ادامه امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، اظهار نمود: اجرای طرح انتقال آب یك فرصت طلایی برای توسعه و آبادانی شرق كشور به حساب می آید و امیدواریم در آینده ای نزدیك شاهد بهره برداری از این طرح باشیم.
وی افزود: در كنار طرح انتقال آب از سواحل چابهار، مبحث تملك زمین در راه انتقال آب هم اهمیت زیادی دارد و باید پیگیری های لازم در این زمینه صورت گیرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان كرد: فراكسیون كریدور شرق كشور مجلس شورای اسلامی حتما این پروژه را به همراه مبحث توسعه شرق كشور مورد پشتیبانی و حمایت قرار خواهد داد.
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: طرح انتقال آب از سواحل چابهار یك اولویت جدی برای توسعه شرق كشور است.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علیرضا رزم حسینی در نشست مشترك استانداران استان های شرق كشور با مدیران وزارت نیرو كه با مبحث بررسی طرح انتقال آب از سواحل چابهار در سالن همایش شهید هاشمی نژاد مشهد برگزار شد، اظهار نمود: بیشتر از 60 تا 70 سال است كه بحث آب در كشور بعنوان یك چالش برای ما مطرح بوده است.
وی با اشاره به اینكه طی سالیان اخیر گرفتار مشكلات زیست محیطی و مهاجرت مردم بوده ایم، عنوان كرد: با وجود چنین مشكلاتی، وزارت نیرو و سایر وزارت خانه ها پس از انقلاب اسلامی تلاش های زیادی برای حفظ منابع آبی كرده اند.
استاندار خراسان رضوی بیان كرد: بنا داریم تا آب و خاك را در استان های شرق كشور مدیریت نماییم، از طرفی در خراسان رضوی چند ماهی است كه طرح همیاران آب را تدوین كرده ایم و به دنبال این هستیم تا مدیریت آب و خاك را مبتنی بر بهره وری آب انجام دهیم.
رزم حسینی با اشاره به اینكه طرح انتقال آب از خلیج فارس به فلات مركزی كشور یك اقدام موفق بود، خاطرنشان كرد: این طرح تابحال پیشرفت فیزیكی خوبی داشته و امیدواریم در سال آینده آب خلیج فارس كه معادل 110 میلیون متر مكعب در فاز اول است به فلات ایران برسد.
وی تصریح كرد: طرح انتقال آب خلیج فارس با همكاری بخش غیردولتی، بدون دخالت دولت و با منابع بخش خصوصی برای تامین آب مورد نیاز بخش صنعت در فلات مركزی ایران در حال اجرا می باشد.
وی افزود: دو ماه پیش همه شركت های فعال بخش خصوصی در مشهد مقدس دور هم جمع شدند و آمادگی خویش را برای تامین منابع مالی پروژه انتقال آب از سواحل چابهار به شرق كشور اعلام نمودند.
تفاهم نامه مشترك طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق كشور با امضای استانداران خراسان رضوی، جنوبی، سیستان وبلوچستان و معاون وزیر نیرو منعقد شد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا- و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، در نشست مشترك استانداران استان های شرق كشور با مدیران وزارت نیرو كه در سالن همایش های شهید هاشمی نژاد مشهد برگزار شد، تفاهم نامه مشترك طرح انتقال آب از سواحل چابهار توسط علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی، محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی، احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان و قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفا وزارت نیرو به امضا رسید.
بر مبنای اعلام معاون آب و آبفا وزارت نیرو برای سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان اجازه برداشت یك میلیارد و 200 میلیون متر مكعب آب از سواحل چابهار صادر گردیده است.
بر این اساس، میزان تخصیص آب استحصالی به استان سیستان و بلوچستان 228 میلیون مترمكعب، خراسان رضوی 110 میلیون مترمكعب و خراسان جنوبی 60 میلیون متر مكعب خواهد بود.
1398/06/21
12:47:13
5.0 / 5
5173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز