روسیه: تحقیقات سانتریفیوژی ایران تهدید اشاعه هسته ای ندارد

روسیه: تحقیقات سانتریفیوژی ایران تهدید اشاعه هسته ای ندارد خبرگزاری نفت و گاز: وزارت خارحه روسیه اشاره كرد كه ایران از تحقیقات هسته ای خود برای كاربردهای اعلام نشده استفاده نخواهد كرد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از اسپوتنیك، وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در اطلاعیه ای درباب گام سوم كاهش تعهدات برجامی ایران نوشت: از دیدگاه عدم اشاعه هسته ای، ازسرگیری تحقیقات سانتریفیوژی ایران و بسط آنها هیچ تهدیدی در بر ندارد. تنها مهم این است كه متخصصان ایرانی كارشان را تحت نظارت كامل آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام دهند. گزارش مرتبطی نیز در این زمینه به شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شده است.
در ادامه این بیانیه آمده است: از تحقیقات جمهوری اسلامی نیز در كاربردهای اعلام نشده استفاده نخواهد شد. ایران بطور كامل ملاحظه پیمان عدم اشاعه هسته ای را می كند و با اجرای پروتكل الحاقی، توافق های پادمان جامع خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی را دنبال می كند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جمهوری اسلامی ایران بعد از گذشت یك سال از خروج یك جانبه آمریكا از برجام و بعد از آن، قصور طرف های دیگر توافق خصوصاً اروپایی ها برای عمل به تعهداتشان در این توافق تصمیم گرفت طبق تدابیر اندیشیده شده در برجام اجرای بعضی از تعهدات هسته ای خودرا به حالت تعلیق درآورد.
برمبنای بند ۳۶ برجام ایران این حق را دارد كه در صورت نقض توافق توسط دیگر طرف ها اجرای تعهداتش را به صورت كلی یا جزئی متوقف نماید.
بهروز كمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی كشورمان اخیرا با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای آغاز گام سوم، ضمن تشریح فعالیت های هسته ای كشور اظهار نمود: دشمنان انقلاب كه پیشرفت های ایران را نمی دیدند، در حوزه هسته ای شروع كردند به كارشكنی. اوج فعالیت های ما غنی سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف برمبنای اسناد بالادستی توسعه نیروگاه های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یك میلیون سو طی ۱۵ سال در دستور كار قرار گرفت.
وی افزود: سازمان كوشش كرد و برمبنای برجام زمان بندی توسعه نیروگاه های هسته ای و تولید سوخت تعیین شد. پس از برجام علنا با بدعهدی مواجه شدیم و مشكلاتی به وجود آمد كه اوج آن به خروج آمریكا از برجام برمی گردد و مقداری فشار بر ایران و دیگر كشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصمیم گرفت توازنی برقرار كند یا طرف مقابل برگردد به تعهدات یا ایران با كاهش تعهدات خود موازنه ایجاد كند.
پیش تر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه كشورمان نیز روز پنج شنبه (۱۴ شهریور) با ارسال نامه ای خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام نمود كه به سبب تبعات ناشی از خروج آمریكا از برجام و تحمیل مجدد تحریم های آن كشور و ناتوانی سه كشور اروپایی در اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه های كمیسیون مشترك، جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود در این توافق، در حوزه تحقیق و توسعه هسته ای را متوقف می كند.
منبع:

1398/06/21
20:26:04
5.0 / 5
4611
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز