در گفت وگو با خبرگزاری نفت و گاز اعلام شد

رفع یكی از ۱۰ نیاز استراتژیك صنعت نفت

رفع یكی از ۱۰ نیاز استراتژیك صنعت نفت خبرگزاری نفت و گاز: محققان پژوهشكده برق جهاد دانشگاهی به دانش فنی طراحی و ساخت سیستم كنترل دور الكتروموتور كه تابحال جزو اقلام تحریمی و مورد نیاز صنایعی چون نفت و گاز و پتروشیمی بوده است، دست پیدا كردند و كاربردی كردن این سیستم علاوه بر رفع یكی از نیازهای استراتژیك صنایع، باعث كاهش مصرف انرژی و آلاینده های زیست محیطی شده است.


مدیرگروه پژوهشی منابع تغذیه صنعتی پژوهشكده برق جهاد دانشگاهی در گفتگو با ایسنا، طراحی و ساخت سیستم كنترل دور الكتروموتورهای ولتاژ متوسط توان بالا را از دستاوردهای اجرای این پروژه ذكر كرد و اظهار داشت: در صنایع، كنترل دور الكتروموتورها بسیار ضروریست و بر این اساس در این راستا راهكارهای متنوعی عرضه شد، ولی هر كدام از این راهكارها دارای مشكلات جدی بودند؛ ازاین رو امروزه برای تحقق این مهم با عنایت به پیشرفت های علم الكترونیك قدرت در ساخت نیمه هادی پیشرفته و علم كنترل دیجیتال از سیستم های كنترل دو الكتروموتور استفاده می شود.
محمد فرزی با اشاره به اینكه این سیستم ها دارای پیچیدگی ها و فناوری بالایی است، تصریح كرد: این سیستم ها همینطور جزو لیست تحریمی قرار دارد و بومی سازی و ایجاد فناوری های در رابطه با كنترل دور الكتروموتورهای پرقدرت صنعتی بعنوان یكی از ۱۰ كالای استراتژیك صنایعی چون معدن، نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و حمل و نقل دریایی و ریلی به حساب می آید. ازاین رو در صدد برآمدیم این محصول استراتژیك را با فناوری بومی به تولید برسانیم.
وی با اشاره به لزوم ساخت سیستم كنترل دور الكترو موتورهای توان بالا، تصریح كرد: با اجرای موفق این طرح علاوه بر رفع نیاز صنایع كشور، تعمیر و نگهداری سیستم های نصب شده قبلی در كشور میسر خواهد شد.
مجری این طرح با اشاره به اینكه این سیستم تابحال در صنعت نفت مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: از این سیستم ها برای انتقال فرآورده های نفتی، انتقال آب و هرجا كه سیستم الكتروموتور برای انتقال نیاز باشد، استفاده می شود و هم اكنون، شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران بعنوان مسئول جابه جایی نفت خام و فرآورده های خام از این سیستم كنترل دور الكترو موتورهای توان بالا بهره برده است.
به قول وی، تابحال دو شركت خارجی این سیستم را تولید می كردند و در اختیار كشور قرار می دادند؛ اما حالا با عنایت به شرایط تحریمی نیاز بود كه آنرا به تولید برسانیم و این سیستم برای نخستین بار در كشور تولید شده است.
فرزی با اشاره به موارد كاربردی سیستم كنترل دور الكترو موتورهای توان بالا، اظهار داشت: این سیستم صنایع حمل و نقل دریایی، ریلی، صنایع معدنی، صنایع برق و نیروگاهی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن آنكه هم اكنون بیشتر از ۹۴۰ توربین گازی فرسوده در كشور احتیاج به جایگزینی دارند كه بهترین جایگزین، استفاده از موتور و سیستم كنترل دور موتور به جای توربین های گاز است.
وی با اشاره به مزیت ها و خصوصیت های ساخت این موتور، اظهار داشت: كاهش چشم گیر مصرف انرژی و آلاینده های زیست محیطی، قطع وابستگی، صرفه جویی ارزی و كاهش هزینه تمام شده در رفع یكی از نیازهای استراتژیك صنعت كشور، ایجاد اشتغال برای نیروهای متخصص، دستیابی به فناوری طراحی تجهیزات الكترونیكی در سطح ولتاژهای متوسط (۶ هزار ولت) و قدرت بالا (بیش از یك مگاوات)، امكان صادرات محصول طرح به كشورهای همسایه و بازارهای فرامنطقه ای از خصوصیت های این محصول به حساب می آید.
فرزی، با اشاره به اینكه تولید این سیستم اشتغال هفت هزار و ۱۰۰ نفر نیروی متخصص را به دنبال خواهد داشت، افزود: تولید سیستم كنترل دور الكترو موتورهای توان بالا صرفه جویی ارزی بیشتر از ۲ میلیون یورویی و بیشتر از ۴۴ میلیارد ریالی خواهد داشت.
مجری این طرح تصریح كرد: استفاده از سیستم كنترل دور الكترو موتورهای توان بالا، میانگین ۴۰۰ كیلووات و یا ۳۸۰ هزار كیلووات ساعت در ماه صرفه جویی انرژی خواهد داشت؛ در نتیجه نصب تنها یك عدد سیستم درایو بر روی یكی از موتورهای ۱۵۰۰ كیلوواتی وزارت نفت می تواند صرفه جویی زیادی داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، طرح "طراحی و ساخت سیستم كنترل دور الكتروموتورهای توان بالا" در گروه تخصصی برق و كامپیوتر حائز رتبه سوم طرح های توسعه ای سی وسومین جشنواره بین المللی خوارزمی شد.1398/12/04
13:42:37
5.0 / 5
4127
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , تعمیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز