تقلای نفت در بحبوحه نگرانی اقتصادی

تقلای نفت در بحبوحه نگرانی اقتصادی خبرگزاری نفت و گاز: قیمت های نفت به علت این كه نگرانی ها نسبت به سلامت اقتصاد جهانی و مصرف نفت، جایگزین نگرانی ها نسبت به صدمه پذیری زیرساخت عربستان سعودی بعنوان مبحث اصلی مورد توجه معامله گران شده است، باردیگر با ریزش روبرو شده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، آمار اقتصادی اخیر تصویر درهمی درباره این كه آیا اقتصاد جهانی روند یكنواختی دارد یا از كندی اقتصادی در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ و نیمه اول سال ۲۰۱۹ خارج شده است، ارائه می دهد.

اما شاخصهای اصلی فعالیت تجاری و اعتماد سرمایه گذار همچنان نشان داده است كه رشد اقتصادی پایین تر از روند معمول مانده است و سرمایه گذاران در موضع دفاعی فرو رفته اند تا در صورت كندی بیشتر رشد اقتصادی، لطمه نخورند.

تولیدكنندگان جهانی اعلام نموده اند كه سفارشهای صادراتی جدید در اوت برای دوازدهمین ماه متوالی كاهش پیدا كرده و این افت، شتاب یافته است.

زیر شاخص سفارشهای صادرات جدید شاخص مدیران خرید جی پی مورگان برای ماه میلادی گذشته به پایین ترین سطح از سال ۲۰۱۲ و قبل از ركورد سال ۲۰۰۹ سقوط كرد.

طبق اعلام اداره تحلیل سیاست اقتصادی هلند، حجم تجارت جهانی در سه ماهه دوم امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با نرخ سریع تری از دوران بعد از ركود اقتصادی، كاهش پیدا كرد.

مصرف نفت در بین ۱۸ كشور مصرف كننده بزرگ كه هر یك روزانه بیشتر از یك میلیون بشكه نفت مصرف می كنند در سه ماهه دوم امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ تنها به میزان ۰.۹ درصد رشد كرد.

طبق آمار سازمان JODI، مصرف نفت از جانب مصرف كنندگان بزرگ بسیار پایین تر از نرخ سالانه ۱.۵ درصد كه در فاصله سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۸ مشاهده شد، رشد می كند.

در آمریكا سفارشهای جدید برای كالاهای غیردفاعی مانند هواپیمای مسافربری در فاصله ماه مه تا ژوییه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل كمتر از ۰.۵ درصد بوده است.

هزینه سرمایه گذاری تجاری با كمترین نرخ از سال ۲۰۱۶-۲۰۱۵ و پایین متوسط نرخ ۲۰ سال قبل رشد می كند.

بازار محتاط

بازارهای مالی همچنان رویكرد محتاطانه ای از جانب سرمایه گذاران در مورد چشم انداز رشد اقتصادی و سود شركتها در كوتاه مدت تا میان مدت نشان می دهند.

شاخص "اس اند پی ۵۰۰" آمریكا در سه ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۸ تنها حدود سه درصد رشد كرده كه پایین میانگین دو دهه گذشته بوده است.

قیمت سهام آمریكا با وجود دو دور كاهش نرخهای بهره از جانب بانك مركزی آمریكا و كاهش شدید بازده اوراق خزانه، عملكرد ضعیفی داشته است و نتیجه آن این بوده كه سرمایه گذاران بدبینی بیشتری نسبت به سود شركتها در سال آینده پیدا كنند.

آمارهای اخیر جامع نیستند اما مدیران تجاری و سرمایه گذاران مالی موضع تدافعی تری پیدا كرده و خویش را برای ركود آماده می كنند.

بر اساس گزارش رویترز، در چنین شرایطی حیرت انگیز نیست كه قیمت های نفت تحت فشار كاهشی مانده است و رشد مصرف در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ احیانا پایین روند معمول خواهد ماند.

اما قیمت های نسبتا پایین برای تطبیق كندی رشد تولید اوپك و تولیدكنندگان شیل آمریكا و اجتناب از رشد عظیم ذخایر نفت در سال آینده ضروری به حساب می آید.

تا زمانی كه اقتصاد جهانی نشانه های واضحی از خروج از وضعیت راكد نشان ندهد، قیمت های نفت برای افزایش به سطح بالاتر به مانع خواهند خورد.
1398/07/05
19:19:46
5.0 / 5
4275
تگهای خبر: اوپك , تجارت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز