جنگ آینده كشورها جنگ آب نیست

جنگ آینده كشورها جنگ آب نیست به گزارش خبرگزاری نفت و گاز عضو هیئت علمی گروه برق و قدرت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اظهار داشت: جنگ آینده، جنگ انرژی ست نه جنگ آب چونكه آب شور را می توان با انرژی، به آب شیرین تبدیل و مشكلات آنرا حل كرد ازاین رو باید به سمت انرژی های تجدیدپذیر رفت یعنی انرژی هایی كه آخر نمی پذیرند.


سیدمهدی میر ایمانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه امروزه انرژی الكتریكی كه تولید می شود از مسیر انرژی های فسیلی می گذرد، اظهار نمود: انرژی فسیلی بعنوان نمونه در مازوت، كه یك نوع فرآورده نفتی نزدیك به گازوئیل است در نیروگاه حرارتی نكا در كوره ها آتش گرفته و تبدیل به انرژی گرمایی می شود.
وی با اشاره به اینكه از مسیر انرژی گرمایی، آب تبخیر و توربین ها می چرخد و در نهایت انرژی الكتریكی تولید می شود، اشاره كرد: اغلب انرژی های الكتریكی كه در ایران تولید شده حدودا ۹۵درصد از انرژی های فسیلی است.
عضو هیئت علمی گروه برق و قدرت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بابیان اینكه مشكل اصلی انرژی فسیلی آخر پذیر بودن آن است، اظهار داشت: انرژی تجدیدپذیر شامل چند نوع انرژی همچون انرژی خورشیدی، بادی، زمین گرمایی و انرژی امواج دریا بوده و از همه مهم تر انرژی خورشیدی است كه بوسیله سلول های خورشیدی استحصال می شود.
میرایمانی با اشاره به اینكه در دنیا بیشترین اقبال، به سمت سلول های خورشیدی و توربین های بادی است، اشاره كرد: سلول های خورشیدی تقریباً گران تر از انرژی های دیگر است و برای تولید سلول های خورشیدی ازطریق انرژی می توان مقدار مشخصی تولید داشت كه نیاز به هزینه بیشتر دارد.
وی ادامه داد: انرژی های خورشیدی معمولا در نواحی كویری و در جاهایی كه آفتاب بیشتری وجود دارد، استفاده می شوند به صورت مثال عربستان، لیبی و شیلی بهترین كاندیدای تولید انرژی خورشیدی است كه حدود ۲۰۰ مگاوات استخراج می كنند.

انرژی خورشیدی در مازندران توجیه كمتری دارد
عضو هیئت علمی گروه برق و قدرت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بابیان اینكه در مازندران در طول سال بیشتر هوا ابری است، اشاره كرد: انرژی خورشیدی در این استان توجیه كمتری دارد و حتی با نصب توربین های بادی باید شرایط پروفیل باید آن منطقه، ارزیابی شود و گاهی توربین های بادی در داخل دریا(آبشور) و در مواقعی در ساحل(آنشور) نصب می شوند كه می توان از آن بهره برد.
میرایمانی بااشاره به اینكه در مازندران توربین های بادی بهتر جوابگوی تولید انرژی است، اضافه كرد: انرژی تجدیدپذیر در ایران به صورت كلی از اقبال كمی برخوردار بوده و دلیل اصلی آن، ارزان بودن انرژی الكتریكی است.
وی افزود: ارزان بودن انرژی الكتریكی به این معناست كه ما بدون استفاده از باد یا خورشید از منابع انرژی فسیلی ارزان تر استفاده می نماییم چونكه انرژی الكتریكی در ایران یارانه ای است و در مقایسه با قیمت جهانی، قیمت واقعی ندارد.

سوق دادن انرژی های الكتریكی به سمت تجدیدپذیر
عضو هیئت علمی گروه برق و قدرت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بیان كرد: بر همین مبنا در كشور ما كمتر به انرژی تجدیدپذیر توجه شده و بخش خصوصی در این امر رغبتی ندارد اما تولید انرژی تجدیدپذیر در كشورهای دیگر به بخش های خصوصی واگذار می شود.
میرایمانی با اشاره به اینكه برای رسیدن زودتر به نتیجه نیاز به تقویت زیرساخت اقتصادی در كشور بوده چونكه انرژی فسیلی رو به انتها است، اظهار داشت: ضرورت حركت كردن به سمت انرژی تجدیدپذیر به شدت احساس می شود كه با اصلاح زیرساخت ها و به كارگیری بخش خصوصی می توان در این راستا گام برداشت.
وی یاد آورشد: یكی از بزرگ ترین مصرف كننده های انرژی فسیلی خودرو ها هستند و در كشورهای پیشرفته پیش بینی شده تا سال ۲۰۳۰ نصف خودرو ها برقی و در سال ۲۰۵۰ تمام خودرو ها برقی شوند اما باتوجه به اینكه این خودرو ها نیاز به انرژی الكتریكی دارند، باید راهكاری در این خصوص اندیشیده تا انرژی های الكتریكی، به سمت انرژی های تجدیدپذیر سوق داده شود.1398/06/27
14:31:52
5.0 / 5
4867
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز