پالایشگاه بندرعباس چند درصد بنزین مورد نیاز ایران را تولید می كند؟

پالایشگاه بندرعباس چند درصد بنزین مورد نیاز ایران را تولید می كند؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز پالایشگاه نفت بندرعباس در هشت ماهه امسال بیشتر از ۷۱۳ هزار مترمكعب بنزین یورو ۵ تولید كرد. تولید هشت ماهه بنزین این پالایشگاه حداكثر پاسخگوی یك ماه نیاز كشور است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ۲۴ آبان ماه بنزین سهمیه بندی و نرخ آن اصلاح شد؛ به صورتی كه نرخ هر لیتر بنزین سهمیه ای برای خودرو های سواری (۶۰ لیتر در ماه) ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. البته این مورد با حاشیه هایی هم همراه بود و برای چند روز ناآرامی هایی را به همراه داشت. یكی از مهمترین علل این تصمیم، رشد افسارگسیخته مصرف بنزین با وجود محدودیتهایی در تامین آن با وجود مسئله تحریم بود.
اما فارغ از تمام این مسائل بررسی میزان تولید یكی از پالایشگاه های داخلی همچون شركت پالایش نفت بندرعباس نكات قابل توجهی را به همراه دارد.
در حالیكه بسیاری معتقدند بنزین یورو ۵ در ایران تولید نمی گردد و این بنزین به جایگاه های سوخت راهی ندارد، اما با عنایت به آمار اعلامی این پالایشگاه، تا آخر آبانماه ۷۱۳ هزار و ۳۹۸ مترمكعب بنزین یورو ۵ در این شركت تولید شده كه ۹۶ هزار و ۹۷۳ مترمكعب آن فقط در آبانماه تولید شده است.
این حجم تولید در حالی است كه میزان فروش بنزین یورو ۵ این پالایشگاه در هشت ماهه امسال ۷۱۰ هزار و ۲۷۷ مترمكعب بوده است.
از دیگر محصولات تولیدی این شركت می توان به بنزین موتور به میزان یك میلیون و ۹۸۵ هزار و ۸۳۳ مترمكعب، بنزین سفید به میزان ۷۱۳ هزار و ۳۹۸ مترمكعب، نفت گاز به میزان ۲ میلیون و ۸۵ هزار و ۵۴ مترمكعب، نفت گاز یورو ۴ به میزان ۲ میلیون و ۶۴ هزار و ۱۳۸ مترمكعب، گاز مایع به میزان ۲۱۲ هزار و ۴۵۲ مترمكعب و سوخت سنگین جت به میزان ۱۱۸ هزار و ۷۴۰ مترمكعب اشاره نمود.
در مجموع این شركت در هشت ماهه امسال ۱۲ میلیون و ۵۹ هزار و ۲۳۰ مترمكعب محصول نفتی تولید و ۱۱ میلیون و ۹۷۱ هزار و ۴۲۱ مترمكعب از این محصولات را به فروش رسانده است.
البته با عنایت به مصرف نزدیك به ۱۰۰ میلیون لیتری بنزین در ایران، مشاهده می شود كه تولید هشت ماهه بنزین این پالایشگاه (۲۷۰۰ میلیون لیتر) حداكثر پاسخگوی یك ماه نیاز كشور است.
منبع:

1398/09/29
20:51:59
5.0 / 5
4250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز