نگاهی به عملكرد موفق ترین اقتصاد نفتی خاورمیانه

نگاهی به عملكرد موفق ترین اقتصاد نفتی خاورمیانه خبرگزاری نفت و گاز: هنگامی كه از اقتصادهای وابسته به نفت صحبت می شود، اغلب كشورهای خاورمیانه كه كاملا به درآمد صادرات نفت وابسته هستند، به ذهن می آیند؛ اما در بین آنها یك كشور وجود دارد كه می خواهد روزی صادرات آخرین بشكه نفت خودرا جشن بگیرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، دانشگاه اماراتی خلیفه هفته گذشته اولین كنسانتراتور خورشیدی در شهر هوشمند مصدر را نصب كرد كه اولین تاسیساتی است كه درجه تابش هزاران اشعه خورشید را دارد و می تواند حرارت بیشتر از ۱۰۰۰ درجه سلسیوس را تولید نماید. امارات متحده عربی قصد ندارد در تاریخ تنها بعنوان یك تولیدكننده نفت به خاطر آورده شود.

در حقیقت چندین دهه است كه امارات متحده عربی با جدیت پول نفت خودرا در پروژه هایی سرمایه گذاری می نماید كه ثبات اقتصاد این كشور در بلندمدت و زمانی كه دیگر تقاضایی برای نفت وجود ندارد را تضمین می نماید. این كشور به داشتن لوكس ترین ساختمانهای دنیا همچون بلندترین ساختمان جهان و جزایر نخل مباهات می كند و همین طور روی فناوری و انرژیهای تجدیدپذیر حساب زیادی باز كرده است.

امارات متحده عربی طبق سنت خود كه همواره از پیشرفت استقبال می كند صاحب یكی از اولین شهرهای هوشمند در جهان شد. شهر مصدر بعنوان یك جامعه پایدار با ظرفیت ۵۰۰۰۰ نفر برنامه ریزی شد و هم اكنون ۲۰۰۰ نفر ساكن این شهر هوشمند هستند اما تا سال آینده شركت مبادله ابوظبی كه مسئول این پروژه است می خواهد شمار ساكنان آنرا دو برابر نماید.

این شهر در مقایسه با ساختمانهای معمولی در ابوظبی، ۴۰ درصد تقاضای آب و انرژی كمتری دارد و یك مزرعه خورشیدی ۱۰ مگاواتی دارد كه سالانه ۱۷.۴ گیگاوات بر ساعت برق تولید و انتشار ۱۵۰۰۰ تن دی اكسید كربن را جبران می كند و یك برج بادی دارد كه خنكی باد را گرفته و به فضای عمومی شهر هدایت می كند.

این شهر محل استقرار شركتهای بزرگ زیادی است و یك مركز پژوهش هوش مصنوعی داشته و دانشگاه علم و فناوری خلیفه به همراه فضای مسكونی وابسته به آن در این شهر مستقر است. بنا بر اطلاعات درج شده در وب سایت این پروژه، شهر مصدر می تواند ۴۰۰۰۰ شغل و مكانهای دانشجویی ایجاد كند.

یوسف باسلیب، مدیراجرایی املاك پایدار مصدر در این زمینه به فوربس اظهار داشت: ما آماده ایم تا آخرین صادرات یك بشكه نفت را جشن بگیریم. تولید انرژی خورشیدی از استفاده از یك نیروگاه گازی ارزان تر است اما ۲۴ ساعته نیست و فارغ از این كه چه میزان نیرو تولید می كند ما همچنان به پشتیبانی نیاز داریم و در تحقیقات و توسعه بخش هایی مانند مخازن انرژی سرمایه گذاری می نماییم.

در واقع افراد بیشتر و بیشتری كه در حوزه انرژی تجدیدپذیر فعالیت می نمایند، به واقعیت مخازن پی می برند. هم اكنون بعضی از كسانی كه مناقصه نیروی بادی و خورشیدی برگزار می كنند مخازن انرژی را هم بخش الزامی از پروژه ساخته اند.

اما آیا جایگزین كردن درآمدهای نفتی با درآمد شهرهای هوشمند امكان پذیر است؟ آمار اوپك برای سال ۲۰۱۸ نشان میدهد كه امارات متحده عربی حدود سه میلیون بشكه در روز نفت تولید و ۲.۳ میلیون بشكه در روز صادر كرده كه ارزش آن حدود ۷۵ میلیارد دلار بوده است. آمار دولت امارات از سال قبل از آن نشان داد كه صادرات نفت و گاز معادل ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی بوده است و اگر مقرر است دیگر نفتی صادر نشود، این سهم باید به صفر برسد كه كار ساده ای نبوده و چالش شمرده می شود.

با این حال بنظر می رسد كه امارات متحده عربی برای آن آماده است. این كشور انتظار دارد اقتصادش تا چند سال دیگر به مدد برنامه های محرك مالی سخاوتمندانه و تلاشهای متنوع سازی كه روی فناوری تاكید داشته است، از مرز ۵۰۰ میلیارد دلار عبور كند. دولت سال قبل بودجه ۱۶.۷ میلیارد دلاری (۶۱.۳۵ میلیارد درهم) با كسری صفر را برای سال میلادی جاری تصویب كرد. حدود یك سوم از این پروژه برای برنامه های اجتماعی اختصاص خواهد یافت.

در حقیقت اماراتی ها به حرف زدن اكتفا نكرده و روی تنوع سازی اقتصادشان كار می كنند و این مساله در مشاغل درخواستی برای سال جاری كاملا آشكار است. مطالعات یك شركت مشاوره استخدام نشان داده كه پرتقاضاترین مشاغل امسال در امارات متحده عربی مربوط به فناوری اطلاعات شامل مدیران انتقال دیجیتالی، توسعه دهندگان هوش مصنوعی و مفسرین امنیتی خواهد بود.

در این بین، صندوق بین المللی پول پیش بینی كرده است كه نرخ رشد صنایع غیرنفتی امارات متحده عربی از ۱.۳ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۱.۶ درصد در سال ۲۰۱۹ و سه درصد در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. در مقابل رشد بخش نفتی آهسته می شود. بنظر می رسد كه امارات متحده عربی درباره فاصله گرفتن از وابستگی به نفت جدی است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، مطمئنا این كار چند سال زمان خواهد برد و امارات متحده عربی روی همه صنایع شامل گردشگری، خرده فروشی، میهمان پذیری، املاك و ساخت و ساز برای جایگزین كردن درآمدهای نفتی حساب می كند و همه این بخش ها به تقاضای مطلوب برای آنچه عرضه می كنند نیاز دارند كه به معنای نیاز به یك اقتصاد جهانی قوی است. با این همه بی شك بهتر است برای گردش چرخ اقتصادی تنها روی یك صنعت تكیه نكرد و مدت زیادی طول خواهد كشید تا این كشور به نقطه ای برسد كه برای فعالیت اقتصادی نیازی به درآمد نفتی نداشته باشد.

منبع:

1398/11/07
13:55:13
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: انرژی , اوپك , برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز