عراقچی:

همه اعضای برجام آمریكا را ریشه تنش ها می دانند

همه اعضای برجام آمریكا را ریشه تنش ها می دانند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعد از آخر چهاردهمین نشست كمیسیون مشترك برجام كه روز جمعه در وین برگزار شد، اظهار داشت: در این جلسه همه اعضا بر این مسئله صحه گذاشتند كه آمریكا ریشه تنش ها در برجام است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سید عباس عراقچی در جمع خبرنگاران اضافه كرد: همه اعضا تاكید داشتند كه بدون برخورداری ایران از برجام، نمی توان این توافق بین المللی را ادامه داد.
وی همینطور درمورد نخستین ملاقات خود با رافائل گروسی مدیركل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی كه بلافاصله بعد از نشست كمیسیون مشترك برجام انجام شد، این ملاقات را مفید ارزیابی كرد و اظهار داشت: برای شروع كار، ملاقات خوبی بود. مدیركل جدید آژانس تصریح كرد كه همكاریهای سابق این نهاد بین المللی با ایران باید حفظ شود.
عراقچی افزود در این ملاقات درباره برخی اختلافات ایران با آژانس و راهكارهای موجود رایزنی شد.
وی اظهار داشت: خوشبختانه نیت و اراده خوبی را در آقای گروسی شاهد بودم كه وظایف خودشان را بعنوان مدیر كل آژانس در یك فضای كاملا حرفه ای و بدور از فشارهای سیاسی كه معمولا در شورای حكام وجود دارد، انجام خواهد داد و ما از این جهت بسیار خرسند هستیم.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا در كمیسیون مشترك برجام تصمیمی گرفته شد اظهار داشت: همه اذعان داشتند كه اگر ایران نتواند از مزایای برجام بهره مند شود نمی توان برای این توافق آینده ای را متصور بود. قرار شد گروه كاری مربوط به رفع تحریم ها تشكیل جلسه دهند و روی ایده های جدید كار كنند. ولی به هر حال موضع ما كاملا روشن بود و در این نشست هم تكرار كردیم تا زمانی كه چاره هایی برای برخورداری ایران از منافع برجام پیدا نشود، روند كاهش تعهدات ایران ادامه پیدا خواهد نمود.
عراقچی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه سفرهای اخیر او به چین و ژاپن و سفر وزیر خارجه عمان به ایران و سفر پیش روی رئیس جمهوری به توكیو می تواند به منزله مقدمه چینی برای مذاكره مستقیم با آمریكا تلقی شود اظهار داشت: اصلا چنین موضوعی در دستور كار سیاست خارجی ایران قرار ندارد.
وی اظهار داشت: تعامل و رایزنی با كشورهای جهان امری معمول در سیاست خارجی ما است و با همه كشورهای دنیا به جز چند كشور و رژیم های معدود، ارتباطات سیاسی و دیپلماتیك داریم، رفت و آمدها وجود دارد.
معاون ظریف اضافه كرد: با كشورهایی مثل ژاپن، چین روسیه و تركیه در عالی ترین سطح تبادل هیات های سیاسی داریم، با بسیاری از كشورها تبادلات تجاری و فرهنگی ما ادامه دارد. در كویت بحث امنیت خلیج فارس، طرح صلح هرمز كه آقای رئیس جمهوری عرضه دادند یكی از موضوعاتی است كه ما با كشورهای حاشیه خلیج فارس به صورت مدام رایزنی می نماییم.
وی خاطرنشان كرد: دیپلماسی ما با قدرت مسیر خودش را ادامه می دهد و هیچ موضوعی تحت عنوان ارتباط با آمریكا در دستور كار ما قرار ندارد.
معاون سیاسی وزیر خارجه خاطرنشان كرد: اینستكس به مراحل پایانی عملیاتی شدن نزدیك شده و ۶ كشور جدید هم به آن ملحق شده اند. در مورد اینستكس و اینكه چگونه می تواند در آینده روابط تجاری ایران و اروپا نقش ایفا كند، امروز بحث مفصلی صورت گرفت.
عراقچی ملاقاتش با رافائل گروسی را بسیار "مفید" ارزیابی كرد و اظهار داشت: پس از انتخاب وی به این سمت ما دیدار رسمی سیاسی با ایشان نداشتیم، البته آقای غریب آبادی سفیر ما با ایشان دیدار كرده بود و این نخستین دیدار سیاسی بود كه با ایشان داشتیم.
وی تصریح كرد كه برای شروع كار، ملاقات خوبی بود. ملاقات كاملا محترمانه بود و هر دو طرف تاكید كردند كه همكاریهای سابق، مثبت و سازنده ایران با آژانس ادامه خواهد یافت و آژانس هم رویكرد حرفه ای خویش را حفظ خواهد نمود و به انجام وظایفش در ایران به شكل كاملا بیطرفانه و حرفه ای ادامه خواهد داد.
عراقچی همینطور اظهار نمود: در این دیدار درباره ابعاد مختلف همكاریهای صحبت كردیم درباره برخی مشكلاتی كه به تازگی وجود داشته و چاره هایی كه وجود دارد هم بحث كردیم. خوشبختانه نیت و اراده خوبی را در آقای گروسی شاهد بودم كه وظایف خودش را بعنوان مدیركل آژانس در یك فضای كاملا حرفه ای و به دور از فشارهای سیاسی كه معمولا در شورای حكام وجود دارد، انجام دهد و ما از این جهت بسیار خرسندیم.
معاون ظریف اظهار داشت: در ارتباط با پروژه های مربوط به اراك، فردو و پروژه هایی كه توسط اعضای برجام باید در ایران اجرا شود، گفتگو شد و مخالفت همه با اعمال تحریم های مجدد آمریكا نسبت به پروژه های هسته ای موجود در برجام وجود داشت و همه تاكید داشتند كه سیاست آمریكا، سیاست اشتباه و در جهت بسیار غلطی است.
وی با اشاره به دیدارهایش در حاشیه این جلسه اظهار داشت: حدودا با همه شركت كنندگان گفتگوهای دوجانبه داشتیم. با خانم اشمید درباره سیاست های جدید اتحادیه اروپا پس از تغییر خانم موگرینی و نحوه ادامه همكاری ها صحبت شد. اتحادیه اروپا در واقع هماهنگ كننده برجام است ازاین رو نقش كلیدی در ادامه حیات برجام خواهد داشت.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: قرار شد گروه كاری مربوط به رفع تحریم ها تشكیل جلسه دهد و روی ایده های جدید كار كنند، ولی به هر حال موضع ما كاملا روشن بود و در این نشست هم تكرار كردیم، بدون هیچ شوخی و با جدیت كامل كه روند كاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت، تا زمانی كه چاره هایی برای برخورداری ایران از منافع برجام و همینطور رفع تحریم ها پیدا شود.
عراقچی اظهار نمود: فرانسه و شخص ماكرون ایده هایی را آغاز كرده و دارد دنبال می كند، البته آن هم مشكلات و موانع خویش را دارد، با این وجود همه اعضای شركت كننده در جلسه امروز از چنین طرح هایی حمایت كردند.
رئیس هیات ایرانی نشست روز جمعه كمیسیون مشترك برجام را نشستی عادی عنوان نمود كه طبق برجام هر سه ماه یك مرتبه كمیسیون مشترك باید برگزار گردد و اضافه كرد: نشست امروز بسیار جدی بود. دامنه انتقادات زیادی نسبت به روش اجرای برجام توسط طرفین وجود دارد به خصوص انتقاداتی كه ایران نسبت به طرف های مقابل بخصوص طرف های اروپایی دارد با عنایت به اینكه نتوانستند به تعهدات خودشان پس از خروج آمریكا از برجام عمل كنند.
عراقچی اظهار داشت: بحث ها در یك فضای نسبتا پرتنشی صورت گرفت، با این وجود آنچه مسلم بود همه اعضا و كشورهای شركت كننده در این جلسه، بر حفظ توافق تاكید داشتند و همه متفق بودند كه باید تلاش ها صورت بگیرد به جهت اینكه برجام در جای خودش باقی بماند.
معاون ظریف افزود: ما در این نشست درباره یك سؤال جدی بحث كردیم كه كشورهای باقیمانده در برجام باید تصمیم بگیرند كه چه كسی وضعیت را به اینجا رسانده و ریشه مشكلات حاضر كه سبب شده هم تحریم ها برگردد و هم ایران آغاز به كاهش تعهداتش كند، كجاست؟ و اینكه اگر آمریكا ریشه این هاست كه واقعا هم هست، باید به صراحت اعلام كنند.
وی اضافه كرد: همه اعضا بدون استثنا بر این امر صحه گذاشتند كه ریشه مشكلات موجود در ارتباط با برجام آمریكاست و همه اعضا سیاست آمریكا و سیاست فشار حداكثری آنرا رد كردند و گفتند كه با آن همراهی نمی كنند و همه اذعان كردند كه باید به ریشه این مشكل پرداخته شود و ما بتوانیم به صورت ریشه ای شرایطی را فراهم نماییم كه ایران بتواند از منافع برجام بهره مند شود.1398/09/17
14:20:21
5.0 / 5
4203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز