به واسطه برگزاری اولین نمایشگاه پایین دستی نفت محقق می شود

امكان صادرات 10 میلیارد دلاری بخش خصوصی در حوزه نفت

امكان صادرات 10 میلیارد دلاری بخش خصوصی در حوزه نفت به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و عضو شورای سیاست گذاری اولین نمایشگاه پایین دستی نفت از برگزاری نمایشگاهی با حضور بخش خصوصی در حوزه پایین دستی صنعت نفت آگاهی داد و اضافه كرد: بوسیله این نمایشگاه امكان صادرات 10 میلیارد دلاری به وجود می آید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا پدیدار امروز در نشست خبری نمایشگاه پایین دستی صنعت نفت با بیان این كه در سه دهه اخیر پتانسیل ساخت داخل ۸۰ تا ۹۰ درصد رشد داشته است، اظهار نمود: این در شرایطی است كه ظرفیت های عملیاتی كاهش یافته كه این مساله به علت تركیب نامتعادل سبد مدیریت كشور است، چون كه هم اكنون تنها ۱۶ درصد اداره امور در دست بخش خصوصی قرار دارد.
وی با بیان این كه ۴۰ درصد در دست بخش دولتی، ۲۲ درصد در دست صندوق های بازنشستگی و معادل همین عدد در اختیار خصولتی ها قرار دارد، اظهار نمود: هدف این است تا این نمایشگاه بتواند حضور بخش خصوصی را در سبد مدیریتی كشور را تغییر دهد.
به قول رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی بخش خصوصی ۵۶ درصد اقتصاد كشور را در دست دارد كه برای نقش آفرینی بیش تر آن در سبد مدیریتی كشور راهبردهایی را در عرصه تولید و تجارت در نظر گرفته ایم. علاوه بر این در بخش تولید ماشین آلات نیز راهبردی در نظر گرفته شده كه در این عرصه تنها به تكنولوژی و دانش فنی نیازمندیم.
پدیدار، راهبرد سوم را تولید ماشین آلات سنگین كارخانه ها دانست و اظهار نمود: لازم است تا در داخل كشور در چارچوب خودكفایی ملی اقداماتی صورت گیرد، چون كه در حوزه انرژی و نیروی كار مزیت های زیادی وجود دارد كه باید مورد توجه قرار گیرد.
رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی با بیان این كه برگزاری این نمایشگاه می تواند فرصتی را به وجود آورد تا با شناخت كافی از ظرفیت ها و انجام كارهای عملیاتی اقتصاد تك محصولی را نجات دهیم و درآمد ملی را به ثروت ملی تبدیل نماییم، خاطرنشان كرد: در حوزه پایین دستی عموما در بخش تجهیزات نیازمندیم كه تجمیع توان صورت گیرد كه برای این مساله نیازمند ارتقای دانش فنی هستیم.
پدیدار با تاكید بر این كه اتاق بازرگانی ۱۱۴ شركت كوچك و متوسط بین المللی را شناسایی كرده كه از بین این شركت ها ۳۲ شركت اعلام آماده كرده اند كه به ما ملحق شوند، اما شرط آنها این است كه وزارت نفت، شركت های ایرانی را تایید كند.
رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی افزود: در مذاكره ای كه با وزیر نفت داشته ایم، قرار بر این شد كه این اتفاق محقق شود كه وزارت نفت پس از بررسی به طرف خارجی شركت های مورد تایید را اعلام می كند و ما می توانیم برای نخستین بار یك فضای رقابتی را ایجاد نماییم.
همینطور در این جلسه محمد ناصری - رئیس شورای سیاست گذاری نخستین نمایشگاه پایین دستی نفت - با تاكید بر این مساله كه هدف برگزاری این نمایشگاه به نمایش گذاشتن توانمندی های بخش خصوصی است، اظهار نمود: دولت در خلال سالیان یكی از پشتیبان های اصلی ساخت داخل بوده و وزارت نفت نیز در این عرصه پیش رو بوده است. بگونه ای كه بخش اعظمی از تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت از سازندگان داخلی تامین می شود كه امیدواریم این نمایشگاه نیز فرصتی را فراهم آورد كه بتوانیم بیشتر از گذشته ظرفیت های ساخت داخل را به نمایش بگذاریم.
این نمایشگاه سیزدهم الی شانزدهم بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی برگزار می گردد.
منبع:

1398/09/17
10:00:59
5.0 / 5
4650
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز