وزیر نیرو در پاسخ به خبرگزاری نفت و گاز خبر داد

امكان وصل شدن برق ایران به همسایه های كشورهای همسایه

امكان وصل شدن برق ایران به همسایه های كشورهای همسایه به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نیرو با تاكید بر این كه هدف ایران تبدیل شدن به هاب انرژی در منطقه است اظهار نمود: این مورد فقط با سنكرون شدن محقق نمی گردد و ما می توانیم از راه برخی كشورهای همسایه به همسایه های آنها هم وصل شویم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در مراسم سنكرون سازی شبكه برق ایران و عراق در جمع خبرنگاران با اشاره به مذاكراتی كه سال قبل بین مقامات و مسئولان ایران و عراق د رعرصه صنعت برق صورت گرفت اظهار نمود: این دیدار منجر به طراحی یك برنامه سه ساله شد كه ظرف سه سال در عرصه های مختلف همچون ظرفیت سازی نیروهای انسانی، كاهش تلفات برق در شبكه توزیع، راه اندازی نیروگاه ها و سنكرون كردن شبكه توزیع دو كشور همكاری صورت بگیرد.
وی افزود: طبق توافقی كه صورت گرفته بود دقیقا در اول نوامبر (۱۰ آبان) سیستم برق دو كشور سنكرون شد كه یكی از اقداماتی است كه ایران جهت استفاده از سرمایه گذاری وسیعی كه در كشور در صنعت برق داشته برای تبدیل شدن به هاب انرژی در منطقه انجام داده است.
وزیر نیرو با تاكید بر این كه اولویت در طول سه ساله انتقال دانش و تجربیات صنعت برق ایران به عراق است اظهار نمود: تا زمانی كه این كشور نیاز داشته باشد و به میزانی كه برای ما مقدور است صادرات برق از ایران به عراق ادامه پیدا خواهد نمود.
امكان تبادل برق از راه كشورهای همسایه به كشورهای دیگر
اردكانیان در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اقداماتی كه ایران در نظر دارد برای تبدیل شدن به هاب انرژی در منطقه انجام دهد توضیح داد: تبدیل شدن به هاب انرژی محدود به سنكرون شدن نیست. ایران امكان تبادل انرژی با همه كشورهای همسایه كه با آنها دارای مرز زمینی است را دارد.
وزیر نیرو تصریح كرد: ایران از راه بعضی از كشورها امكان وصل شدن به همسایگان آنها را دارد. برای مثال خط ۴۰۰ كیلوولت بین عراق و سوریه می تواند به شبكه برق سوریه هم وصل شود. در این راستا یك چارچوب همكاری در روز آینده با سوریه امضا خواهد شد.
وی با تاكید بر این كه سنكرون شدن دو شبكه برق فرصت بیشتری برای همكاری فراهم می آورد اظهار نمود: در این راستا كشورهای دیگر اگر بخواهند با كشوری كه شبكه برق آنها سنكرون است ارتباط برقرار كند این ارتباط یك ارتباط منطقه ای خواهد بود.
بیش از ۹۵ درصد از تجهیزات صنعت برق ایران ساخت داخل است
ایشان در ادامه با اشاره به وضعیت برق ایران پیش از انقلاب اظهار داشت: ۴۰ سال پیش فقط ۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در ایران وجود داشت كه این ظرفیت برای نیروگاه های بود كه تكنولوژی هر كدام متعلق به یك كشور بود. هم اكنون ایران ۸۳ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده دارد و بیشتر از ۹۵ درصد تجهیزات صنعت برق ساخت داخل است.
وزیر نیرو با بیان این كه صنعت برق در ایران بعنوان یك زیر ساخت آماده حضور در بازارهای منطقه است اضافه كرد: هر چه كشورهای منطقه در این زیر ساخت خود اتكاتر باشند زمینه های بروز مداخلات از بیرون كمتر خواهد بود.
اردكانیان با تاكید بر این كه ایران به كشورهای همسایه در این زمینه بعنوان بازار نگاه نمی كند اظهار داشت: نفع ما در آسایش كشورهای همسایه است و در این راستا لبنان و سوریه هم مستثنی نیستند.
دعوت از سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در انرژی تجدید پذیر در ایران
وی با تاكید بر این كه ایران از ظرفیت خوبی برای توسعه انرژی تجدید پذیر برخودار است اظهار داشت: آماده هستیم تجربیات خود در این زمینه را در اختیار كشورهای همسایه همچون عراق قرار دهیم.
وزیر نیرو از تصمیم ایران برای سنكرون كردن شبكه برق خود با روسیه اطلاع داد و اظهار داشت: به دنبال این هستیم كه شبكه برق خویش را با روسیه سنكرون نماییم.
وی با تاكید بر این كه امكان سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران كشورهای منطقه در ایران برای توسعه تجدید پذیرها فراهم است اظهار داشت: در این راستا از همه سرمایه گذاران دعوت می كنم برای سرمایه گذاری در این زمینه طبق قوانین به ایران بیایند و با كشورهای دیگر برای صادرات برقی كه تولید می كند قرارداد امضا كند.1398/08/11
11:41:27
5.0 / 5
4683
تگهای خبر: انرژی , برق , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز