پیش بینی رشد مصرف انرژی در جهان

تجدیدپذیرها جلو می زنند

تجدیدپذیرها جلو می زنند خبرگزاری نفت و گاز: طبق پیش بینی اكونومیست در سال 2020، مصرف جهانی تجدیدپذیرهای غیر برق آبی با رشد دو رقمی، 41 درصد افزایش می یابد اما همچنان برای تحقق اهداف تغییر اقلیمی ناكافی است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، مصرف نفت خام در سال ۲۰۲۰ رشد اندك ۱.۱ درصد را تجربه خواهدنمود و مصرف ذغال سنگ كمی كاهش خواهد یافت. البته مصرف گاز طبیعی با نرخ رشد ۲.۶ درصد، سبب خواهد شد روند افزایشی مصرف سوخت های فسیلی جهان حفظ شود.
طبق اعلام مدیریت كل امور اوپك و روابط با مجامع انرژی، اكونومیست معتقد می باشد خروج آمریكا از موافقتنامه پاریس كه درانتها ۲۰۲۰ كامل خواهد شد، دیگر تغییری در وضعیت بازار انرژی ایجاد نكرده و سبب اختلال در روند حركت جهانی به سمت توسعه انرژی های تجدیدپذیر نخواهد شد.پتانسیل های بالای انرژی های تجدیدپذیر همراه با رویكرد مثبت دولت باعث شده كه اخیراً با رشد فزاینده این انرژی مواجه باشیم، انرژی كه می تواند تأثیرات بسیاری را در صنعت برق ایران داشته باشد. در ابتدای دولت تدبیر و امید، كل ظرفیت نصب شده در حوزه انرژی های تجدیدپذیر در ایران، ۱۶۵ مگاوات بوده كه درانتها دولت یازدهم این رقم با تغییر رویكرد سرمایه گذاری از طرف بخش دولتی به سرمایه گذاری توسط بخش غیردولتی و ایجاد تعرفه های متنوع برای قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، به حدود ۳۴۱ مگاوات رسیده بود و از زمان استقرار دولت دوازدهم تا اختتام آذرماه سال ۱۳۹۷، ظرفیت نصب شده انرژی های تجدیدپذیر با رشد ۹۶ درصدی به ۶۷۰ مگاوات رسیده است.
همین طور در امتداد تنوع بخشی اقتصادی در سبد انرژی با تاكید بر انرژی های تجدیدپذیر، ظرفیت نصب شده انرژی های برق آبی تابحال از مرز ۱۲ هزار مگاوات گذشته است و بر طبق برنامه ریزی صورت گرفته، ظرفیت نصب شده در حوزه انرژی های تجدیدپذیر تا آخر سال ۱۳۹۷ به ۱۱۴۱ مگاوات خواهد رسید و در مجموع تا اختتام دولت دوازدهم ۴۰۰۰ مگاوات به ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر اضافه خواهد شد.
اما از تیرماه سال ۱۳۸۸ تا اختتام آذرماه سال ۱۳۹۷، حدود دو میلیارد و ۶۷۳ میلیون كیلووات ساعت از منابع تجدیدپذیر انرژی تولید شده كه این میزان تولید برق از محل انرژی های تجدیدپذیر توانسته از انتشار یك میلیون و ۸۴۴ هزار تن گاز گلخانه ای بكاهد. همین طور این میزان تولید انرژی های نو سبب شده ۷۵۹ میلیون مترمكعب از مصرف سوخت های فسیلی در ایران كه جزو عوامل اصلی آلایندگی هوا است، كاسته شود.
همین طور این میزان تولید انرژی های نو موجب صرفه جویی ۵۸۸ میلیون لیتری مصرف آب در سال های اخیر شده است، علاوه بر این، انرژی های تجدیدپذیر سبب اشتغال ۴۳ هزار و ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شده و حجم سرمایه گذاری غیردولتی در این بخش به بیشتر از ۱۰۱ هزار میلیارد ریال رسیده است.
بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش، از آن حكایت دارد كه ۴۲ درصد نیروگاه های تجدیدپذیر از نوع خورشیدی، ۴۱ درصد از نوع بادی، ۱۳ درصد از نوع برق آبی كوچك، دو درصد از نوع بازیافت حرارت و دو درصد نیز از نوع زیست توده است.
در این زمینه، مجید نامجو - رئیس هیأت مدیره انجمن علمی انرژی خورشیدی ایران - معتقد می باشد كه با فعال كردن دانشگاه ها برای فتح قله های دانش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر خصوصاً انرژی خورشیدی، ایران از وابستگی علمی و تكنولوژیكی رهایی پیدا می كند و با طراحی تضامین لازم، عرصه برای ورود صنعتگران برای تجاری سازی فراهم می شود؛ همین طور با اصلاح قراردادهای خرید تضمینی، زمینه برای بسط نیروگاه های خورشیدی و استفاده بیش از پیش مردم از این انرژی فناناپذیر ایجاد خواهد شد.
همین طور جنتی - عضو انجمن انرژی های تجدیدپذیر - بر این باور است كه با وجود مشكلات موجود در این عرصه، كارآفرینان حوزه تجدیدپذیر توانسته اند ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر را به ۷۰۰ مگاوات بالا برند و نكته قابل توجه این است كه ۴۷ درصد از سرمایه گذاری خارجی انجام گرفته در سال ۱۳۹۶ در ایران مربوط به حوزه تجدیدپذیر بوده است.
وی با بیان این كه كارآفرینان حوزه تجدیدپذیر ثابت كرده اند كه برق تجدیدپذیر یك كالای لوكس نیست بلكه یك نیاز برای ایران است، اظهار داشت: تولید برق از منابع تجدیدپذیر از هر نظر به نفع است برای اینكه این مساله سبب كارآفرینی و اشتغال، صرفه جویی در مصرف آب، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها، جلوگیری از تولید دی اكسید كربن، عدم نیاز به سوخت های فسیلی، تولید حداكثری در پیك مصرف تابستان، فاصله كم تولید تا مصرف و جلوگیری از اتلاف انرژی در انتقال و مهم تر از همه وجود پتانسیل مناسب ایران در جهت تولید است.
بگفته او، رشد انرژی های تجدیدپذیر در سال های اخیر مناسب بوده كه این مساله بیان كننده وجود ظرفیت های بالا در این عرصه است؛ چونكه با حضور كارآفرینان تجدیدپذیر توانسته ایم با هموار كردن مسیر تولید انرژی های نو یك حركت جهادی در این صنعت رقم بزنیم.
منبع:

1398/09/30
13:53:20
5.0 / 5
4512
تگهای خبر: انرژی , اوپك , برق , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز