رئیس مجلس شورای اسلامی:

كشورهای آسیایی برای مقابله با غرب و آمریكا، باید سازوكارهای فعال تری تدارك نمایند

كشورهای آسیایی برای مقابله با غرب و آمریكا، باید سازوكارهای فعال تری تدارك نمایند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس مجلس شورای اسلامی در دوازدهمین مجمع مجالس آسیایی در تركیه، اظهار داشت: كشورهای غربی و آمریكا، نتوانسته اند جلوی توسعه ی دانش هسته ای دانشمندان ایران را بگیرند و امروز صاحب نظران هسته ای ایران به نسل های جدیدی از فناوری هسته ای دست یافته اند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، متن سخنرانی دكتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دوازدهمین مجمع مجالس آسیایی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای شنتوپ رئیس محترم مجلس ملی كبیر تركیه؛
رؤسای محترم مجالس؛
خانم ها و آقایان؛
ابتدا لازم می دانم از بیانات خانم گابریلا كئواس بارون رئیس IPN تشكر كنم كه تلاشهای خوبی را در میان المجالس سامان دادند و در موضوعات مورد مناقشه در صحنه بین المللی ورود شجاعانه ای داشتند كه كمتر در گذشته این وضع را دیده ایم. نطق امروز ایشان نشان داد، در موضوعات مختلف تسلط خوبی دارند و از خانم ها خوب دفاع كردند. همینطور از محمدرضا مجیدی كه در این مدت دبیركلی مجالس آسیایی را بر عهده داشتند، تشكر می كنم. ایشان تلاشهای خوبی را در راه همكاری مجالس آسیایی داشتند.
از حضور در دوازدهمین نشست مجمع عمومی مجالس آسیایی كه به میزبانی كشور دوست و برادر، تركیه برگزار می شود؛ خرسندم. لازم می دانم از اقدامات و ابتكارات پارلمان جمهوری تركیه، بخصوص تلاشهای برادر عزیزم، جناب آقای دكتر مصطفی شنتوپ، رئیس محترم پارلمان و همكاران ایشان، صمیمانه قدردانی كنم. امیدوارم این نشست، دستاوردهای ارزشمندی در حوزه های گوناگون اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دربر داشته باشد.
آقای رئیس،
آسیا از حیث جغرافیایی، بزرگ ترین و پهناورترین قاره و از منظر تاریخی، خاستگاه كهن ترین فرهنگ ها و تمدن های جهان است. این قاره با بیشتر از نیمی از جمعیت جهان و ۴۸ كشور، نماد تنوع و كثرت به حساب می آید. به نظر می آید پس از فراز و فرودهای زیاد در تاریخ گذشته، در ظرف ۴ دهه اخیر از پیشرفتی متمایز برخوردار گردیده است.
اولا؛ خیلی از كشورهای آسیایی، از حیث علمی و فناوری گام های موفقی برداشته اند.
ثانیا؛ از نظر رشد اقتصادی مجموعه آسیا، رشد فزاینده ای داشته كه از جهاتی تعجب آور بوده و نكته قابل توجه آن كه گاها قالب های گذشته در نظریه های توسعه را به هم ریخته است.
ثالثا؛ در سال های اخیر از نظر سیاسی، آسیا از بلوغ دموكراتیك عمیق تر بهره مند شده و تغییرات سیاسی در آن، گرچه در مقطعی با جراحت همراه بود و گاه با ماجراجویی برخی كشورهای غربی اما در كل، ظرفیت سیاسی آن افزایش یافته است.
رابعا؛ دیپلماسی آسیایی امروز یكی از پرتحركترین ظرفیت های صحنه بین المللی است. یكی از خصوصیت های ۴ دهه اخیر، ظهور دیپلماسی آسیائی است كه نمونه آن در نقش آفرینی روسیه، تركیه و ایران در حل مساله سوریه است كه تا حد زیادی، ماجراجویی های مشترك آمریكا و تروریست ها را در هم شكست.
همكاران محترم،
خصوصیت هایی كه بیان گردید، مزید بر قدرت فرهنگی و ریشه های تمدنی بسیار غنی آسیاست. البته در سال های اخیر، سازوكارهایی هم به وجود آمد چه در سطح دولت ها و چه مجالس، كه پیوندها و همكاریهای آسیایی را كارآمدتر نمود. نظیر اتحادیه شانگهای یا بین المجالس آسیایی و نظایر آن كه هریك، در بخشی از مأموریت همگرایی منطقه ای، توفیقاتی به همراه داشت.
در این راه كشورهای آسیایی با عنایت به پیشینه فرهنگی و تمدنی، خویش را در مقابل غرب تصور نكردند چون كه همكاریهای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی اگر با لحاظ احترام متقابل همراه باشد از جهات مختلف همچون منافع طرف ها و كمك به امنیت پایدار و صلح جهانی مفید خواهد بود؛ اما آیا برخی قدرت های غربی خویش را در مقابل آسیا قرار ندادند؟
متأسفانه بعضاً شاهد رفتارهای خصمانه بودیم. نمونه ها زیادند نظیر جنگ تعرفه با چین، تحریم روسیه، تحریم ایران و ماجراجویی نسبت به این كشورها، مساله سازی نسبت به تركیه، باج گیری از برخی كشورهای منطقه كه نشان داده است كشورهای غربی به خصوص آمریكا، تحمل جابه جایی جایگاه آسیا را ندارند، اما آیا در این مقابله موفق می شوند؟
عالی جنابان؛
نمایندگان محترم؛
بررسی روندهای گذشته در این سنگ اندازی ها، نشانگر آن است كه این ماجراجویی ها برای عقب راندن طرف مقابل امكان دارد موقتاً مزاحمت هایی ایجاد كند اما در نهایت، سبب فهم كاستی های خود شده و با رفع آن، جایگاه قوی تری حاصل می گردد. فی المثل آنها دو دهه است در مساله هسته ای ایران مساله سازی می كنند.
آیا توانستند جلوی توسعه دانش هسته ای دانشمندان ایران را بگیرند؟ خیر، امروز صاحب نظران هسته ای ایران به نسل های جدید از فناوری هسته ای دست یافته اند، البته از سر كینه ورزی، فشارهای اقتصادی به ملت بزرگ ایران را تحمیل كرده اند. یا با تحریم روسیه، آیا توانسته اند نقش روسیه را در صحنه بین المللی كاهش دهند؟
یا با بازی تعرفه ها، توانستند نقش چین را در ساختار قدرت جهانی پایین بیاورند؟ این ها نمونه هایی است كه نشان داده است با همه مقابله های سازمان یافته، آسیا نقش راهبری و پیش برنده در تحولات جهان معاصر خواهد داشت.
جناب آقای رئیس؛
از یك امر نباید غفلت نمود كه اقدامات تروریستی در منطقه غالباً با حمایت آمریكا، به وجود آمده اند. پرده اول، مشغول سازی نظام های آسیایی بود كه در سال های گذشته، بر ملت رشید عراق و مردم و دولت سوریه، برخورد قوی و تاثیرگذاری با داعش و انواع دیگر آنها داشتند و اساسا كشورهای دیگر در جهت مقابله با انواع تروریسم به یكدیگر كمك خواهند نمود و جلوی حیات مجدد آنها را خواهند گرفت.
اما پرده دوم مقابله آمریكا با منطقه آسیا، در آشفته سازی منطقه از سنخ دیگر است تا انرژی این كشورها صرف توسعه نگردد. ایجاد فضای دوگانه مصنوعی یا با ما (آمریكا و غرب) یا آشفتگی، برای شكستن اراده ملت های آسیایی است تا مجدداً غرب به سیاق قرن گذشته بر منابع نفتی و سرمایه های دیگر آنان مسلط شود. از طرفی تنفر نسبت به رژیم صهیونیستی به حدی فراگیر شده كه برای ایجاد فضای تنفسی برای این رژیم باید میدان هایی تقابل و سرگرمی هایی پیدا كنند تا كشورهای آسیایی نتوانند از ملت مظلوم فلسطین حمایت درخور نمایند. همه این ها مبین آن است كه كشورهای آسیایی باید برای گام های قوی تر، سازوكارهای فعال تری را تدارك نمایند. در این حوزه ایجاد ساختارهای تجاری آسیایی، تبادلات پولی آسیایی، معاهدات امنیتی و نظامی آسیایی و همكاریهای علمی و فناوری آسیایی بیشتر از پیش لزوم دارد.
آقای رئیس؛
فكر می كنم با تأسی از تجارب گذشته، این نشست می تواند از دولت ها بخواهد با عنایت به روند گذشته در زمینه های فوق، سازوكارهای فعال تری را دنبال نمایند. ضمناً مجمع عمومی مجالس آسیایی هم خود می تواند اسناد این گونه همكاری ها را تهیه و تدارك نماید.
در همین راستا، مجلس شورای اسلامی ایران در راه تقویت همكاریهای چندجانبه در سطح مجمع مجالس آسیایی تلاش نموده، كه از آن جمله می توان به اقدام اخیر آن در عرضه پیش نویس قطعنامه «افزایش همكاری میان اعضای مجمع مجالس آسیایی برای حفاظت و ارتقاء چندجانبه گرایی» در جلسه كمیته دائمی امور سیاسی در اصفهان و اولین نشست شورای اجرایی در ریزه تركیه امسال اشاره نمود.
امیدوارم پارلمان های عضو با تصویب اجماعی این قطع نامه، پیام روشنی در زمینه حمایت مجمع مجالس آسیایی از گفتمان مبتنی بر عناصر تفاهم، همكاری و منافع مشترك در سطح منطقه ای و حتی جهانی به دیگران بدهند و بیشتر از گذشته، چندجانبه گرایی را اشاعه و تقویت نمایند.
بار دیگر از میهمان نوازی پارلمان محترم تركیه و برادرم، آقای دكتر مصطفی شنتوپ، سپاسگزارم.
از خداوند متعال توفیق همه را خواستارم.1398/09/25
20:31:37
5.0 / 5
4565
تگهای خبر: انرژی , تحریم , فناوری , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز