ساخت سامانه تصفیه روغن یكی از اجزای كلیدی ترانسفورماتور

ساخت سامانه تصفیه روغن یكی از اجزای كلیدی ترانسفورماتور به گزارش خبرگزاری نفت و گاز پژوهشگران دانشگاه اصفهان به همت دفتر ارتباط با صنعت و جامعه در جهت یك قرارداد پژوهشی مشترك بین دانشگاه اصفهان و شركت برق منطقه ای استان هرمزگان، موفق به ساخت سامانه تصفیه روغن تپ چنجر دائم در مدار شدند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، تپ چنجر یكی از اجزای كلیدی ترانسفورماتور است كه وظیفه كنترل و تغییر ولتاژ را برعهده دارد. یكی از عوامل مهم و اثرگذار بر عملكرد این تجهیز، كیفیت روغن آن است. در هر بار تغییر ولتاژ جرقه ای در داخل تپ چنجر ایجادشده و منجر به تخریب روغن می شود. بعد از گذشت زمان كیفیت روغن كاهش یافته و می بایست ترانسفورماتور از مدار برای تصفیه روغن تپ چنجر بیرون برود. این سبب می شود تا طی مدت زمان تصفیه، نتوان از ترانسفورماتور برای توزیع برق بهره برد.
همینطور در پژوهش حاضر سامانه ای برای تصفیه روغن ساخته شده است كه می تواند وقتی ترانسفورماتور در مدار است، روغن تپ چنجر را تصفیه فیزیكی- شیمیایی كند. در این سامانه روغن ابتدا از یك ستون لجن گیر عبور می كند و ذرات معلق و رنگی آن گرفته می شود. بعد از آن روغن از یك مبدل حرارتی عبور كرده و با دمای حدود oC ۵۰ وارد یك فیلتر شده و ذرات گذركرده از ستون گرفته می شوند. سپس روغن تحت خلا بسیار پایین در یك برج پاشش می شود و گازها حل شده و رطوبت خویش را از دست می دهد. در نهایت این روغن پمپ شده از درون یك ستون احیاء شیمیایی روغن عبور می كند تا تركیبات اسیدی آن گرفته شود. بعد از آن با عبور از یك فیلتر خروجی وارد تپ چنجر می شود.
آزمایش های میدانی این پژوهش در شركت برق منطقه ای هرمزگان در پست دیزل با موفقیت صورت گرفت و نتایج آزمون های روغن تصفیه شده، گویای كیفیت خیلی خوب روغن و فرآیند تصفیه است.
بر مبنای اعلام وزارت علوم، این سامانه توسط دكتر محسن غلامی رئیس پژوهشكده محیط زیست دانشگاه اصفهان و مهدی كمالی عضو هیئت علمی پژوهشكده و به همت دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه اصفهان در جهت یك قرارداد پژوهشی مشترك بین دانشگاه اصفهان و شركت برق منطقه ای استان هرمزگان انجام شد.1398/11/07
20:52:34
5.0 / 5
4513
تگهای خبر: برق , صنعت , كیفیت , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز