در مراسم افتتاح مدرسه تابستانی فناوری های كوانتومی به زبان ساده؛

صالحی: منتظر تصویب و ابلاغ نقشه راه فناوری های كوانتومی كشور هستیم

صالحی: منتظر تصویب و ابلاغ نقشه راه فناوری های كوانتومی كشور هستیم به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مراسم افتتاحیه ˮاولین مدرسه تابستانی علوم و فناوری های كوانتومی به زبان سادهˮ بامداد روز شنبه با حضور و سخنرانی علی اكبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وحید احمدی، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مركز تحقیقات سیاست علمی كشور و حضور بهروز كمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس، رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و تعدادی از مدیران این سازمان برگزار گردید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در این دوره كه به اهتمام سازمان و همكاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و انجمن ترویج علم ایران برگزار می شود، مدیران و دست اندركاران مدیریت و برنامه ریزی علم و فناوری از سازمان ها، نهادها و انجمن های علمی مرتبط و هم ۵۰ تن از دانش آموزان برتر در سطح شهر تهران بعنوان پایلوت این طرح جدید، حضور دارند.
این دوره با هدف آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در سطح جامعه علمی و عام در زمینه فناوری های كوانتومی، تا روز چهارشنبه ۲۷ شهریور ادامه دارد و مبانی فیزیك كلاسیك، تاریخچه فیزیك كوانتومی، مبانی و كاربردهای مكانیك كوانتومی و معرفی فناوری های كوانتومی از مباحث این دوره ۵ روزه هستند.
علی اكبر صالحی با اشاره به دانش كم بشر در مورد مفاهیم فیزیك همچون ماده و انرژی، نور، مدلهای فیزیكی و ریاضی در این زمینه ها و سئوالات عدیده ای كه هنوز ذهن انسان را به خود مشغول می دارد، به ورود سازمان انرژی اتمی ایران به حوزه تكنولوژی های جدید پرداخت و تصریح كرد: سازمان انرژی اتمی یكی از سازمان های پیشتاز در امر تكنولوژی های جدید و مرزهای دانش و یكی از افتخارآمیزترین سازمان ها و نهادهای دولتی است كه توانسته قدم های بلندی در عرصه علم و فناوری بردارد. فعالیت های دانشمندان پرارزش این سازمان قدرت و ظرفیتی بالقوه از نظر علم و فناوری در كشور ایجاد نموده است. این ظرفیت توان زیادی از حیث اقتدار به نظام جمهوری اسلامی بخشید.
وی با بیان اهمیت فوق العاده انرژی هسته ای از منظر مقام معظم رهبری به منظور تضمین تامین انرژی آینده كشورمان و اقتدارآفرینی این فناوری برای ملت ایران، اضافه كرد: صنعت هسته ای پیشران و پیش برنده دیگر صنایع كشور با استانداردهای بالا است. كشورهای دارنده صنعت هسته ای پیشرفته، لاجرم در دیگر صنایع هم پیشرفته هستند. این صنعت به علت استاندارد بالا، دیگر صنایع را با خود به جلو می كشد. ضمن این كه صنعت هسته ای میعادگاه بسیاری از صنایع است.
صالحی افزود: سازمانی كه در این راه حركت می كند و در این بستر قرار دارد، یقیناً نسبت به فناوری های نوظهور باید به مثابه یك رصدكننده عمل كند. اگر بخواهد چنین سازمانی در پوسته تعریف شده بماند، مأموریت و مسئولیت خودش را انجام نداده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به رصد سازمان در سال ۱۳۹۵ و توجه به فناوری نوظهور كوانتومی، به بیان تاریخچه ای از این تكنولوژی پرداخت و اظهار داشت: دو مفهوم برهم نهی و درهم تنیدگی دو عنصر اساسی فناوری كوانتومی هستند. با این مفاهیم كوانتوم مكانیك بعنوان یك فناوری شكل می گیرد. كوانتوم مكانیك یك پدیده علمی و فنی است كه به دنبال خلق فناوری های جدید است. یكی از این تكنولوژی ها در حوزه محاسبات است. اگر فناوری كوانتومی در حوزه محاسبات به كار گرفته شود، شاهد ساخت كامپیوترهایی خواهیم بود كه از حیث پردازش قابل مقایسه با كامپیوترهای موجود نخواهند بود. حالت كامپیوتر كوانتومی نسبت به یك سوپر كامپیوتر در بعضی محاسبات همانند سوپركامپیوتر نسبت به چرتكه است. در این كامپیوترها هم از برهم نهی و درهم تنیدگی استفاده می شود.
وی افزود: مورد دیگر سنسورهای كوانتومی است كه بسیار حساس و باظرافت هستند. فناوری به این مفهوم است كه تا آنجا كه امكان دارد در اندازه گیری ها ریزتر و ریزتر بشوید. این مورد در اندازه گیری پدیده هایی نظیر زمان، نور و سرعت مصداق دارد. بعنوان مثال اگر بتوانیم در حسگرها اندازه گیری میدان مغناطیسی زمین را با دقت بسیار بالا انجام دهیم، در آن صورت میدان مغناطیسی هر نقطه نزدیك به هم با یكدیگر متفاوت می باشد. اگر روزی برسد بتوانیم میدان مغناطیسی را در فواصل سانتی متر و تفاوت آنها را اندازه بگیربم، قدم بزرگی برای بشر خواهد بود.
صالحی در بخش دیگری از سخنانش به ارتباطات كوانتومی پرداخت و اظهار داشت: یك بحث مهم در ارتباطات این است كه مصون از دسترسی شخص ثالث باشد و كسی نتواند وارد ارتباطات دو نفر بشود. هم اكنون چنین مصونیتی وجود ندارد. در ارتباطات كوانتومی بحث رمزنگاری خیلی مهم می باشد كه می تواند این مصونیت را به همراه بیاورد. چینی ها در این زمینه از همه پیشتازترند و سال قبل نخستین ماهواره كوانتومی را در فضا قرار دادند. بحث دیگر شبیه سازی كوانتومی است كه با استفاده از آن می توانید تقریباً ۱۰۰ درصد كاری كه می خواهید در آزمایشگاه انجام دهید را با این فناوری انجام دهید. زمینه های دیگر سنجش و اندازه گیری كوانتومی و هم تصویربرداری كوانتومی است كه همكاران ما در بخشی از این زمینه ها ورود جدی پیدا كرده اند.
معاون رئیس جمهور با تقدیر از مدیران و متخصصانی كه تلاش نمودند و نخستین گام های اساسی در ایجاد زمینه های دستیابی به فناوری های كوانتومی را برداشته اند، اظهار داشت: با انجام موفقیت آمیز آزمایش درهم تنیدگی، اعتماد به نفس لازم بوجود آمد و وارد این عرصه شدیم. مركز فناوری های كوانتومی را در سازمان ایجاد كردیم و با همكاری تعدادی از متخصصین در رده های دكترا، كارشناسی ارشد و كارشناسی كه در زمینه های مختلف اشراف، علم و تجربه دارند، فعالیت ها را به جلو می بریم. در صدد هستیم آزمایشگاهی نسبتاً كامل را ویژه این فناوری برپا نماییم كه امیدواریم ظرف یك سال آینده تكمیل شود. علاوه بر این به علت سرمایه گذاری عظیمی كه مورد نیاز است و از عهده این سازمان خارج است، استفاده از امكانات كشور به صورت هم افزا مد نظر است. بدین منظور شبكه ای از آزمایشگاه ها را در بعضی دانشگاه ها كه ظرفیت فعالیت در حوزه ای از این تكنولوژی پرارزش را دارند، ایجاد كردیم و امكانات آنرا فراهم نمودیم تا یك آزمایشگاه ملی به صورت مجازی ایجاد شود. آزمایشگاه فناوری كوانتومی سازمان هم به صورت مكمل این آزمایشگاه مجازی خواهد بود. مدیران و متخصصین مربوطه به سرعت و شبانه روز كار می كنند تا هرچه سریعتر این امر به انجام برسد.
وی با اشاره به اشتیاق و استقبال نهادها و دستگاه هایی كه در رابطه با این فناوری هستند، اظهار داشت: نقشه راه فناوری های كوانتومی تنظیم شده و به شورایعالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ارسال شده است كه ان شاءالله هرچه سریعتر به تصویب برسد و ابلاغ شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان دستیابی سریع دانشمندان كشورمان به سوخت ۲۰ درصد و حیرت دنیا از این امر، اظهار داشت: نظریه ای دارم در خصوص این كه در بعضی امور نمی توانیم در طول حركت نماییم. بلكه باید در عرض حركت نماییم. زمانی كه سوخت راكتور تهران رو به اتمام بود و زمان زیادی نداشتیم، از همكارانم خواستم روی سوخت ۲۰ درصد كار كنند. منتها معتقد بودم اگر بخواهیم ابتدا طراحی مفهومی و بعد طراحی واقعی و نمونه سازی و ساخت واقعی سوخت را دنبال نماییم شاید سال ها طول می كشید. این حركت در طول بود. به آنها گفتم همه را با هم انجام بدهید. یعنی عده ای طراحی مفهومی، عده ای ساخت كارخانه و دیگران امور دیگر را همزمان انجام بدهند. نهایتاً در كمتر از دو سال به موفقیت رسیدیم. حضرت آقا فرمودند سوخت ۲۰ درصد نمونه مصداقی از "ما می توانیم" است.
وی خاطرنشان كرد: در فناوری كوانتومی هم باید در عرض حركت نماییم. اگر بخواهیم در طول گام برداریم، شاید هفتاد، هشتاد سال طول بكشد به نتیجه برسیم. هم اكنون همزمان گروه های مختلفی را بوجود آورده ایم كه در ۶، ۷ زمینه همچون حسگرها، كامپیوتر، ارتباطات و تصویربرداری كوانتومی كار می كنند. گام های بلندی برداشته ایم. حتی آغاز به نوشتن متن كرده ایم. كتاب درسی برای دبیرستان ها و دانشگاه ها می نویسیم. سایت دایر كرده ایم و درصدد افزایش آگاهی عمومی هستیم.
صالحی ابراز امیدواری كرد، نسبت به این فناوری توجه ویژه ای بشود و اظهار داشت: فناوری كوانتومی آنچنان به سرعت در حال پیشرفت است كه اگر كوتاهی نماییم، افسوس خواهیم خورد.
وی با بیان این كه یقین دارم اساس حرك های علمی در دبیرستان ها خواهد بود، اظهار داشت: پژوهش سرایی را برای دبیرستان انرژی اتمی در دست اقدام داریم كه مساحتی بالغ بر ۲۰۰۰، ۳۰۰۰ متر دارد و مباحث فناوری كوانتومی و سلول های بنیادی در آن دیده شده است. در این راستا سازمان انرژی اتمی ایران آمادگی هر نوع سرمایه گذاری جهت ترویج این علم و فناوری را در جامعه دارد. البته همكاری شورایعالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی در این زمینه لزوم دارد كه امیدواریم به نتیجه برسد.
وی خاطرنشان كرد: كسانی كه در روند دستیابی و توسعه این فناوری قرار می گیرند، اگر آگاهانه باشد، یقیناً شبانه روزی برای تحقق مفاهیم علمی و فنی آن كار می كنند. اگر به دنبال جایزه نوبل و یا كشف آیات الهی باشید و یا بخواهید برای كشورتان افتخارآفرینی كنید، در این عرصه به دست می آورید. می توانیم اهمیت فناوری كوانتومی را به اهمیت برق تشبیه نماییم. آن وقت اگر دنیای بدون برق را با دنیای با برق مقایسه نماییم به همان نسبت، دنیای با فناوری كوانتومی در مقابل دنیای بدون این فناوری اهمیت دارد. با این تصور زمانی می رسد كه مردم فكر می كنند كه قبلاً چگونه مردم بدون فناوری كوانتومی زندگی می كردند.
وی تصریح كرد: اگر این فناوری به آنجا كه مد نظر است برسد، هر انسانی به یك اندیشمند بالقوه با امكانات محاسباتی و تجهیزات اندازه گیری كه در اختیار دارد، تبدیل می شود و می تواند كارهای بزرگی انجام دهد. در بعد عرفانی می گویند "رسد آدمی به جایی كه بجز خدا نبیند". در بعد مادی هم باید تا جایی كه می توانیم علم الهی را تسخیر نماییم. فناوری كوانتومی پر از آیات الهی كشف نشده است.
صالحی با ابراز امیدواری نسبت به راه اندازی دوره های فوق لیسانس و دكترای این علم و فناوری در دانشگاه های درجه یك و فنی كشور، اظهار داشت: امیدواریم با این ذهن های فعال در مدارس و دانشگاه هایمان شاهد تربیت نسل های غنی برای آینده كشور باشیم.
در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه، دكتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مركز تحقیقات سیاست علمی كشور از تلاش های سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه فناوری های كوانتومی كه از فناوری های سطح بالا است، قدردانی و اظهار نمود: در گذشته نخبگان علمی با مردم زبان مشتركی داشتند. به این مفهوم كه مردم هم دركی از مفاهیم علمی داشته اند. اما هم اكنون فاصله میان مردم و نخبگان از نظر فهم و درك علمی رو به افزایش است. گویی عده ای باید به دنبال علوم و فناوری های جدید باشند و ضرورتی ندارد كه مردم از جزئیات آگاه شوند.
رئیس مركز تحقیقات سیاست علمی كشور در ادامه خاطرنشان كرد: اشكال این فاصله نخبگان و مردم در این است كه هم مردم قدر و منزلت علم را نمی دانند و هم خود نخبگان از فعالیت های علمی و موفقیت های شان در این زمینه لذت نمی برند. به این علت كه دیده و حس نمی شوند و اهمیت آنها به فراموشی سپرده می شود.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تلاش ملل پیشرفته در این زمینه، اظهار داشت: بعضی از كشورهای پیشرفته نظیر ژاپن تلاش زیادی كردند تا مردم را در جریان پیشرفت های علمی كشورشان قرار دهند و همزمان با نخبگان جامعه، مردم را آگاه نگهدارند.
احمدی با اشاره به اقدامات سازمان انرژی اتمی ایران در مورد ایجاد پژوهش سرای دبیرستان انرژی اتمی كه به موضوعاتی از قبیل فناوری كوانتومی و سلول های بنیادی خواهد پرداخت، اظهار داشت: این ها اقدامات بسیار خوبی هستند و لزوم دارد مردم در سطح گسترده با علوم و فناوری هایی كه به سرعت در حال رشد هستند، آشنا گردند.1398/06/26
15:03:17
5.0 / 5
4300
تگهای خبر: استاندارد , انرژی , برق , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز