اردكانیان با اشاره به دستاوردهای سفر رروحانی به ارمنستان:

ایران از پنجم آبان می تواند بیشتر از ۵۰۰ كالا با تعرفه های صفر صادر كند

ایران از پنجم آبان می تواند بیشتر از ۵۰۰ كالا با تعرفه های صفر صادر كند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نیرو با اشاره به اینكه موافقت نامه همكاری اقتصادی میان ایران و اتحادیه اوراسیا از پنجم آبان ماه عملیاتی می شود، اظهار داشت: ایران بر طبق این موافقت نامه می تواند بیشتر از 500 كالا را با تعرفه های مخفف یا صفر صادر كند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در حاشیه جلسه هیات دولت درباره دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به ارمنستان اظهار نمود: این سفر به دعوت سران كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به میزبانی نخست وزیر ارمنستان صورت گرفت و جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار بعنوان عضوی كه به این مجموعه ملحق شده در این نشست شركت می كرد.
وی اضافه كرد: موافقت نامه همكاری اقتصادی میان ایران و اتحادیه اوراسیا از پنجم آبان ماه عملیاتی می شود. به سبب این تفاهم نامه حدود ۸۴۰ قلم كالا مشمول تعرفه ترجیحی خواهد شد و این یعنی تعرفه ها تخفیف پیدا كرده و تعرفه برخی از كالاها هم صفر خواهد شد. ایران می تواند بیشتر از ۵۰۰ كالا را با تعرفه های مخفف یا صفر صادر كند و صادرات بیشتر از ۳۰۰ قلم هم برای سایر كشورها در نظر گرفته شده است.
وی استفاده از این فرصت را مشروط به رعایت الزاماتی دانست و اظهار نمود: در وهله اول آمادگی بخش خصوصی و تولیدكنندگان و تجار اهمیت دارد كه باید در این فرصت باقی مانده تا ۵ آبان بوسیله تشكل های صنفی، اتاق های بازرگانی و سازمان های دولتی مسئول در جریان جزئیات امر قرار بگیرند. این تفاهم نامه در شرایط تحریم می تواند برای افزایش اشتغال در كشور نقش تعیین كننده ایفا كند.
اركانیان اشاره كرد: از دبیركل اتحادیه اقتصادی اوراسیا و وزرای مسئول در دبیرخانه دعوت كرده ایم در فرصت زمانی باقی مانده به ایران سفر كنند. همین طور سازمان های مهمی مانند گمرك، سیستم بانكی بوسیله بانك مركزی، سیستم حمل و نقل، سازمان استاندارد و سازمان توسعه تجارت خارجی جزء دستگاه هایی هستند كه نیازمند فراهم كردن مقدمات عملیاتی شدن این الحاق هستند. از آبان ماه امسال فرصت حداكثر سه ساله ای داریم كه می توانیم این الحاق موقت را به حالت دائمی تغییر دهیم به صورتی كه همه كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران بتوانند به صورت منطقه آزاد تجاری عمل كنند.
وزیر نیرو درانتها با اشاره به دیدارهای دوجانبه این سفر بیان كرد: با عنایت به اینكه وزارت نیرو مسئولیت كمیسیون مشترك همكاری اقتصاد با ارمنستان را هم دارد، در جلسات گوناگون سوژه تسریع در راه اندازی خط سوم انتقال برق بین ایران و ارمنستان مورد تاكید قرار گرفت كه تا زمستان سال آینده به بهره برداری برسد و هزار مگاوات دیگر به ظرفیت انتقال انرژی اضافه شود. سوژه تهاتر گاز با برق و تمدید قرارداد فعلی تا ۲۰ سال آینده و توسعه تهاتر گاز، برق و كالا نیز در این جلسات مورد تاكید بود.
منبع:

1398/07/10
16:01:17
5.0 / 5
4233
تگهای خبر: استاندارد , انرژی , برق , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز