جزئیات صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران

جزئیات صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز ۶۳ درصد نفت خام ایران در ماه گذشته میهمان بازارهای آسیایی و ۳۷ درصد دیگر میهمان شركت های اروپایی بوده است كه در این میان چین بزرگ ترین مشتری آسیایی و شركت های انگلیسی -هلندی شل، توتال فرانسه، انی ایتالیا و ساراس ایتالیا، هلنیك پترولیوم یونان، رپسول اسپانیا و مول (MOL) مجارستان بعضی از مشتریان محموله های نفت خام ایران در اروپا می باشند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، آمارهای از آن حكایت می كند كه میانگین صادرات نفت خام ایران با احتساب میعانات گازی در سال ۱۳۹۴، حدود یك میلیون و ۴۰۰ هزار بشكه در روز بوده است كه با اجرای برجام میانگین صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال ۱۳۹۵ به حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشكه در روز رسیده است. البته میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی در بعضی روزها حتی از میزان ۲، ۹ میلیون بشكه فراتر رفته است.

ایران در ماه قبل میلادی (ماه اكتبر) ۶۳ درصد نفت خام خویش را به بازار آسیا صادر كرد. در میان مشتریان آسیایی نفت خام ایران، چین با خرید ۶۰۰ هزار بشكه نفت خام بزرگ ترین مشتری آسیایی نفت خام ایران به حساب می آید. از جانب دیگر ایران توانسته سومین صادركننده بزرگ نفت خام به هند كه سومین وارد كننده نفت خام جهان است شود. این تغییر بعد از تمركز هند بر خاورمیانه برای تأمین نیاز این كشور به نفت خام رخ داد.

سهم شركت های اروپایی از خرید نفت ایران كه در دوران تحریم از لیست مشتریان نفت خام ایران حذف شده بودند در ماه اكتبر ۳۷ درصد بوده است. شركت های انگلیسی -هلندی شل، توتال فرانسه، انی ایتالیا و ساراس ایتالیا، هلنیك پترولیوم یونان، رپسول اسپانیا، مول (MOL) مجارستان، بعضی از مشتریان محموله های نفت خام ایران در اروپا هستند.

بر اساس این گزارش، كره جنوبی همچنان بزرگترین دریافت كننده میعانات گازی ایران است و نیمی از میعانات گازی به این كشور و بقیه به كشورهای منطقه خلیج فارس صادر می گردد.

جزییات صادرات نفت خام و معیانات گازی ایران در مهرماه

بر اساس این گزارش، بررسی بازار نفت در ماه سپتامبر(حدود مهرماه) نشان داده است چین، هند، ژاپن، كره جنوبی و كشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه، هلند و یونان لیست خریداران نفت خام و میعانات گازی ایران را تشكیل داده كه كشورهای چین و هند با خرید بیش از یك میلیون بشكه نفت خام و كره جنوبی با خرید حدود ۲۱۵ هزار بشكه میعانات گازی از ایران در صدر این لیست نشسته بودند.

صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه سپتامبر به بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشكه در روز رسید و در این میان كشورمان در این ماه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشكه نفت خام به مقاصد مختلف آسیایی و اروپایی صادر كرد. بر مبنای برآوردهای صورت گرفته چین و هند بزرگترین مشتریان نفت خام ایران هستند كه بیش از یك میلیون بشكه از ایران نفت خریداری می كنند.

ایران در ماه سپتامبر حدود ۴۳۰ هزار بشكه میعانات گازی به مقاصد آسیایی صادر كرد كه كره جنوبی با عنایت به اینكه میزبان نیمی از میعانات گازی ایران بود بزرگترین مشتری میعانات گازی ایران به حساب می آید. 

1396/09/05
01:45:57
5.0 / 5
5437
تگهای خبر: صادرات , گاز , نفت , نفت خام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز