جوسازی نماینده آمریكا در آژانس درباره افزایش سطح غنی سازی اورانیوم در ایران

جوسازی نماینده آمریكا در آژانس درباره افزایش سطح غنی سازی اورانیوم در ایران خبرگزاری نفت و گاز: نماینده آمریكا در آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون اشاره به حق ایران برای كاهش اجرای تعهدات برجامی خود به دنبال عدم پایبندی دیگر طرفین این توافق بین المللی از افزایش غنی سازی در كشورمان انتقاد نمود و خواهان بازگشت ایران از این اقدامات شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جكی وولكات نماینده آمریكا در آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنان روز پنج شنبه خود در نشست فصلی شورای حكام كوشش كرد با جوسازی مقابل اقدامات اخیر ایران در امتداد كاهش اجرای تعهداتش در برجام، مقابل ایران فضاسازی كند.
وی بدون اشاره به حق ایران طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) برای كاهش تعهدات برجامی اش در صورتیكه سایر طرف ها به تعهداتشان عمل نكنند، از جامعه بین الملل خواست تا به صورت یك صدا روی ضرورت بازگشت ایران از این اقدامات پافشاری كنند.
جكی وولكات بدون توجه به گزارشات پیوسته آژانس در خصوص پایبندی ایران به تعهداتش و شفاف بودن برنامه هسته ای ایران، جمهوری اسلامی را به داشتن سابقه پنهان كاری و فریب كاری درباره فعالیت های هسته ای اش متهم كرد و در امتداد سیاست های ایران هراسی آمریكا اظهار داشت: باید اطمینان یافت كه ایران از تلاش های آژانس برای راستی آزمایی منحرف نشود.
بنابر گزارش پایگاه اینترنتی نمایندگی آمریكا در سازمان های بین المللی در وین، وی در بخش دیگری از سخنان خود با ادعای اینكه اقدامات ایران تنها سبب افزایش انزوای سیاسی و اقتصادی این كشور خواهد شد، مدعی شد: آمریكا آماده مذاكرات بدون پیش شرط با ایران درباره موضوعاتی است كه جمهوری اسلامی را از جامعه بین الملل جدا می كند. ما همچنان به ایران احتمال نرمال سازی كامل روابط و لغو تحریم ها را به ایران ارائه می دهیم.
نماینده آمریكا همین طور از مدیركل موقت آژانس برای جدیدترین گزارش خود درباره روند اجرای تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام قدردانی كرد و خواهان حل سوژه درج شده در این گزارش درباره آنچه آژانس آنرا كشف ذرات اورانیوم طبیعی با منشا انسانی در یك مكان از پیش اعلام نشده در ایران خوانده است، شد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جمهوری اسلامی ایران بعد از گذشت یك سال از نقض برجام توسط آمریكا و خروج یك جانبه این كشور از این توافق كه به بازگرداندن تحریم های واشنگتن مقابل تهران انجامید و بعلاوه با ادامه بد عهدی طرف های اروپایی برای عمل به تعهداتشان در توافق اعلام نمود كه طبق شرو تعیین شده در برجام، در گام هایی مشخص اجرای برخی تعهداتش را كاهش خواهد داد مگر اینكه اروپایی ها برای دستیابی ایران به منافع اقتصادی مشخص شده در توافق اقدامی عملی و موثر انجام دهند.
ایران در همین راستا تابحال چهار گام را برداشته است كه شامل افزایش سطح غنی سازی و آغاز غنی سازی اورانیوم در سایت فردو می شود.
كاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم كشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین پیش تر درباره جدیدترین گزارش آژانس گفته بود كه این گزارش، اذعان كرده است كه آژانس به اماكن مورد نیاز (در ایران) دسترسی دارد، ایران به اجرای داوطلبانه و موقت پروتكل الحاقی ادامه می دهد و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت های اظهارشده در ایران ادامه دارد.
او همینطور اظهار داشت: برابر این گزارش، فعالیت های راستی آزمایی آژانس درباب برجام از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ تابحال ادامه دارد. این گزارش همین طور می افزاید كه ایران غنی سازی UF6 را در فردو آغاز نموده و سطح غنی سازی ایران نیز به ۴.۵ درصد رسیده است. میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نیز تا تاریخ ۳ نوامبر، ۳۷۲.۳ كیلوگرم اعلام شده است.
سفیر كشورمان اضافه كرد: گزارش آژانس، همین طور اذعان می كند كه ایران سانتریفیوژهای جدید را نیز برابر اعلام اخیر خود نصب كرده است.
منبع:

1398/09/05
20:45:34
5.0 / 5
4564
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز