سناریوی عربستان برای كاهش حداكثر یك میلیون بشكه نفت

سناریوی عربستان برای كاهش حداكثر یك میلیون بشكه نفت خبرگزاری نفت و گاز: مقامات اوپك می گویند عربستان سعودی به دنبال یك كاهش تولید چشم گیر موقتی در واكنش به شیوع ویروس مرگبار كرونا در چین است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آگاه در اوپك نوشت: عربستان سعودی تحت یك سناریو، كاهش گروهی تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشكه در روز دیگر تا زمان به انتها رسیدن بحران را مد نظر دارد و در یك سناریوی دیگر كاهش تولید یك میلیون بشكه در روز پیش بینی شده است.

در این بین، سخنگوی كرملین اعلام نمود كه رئیس جمهور روسیه و پادشاه عربستان سعودی روز دوشنبه در تماس تلفنی به بحث درباره وضعیت بازار جهانی هیدروكربنها پرداختند و ولادیمیر پوتین و ملك سلمان آمادگی برای ادامه همكاری در چارچوب اوپك پلاس بمنظور تضمین ثبات بازار جهانی نفت را مورد تاكید قرار دادند.

منابع آگاه در اوپك پلاس به رویترز اعلام كردند كه اوپك و متحدانش شامل روسیه كه به گروه اوپك پلاس معروف هستند، سرگرم بررسی برگزاری نشست اضطراری در ۱۴ و ۱۵ فوریه هستند كه زودتر از نشست رسمی این گروه است كه برای اوایل مارس برنامه ریزی شده است.

نشست كمیته فنی مشترك اوپك پلاس به ریاست مشترك عربستان سعودی و روسیه معمولا وظیفه آن بررسی پایبندی شركتهای مشاركت كننده در پیمان كاهش تولید نفت به تعهداتشان و تحلیل وضعیت بازار است، سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری در سطح نمایندگان برگزار می گردد.

گروه اوپك پلاس از ژانویه سرگرم اجرای دور جدید كاهش تولید به میزان ۱.۷ میلیون بشكه در روز تا اختتام ماه مارس است.

شیوع ویروس كرونا كه حدود ۱۲ هزار نفر در سراسر جهان به آن مبتلا شده اند و شمار تلفات آن از مرز ۴۰۰ نفر گذشته است، نگرانیهایی را نسبت به رشد اقتصادی منفی در چین كه شیوع این ویروس مرگبار از این كشور شروع شد و افت تقاضا برای سوخت جت برانگیخته است. چین بزرگترین واردكننده نفت خام در جهان و بازار بزرگ اعضای گوناگون اوپك محسوب می شود. خیلی از پالایشگاههای چینی هم اكنون پالایش نفت خام را كاهش داده اند.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریكا و نفت برنت هفته گذشته كه بیشتر پروازها به چین به سبب شیوع ویروس كرونا لغو شد، برای چهارمین هفته متوالی كاهش پیدا كردند. هر دو شاخص قیمت نفت برنت و نفت آمریكا از اوج خود در ششم ژانویه، بیشتر از ۲۰ درصد نزول كرده اند.

منبع:

1398/11/15
23:44:55
5.0 / 5
4111
تگهای خبر: اوپك , پالایشگاه , تولید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز