صالحی:

راه اندازی بخش ثانویه راكتور اراك تا دو هفته دیگر، 40 درصد به غنی سازی ما اضافه می شود

راه اندازی بخش ثانویه راكتور اراك تا دو هفته دیگر، 40 درصد به غنی سازی ما اضافه می شود به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ظرف یك تا سه هفته آینده قسمت ثانویه راكتور اراك راه اندازی می شود كه بخش عمده ای از فرایندها در این بخش انجام می گیرد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علی اكبر صالحی در جمع خبرنگاران در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: در چهار سال قبل دوستان توانستند قسمت ثانویه را به جایی برسانند كه بتوانیم این قسمت را راه اندازی نماییم.
وی اقدام دیگر مهم در روند فعالیت های هسته ای كشورمان را تكمیل ماشین جای گذاری و جابه جایی سوخت عنوان نمود و اضافه كرد: یك بخشی از این ماشین ناقص بود كه حالا تكمیل شده و آماده نصب است.
وی در ادامه درباره روند كار در راكتور ۲ و ۳ بوشهر اظهار نمود: امروز در گزارشی كه به دستم رسید اعلام شده بود راكتور ۲ طبق زمان بندی جلو می رود و باید بگویم بزرگترین كارگاه صنعتی كشور در بوشهر در حال انجام می باشد. این پروژه ۱۰ میلیاردی به خوبی در حال پیشرفت است.
صالحی در حاشیه جلسه با اعضای كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاكید بر اینكه آماده هستیم هر تصمیمی را كه در قالب گام چهارم كاهش تعهدات برجامی گرفته شود اجرایی نماییم، اظهار داشت: امروز گزارش مبسوطی درباره گام سوم كه درباره تحقیق و توسعه بوده است به نمایندگان ارائه كردیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در بحث فنی مذاكرات برجام برپایه سفارش هایی كه شده بود ماهیت تحقیق و توسعه را حفظ كردیم و در تحقیقات هیچ چیزی را كنار نگذاشتیم. محدودیت های ما در حوزه زمان و عدد بود.
وی اضافه كرد: پیش از عملیاتی شدن برجام ما روی پنج، شش سانتریفیوژ پیشرفته كار می كردیم و گفتیم روی همه این ها همچنان كار خواهیم كرد، اما اینكه در بحث انواع آزمایش ها روی چه تعداد سانتریفیوژ كار نماییم توافق صورت گرفت؛ برای مثال درباره سانتریفیوژ IR۶ كه سال ۸۶ فعالیت هایش شروع شد حدود ۱۰ سال است كه هنوز روی آن كار تحقیق و توسعه می نماییم چون كه حتی در پیشتازترین شركت های جهان هم حدود ۷-۸ سال زمان می برد تا مرحله تحقیق و توسعه به تولید انبوه برسد. ما در مذاكرات می دانستیم كه برای به تولید انبوه رسیدن IR۶ حدود ۷-۸ سال زمان نیاز است بنابراین این محدودیت زمانی را در برجام پذیرفتیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به راه اندازی زنجیره های ۱۰ و ۲۰ تایی سانتریفیوژها اظهار داشت: ما در گام های كاهش تعهدات برجامی و در یك چالش سیاسی نشان دادیم می توانیم توانمندی مان را به اوج برسانیم و در دو، سه هفته آینده یك زنجیره ۳۰ تایی را راه اندازی خواهیم كرد؛ این حرف برای ماشین های دیگری هم صادق است ازاین رو تحقیق و توسعه پابرجا می باشد و ما برای زمان و اعداد محدودیت قایل شدیم.
وی در ادامه با بیان این خبر كه ظرف حداكثر یك ماه آینده قریب به ۲ هزار و ۵۰۰ سو به ظرفیت ۵ هزار و ۶۰ سویی ما اضافه خواهد شد، اضافه كرد: این یعنی ۴۰ درصد به غنی سازی ما اضافه می شود.
رئیس سازمان اتمی همینطور اظهار داشت: تولید اورانیوم غنی شده بالای ۳ و نیم درصد بسیار بالا رفته و به روزی ۵ تا ۶ كیلو رسیده است؛ این یعنی ما به دوره پیش از برجام بازگشته ایم.
وی در پاسخ به سوالی درباره خصوصیت های گام چهارم ایران در ادامه كاهش تعهدات برجامی اضافه كرد: صحبت در اینباره زودهنگام است و در حوزه مسئولیت ما نیست، اما برای هر تصمیمی كه گرفته شود آماده ایم.
منبع:

1398/07/17
14:21:05
5.0 / 5
4299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز