بیانیه پایانی نشست كمیسیون مشترك برجام

بیانیه پایانی نشست كمیسیون مشترك برجام به گزارش خبرگزاری نفت و گاز اعضای كمیسیون مشترك برجام (1+4) ضمن تاكید بر اهمیت حفظ منافع اقتصادی ایران منبعث از برجام، ایران را قویاً به برداشتن تمامی گام های لازم جهت اجرای كامل تعهدات هسته ای و عدم اتخاذ گام های تشدید كننده در این خصوص تشویق كردند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا متن این بیانیه به شرح زیر است: نشست كمیسیون مشترك برجام در تاریخ 15 آذرماه 1398 در وین برگزار گردید. بر مبنای برجام، كمیسیون مشترك مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق را بر عهده دارد.

این نشست به ریاست خانم هلگا اشمید، به نمایندگی از سوی نماینده عالی اتحادیه اروپایی، و با حضور چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و جمهوری اسلامی ایران، در سطح معاونین وزرای خارجه/ مدیران سیاسی برگزار گردید.

این نشست در شرایطی حساس برگزار گردید. اعضاء به پایبندی ایران به تعهداتش طی 14 ماه بعد از خروج تاسف بار آمریكا از برجام و وضع مجدد تحریم ها، كه مانع بهره مندی كامل ایران از منافع ناشی از رفع تحریم ها شد، اذعان داشتند. اعضاء خاطر نشان كردند كه برجام یك دستاورد چندجانبه بوده و بعنوان عنصر كلیدی ساختار عدم اشاعه جهانی به حساب می آید. در این راستا، نگرانی جدی پیرامون برخی تحولات، همچون گام های ایران در مورد تعهدات هسته ای ذیل برجام ابراز شد.

تمامی اعضاء بر اهمیت كلیدی اجرای كامل و موثر برجام توسط تمامی طرف ها و عزم آنها جهت پیگیری تلاش ها برای حفظ توافق، تاكید نمودند. بر همین مبنا و در جهت بیانیه مشترك نشست وزرای خارجه اعضای برجام در شهریورماه در نیویورك، سایر اعضاء، ضمن تاكید بر اهمیت حفظ منافع اقتصادی ایران منبعث از برجام، ایران را قویاً به برداشتن تمامی گام های لازم جهت اجرای كامل تعهدات هسته ای و عدم اتخاذ گام های تشدید كننده در این خصوص تشویق كردند.

اعضاء، بر نقش كلیدی آژانس بین المللی انرژی اتمی بعنوان نهادی جهت نظارت بر راستی آزمایی تعهدات هسته ای ایران وفق برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد تاكید كرده و از آن حمایت كردند.

اعضاء، بر مسئولیت جمعی خود جهت تداوم پروژه های كلیدی عدم اشاعه كه بخش اساسی از برجام به حساب می آید تاكید نمودند. آنها از تلاشهای مستمر كارگروه اراك و روسای مشترك، انگلستان و چین، جهت پیشبرد مدرن سازی كارخانه اراك استقبال كردند.

آن ها، تحولات اخیر در رابطه با تاسیسات فردو را مدنظر قرار داده و حمایت قاطع خویش را از تلاشهای روسیه جهت تداوم اجرای پروژه ایزوتوپ های پایدار اعلام داشتند.

اعضاء، از تصمیم دولت های بلژیك، دانمارك، فنلاند، هلند، سوئد و نروژ جهت پیوستن به اینستكس، همینطور چشم انداز گشایش آن برای فعالان اقتصادی دولت های ثالث استقبال كردند. هدف اینستكس، تسهیل تجارت قانونی با ایران برای پشتیبانی از نیازهای مردم ایران می باشد.

اعضاء، قدردانی خویش را از تلاشهای دیپلماتیك اخیر كه در جهت كاهش تنش ها انجام شده است، اعلام نمودند. آنها بر لزوم نشان دادن انعطاف كافی توسط تمامی طرف های ذی مدخل در جهت به ثمر نشستن این تلاش ها تاكید نمودند.

در این فضا، اعضاء، لزوم پرداختن به چالش های جدی در رابطه با اجرای برجام در قالب خود برجام را مورد بحث قرار دادند.
منبع:

1398/09/18
14:05:15
5.0 / 5
4667
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز