ذاكریان:

اگر اروپا مكانیسم ماشه را فعال كند دلیلی بر ماندن ایران در برجام وNPT نیست

اگر اروپا مكانیسم ماشه را فعال كند دلیلی بر ماندن ایران در برجام وNPT نیست به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یك كارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: پایبندی به تعهدات ذیلNPT و برجام باید متناسب با مسئولیت ها و تكالیف طرف تعامل ایران باشد. اگر آنها به صورت كامل به برجام بازگشتند ما هم به تعهدات مان زیر نظر آژانس كامل عمل می نماییم.


مهدی ذاكریان در گفتگو با ایسنا درباره خروج احتمالی ایران ازNPT در صورت بازگشت تحریم های شورای امنیت ضد ایران اظهار داشت: بعنوان یك استاد حقوق بین الملل و روابط بین الملل طرفدار كنوانسیون های بین المللی هستم چون كه اگر جامعه بین الملل دارای نظم باشد از كنوانسیون های بین المللی حمایت می كند بعلاوه ما كشورها را به پیوستن به معاهدات تشویق می نماییم چون از این طریق كشورها پاسخگوی رفتارهای خود می شوند. اما در بحث ایران و آنچه مقامات كشورمان در واكنش به بازگشت مجدد قطعنامه های شورای امنیت مطرح نمودند همچون خروج ازNPT، باید بگویم كه با این دیدگاه موافقم.
وی افزود: اگر اروپایی ها مكانیسم ماشه را فعال كنند دلیلی بر ماندن ایران در برجام وNPT نیست. اساسا این معاهده با هدف "اتم برای صلح" به وجود آمد كه شعار آژانس بین المللی انرژی اتمی، معاهدهNPT و پروتكل الحاقی بوده است اما می بینیم كشوری كه به تمامی مقررات و تعهدات خود ذیلNPT و برجام پایبند است و آژانس این پایبندی را به دفعات تایید می كند مجازات می شود. در حالیكه در نظام بین الملل شاهد نقضNPT از جانب برخی كشورها هستیم.NPT با این هدف به وجود آمد كه كشورهای دارای سلاح هسته ای به انهدام و از بین بردن این سلاح ها اقدام نمایند و از سویی كشورهای دیگر به سمت تولید و استفاده از سلاح هسته ای نروند اما می بینیم اسراییل از نیروگاه های هسته ای، بمب و كلاهك هسته ای بهره مند است. شیمون پرز رئیس جمهور وقت اسراییل در سخنانی درباره وجود سلاح هسته ای در اسراییل پاسخ دقیق نمی دهد و به عبارتی داشتن سلاح هسته ای را نه تایید و نه تكذیب می كند. اما اسراییل نه تنها مورد سوال قرار نمی گیرد و تنبیه نمی گردد بالعكس این ایران است كه با وجود اجرای تعهداتش تنبیه می شود. این رفتار حاكی از ناكارآمدیNPT است و این كه توافق هایی مثل برجام موثر نیستند.
این استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: اگر واقعاNPT برای نظام بین الملل اهمیت دارد آمریكا و دیگر كشورها كه از تعهداتشان ذیل این توافق سر باز زدند باید مورد تنبیه قرار گیرند و در اقدامی جبرانی به برجام و قطعنامه 2231 بازگردند.
ذاكریان در پاسخ به این پرسش كه برخی معتقدند با عنایت به تغییرات انجام شده در روند كنفرانس های بازبینی در NPT به لحاظ حقوقی خروج ازNPT برای كشور خارج شونده ایجاد مشكل خواهد كرد؟ اظهار داشت: NPT در ماده 10 صراحت دارد كه اگر منافع عالیه یك كشور عضو تأمین نشود این كشور می تواند از معاهده بیرون برود. منافع ایران از عضویت درNPT، اجرای پروتكل الحاقی و اجرای توافق برجام تأمین نشده است و حاكمیت ایران زیر سوال رفته و از سویی اقتصاد ایران مورد ترور واقع شده و كار به جایی رسید كه یك فرمانده ارشد نظامی ایران توسط آمریكا به صورت علنی ترور می شود و جامعه بین المللی در مقابل این رفتار سكوت می كند، ازاین رو خروج از NPT امروز برای ایران به لحاظ حقوقی امری قابل پذیرش است.
این استاد دانشگاه با اشاره به واكنش شورای امنیت به اقدام احتمالی ایران برای خروج ازNPT اظهار داشت: شورای امنیت سازمان ملل حتما این اقدام ایران را محكوم می كند اما مگر شرایط ایران با طرح در شورای امنیت با شرایط فعلی خیلی متفاوت خواهد شد؟ در شرایطی كه منافع و حاكمیت ملی ایران زیر سوال رفته و مورد خدشه واقع شده طبیعی است كه ایران درباره عضویتش درNPT تجدیدنظر كند.
وی با اشاره به تمایل آمریكا و برخی كشورهای اروپایی برای مذاكره مجدد و توافقی جدید با بیان این كه "در این شرایط چه ضمانتی وجود دارد كه وارد مذاكرات مجدد با آمریكا و دیگر كشورها شویم و باز هم آنها دست به اقدامات یك جانبه ضد ایران نزنند؟" تصریح كرد: منطق روابط بین الملل زور است و به نظر نمی آید ترامپ مفهوم توافق برد ـ برد را بفهمد یا به آن راضی باشد. شاخص هایی كه دولت آمریكا برای یك توافق و مذاكره برد ـ برد تعریف كرده است با شاخصهای بین المللی و دیپلماتیك مورد توافق ایران همخوانی ندارد و كاملا یك طرفه است. این در حالیست كه ایران دست برتر را در منطقه و نیروهای نظامی اش دارد و از یك سیاست خارجی مستقل بهره مند است، ازاین رو برای پیشگیری از تنش بیشتر به نفع آمریكا و اروپاست كه به برجام باز گردند.
ذاكریان اظهار نمود: معتقدم باید پایبندی به تعهدات ذیلNPT و برجام متناسب با مسئولیت ها و تكالیف طرف تعامل ایران باشد. همان اندازه كه آنها از تكالیف و تعهدات شان شانه خالی می كنند ما هم خروج نماییم و همان اندازه كه به آنها عمل می كنند ما هم متعهد باشیم. اگر آنها به صورت كامل به برجام بازگشتند ما هم به تعهدات مان زیر نظر آژانس كامل عمل می نماییم.
این كارشناس مسایل بین الملل درباره تبعات سیاسی و بین المللی مبادرت به خروج ازNPT اظهار داشت: تبعات سیاسی كه تابحال ایران متحمل شده است به خاطر خروج آمریكا از برجام و اقدامات متقابل ایران كمتر از آنچه انتظار داریم با خروج ایران از NPT اتفاق افتد، نیست و بعید می دانم با وضعیت خیلی بدتری نسبت به آنچه حالا شاهد آن هستیم رو به رو شویم؛ انزوای سیاسی، تحریم های بی سابقه اقتصادی و فشار منطقه ای شرایطی است كه از زمان حضور ترامپ در كاخ سفید و خروجش از برجام با آن مواجه هستیم و هر روز ابعاد آنها بیش تر گسترده می شود. آنچه مسلم است و تجربه ثابت كرده است این كه دولت ترامپ به منطق حقوق بین الملل پایبند نیست و بالعكس به زور و نظامی گری اعتقاد دارد ازاین رو تعامل و مدارا با این دولت فایده ای ندارد.1398/11/13
08:38:57
5.0 / 5
4362
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز