اخبار كوتاه جهان انرژی یا صادرات40 درصدی نفت ایران به قاره سبز

اخبار كوتاه جهان انرژی یا صادرات40 درصدی نفت ایران به قاره سبز خبرگزاری نفت و گاز: تهران - ایرنا - صادرات40 درصد نفت ایران به اروپا، تمایل مجارستان به افزایش خرید نفت از ایران، رسیدن تولید نفت اوپك در ماه نوامبر به كمترین میزان در 7 ماه اخیر، دعوت عربستان از آمریكا برای حضور در مناقصه توسعه انرژی هسته ای ریاض و تصمیم رپسول اسپانیا به واگذاری 4. 4 میلیارد دلار از دارایی های گاز خود، مهمترین عناوین خبرهای جهان انرژی در 24 ساعت گذشته بود.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری ترند، ایران در ماه نوامبر (آبان - آذر)40 درصد نفت صادراتی خویش را به بازارهای اروپایی روانه كرد.
اروپایی ها در دوران تحریم، خرید نفت خام از ایران را به نزدیك صفر رسانده بودند اما در 2 سال قبل و بعد از توافق برجام خرید محموله های نفت خام ایران را از سر گرفتند.
اكنون شركت های انگلیسی - هلندی شل، توتال فرانسه، آنی و ساراس ایتالیا، هلنیك پترولیوم یونان و رپسول اسپانیا از مشتریان محموله های نفت خام ایران در اروپا به شمار می روند.
ایران همینطور در ماه نوامبر موفق شد 60 درصد نفت خام خویش را روانه بازار آسیا كند، چین بزرگترین مشتری نفت ایران در آسیاست كه بیش از 600 هزار بشكه نفت از ایران خریداری می كند.

**مجارستان در پی افزایش خرید نفت از ایران است
به گزارش خبرگزاری ترند، «میهایلی وارگا» وزیر اقتصاد مجارستان بعد از دیدار روز گذشته (13 آذرماه) با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران با اشاره به روابط دیرینه دو كشور تصریح كرد: تمایل داریم كه خرید نفت از ایران را در آینده افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینكه شركت نفت و گاز «مول» مجارستان (MOL) بعد از لغو تحریم ها و اجرای برجام یك محموله یك میلیون بشكه ای نفت از ایران خریداری نموده است، اظهار داشت: قرار شد تا روابط مالی میان دو كشور تقویت شود؛ افزون بر این، تلاش می كنیم مشكلی برای سرمایه گذاران تولید نشود.

**واردات نفت آسیا از ایران كاهش یافت
به گزارش روزنامه گالف تایمز، در حالی كه میزان واردات نفت كره جنوبی از ایران در ماه اكتبر شاهد افزایش بود، واردات كلی مشتریان آسیایی از ایران در ماه اكتبر نسبت به بالاترین رقم 6 ماه اخیر كه در ماه قبل به ثبت رسید، كاهش داشت.
آمارهای دولتی و داده های رصد آمد و شد كشتی ها نشان داده است كه كشورهای چین، هند، ژاپن و كره جنوبی در ماه اكتبر تقریبا 1 میلیون و 750 هزار بشكه در روز نفت از ایران وارد كرده اند كه 11. 4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان داده است.
این رقم ها همچنان پایین تر از رقم های خریداری شده از ایران در اوایل سال جاری و سال قبل است. میزان صادرات نفت ایران به آسیا در ماه نوامبر احیانا كاهش بیشتری نشان خواهد داشت، زیرا به قول یك منبع آگاه، بارگیری های نفت ایران به مقصد آسیا در ماه اكتبر به زیر 1. 5 میلیون بشكه در روز رسیده بود.

**تولید نفت اوپك در ماه نوامبر به كمترین میزان در 7 ماه اخیر رسید
تحقیقات رویترز نشان داد كه تولید نفت اعضای سازمان اوپك، در ماه نوامبر سال جاری میلادی (با احتساب گینه استوایی) با 300 هزار بشكه در روز كاهش به كمترین میزان خود از ماه مه همین سال یعنی 32 میلیون و 480 هزار بشكه در روز رسید.
علت این كاهش، رشد پایبندی ها به برنامه جهانی اوپك، كاهش تولید داوطلبانه برخی كشورها و افت صادرات نفت دو عضو اوپكی آنگولا و عراق ذكر شد.
طبق آمار، سطح پایبندی اوپك به توافق یادشده در این مقطع به 112 درصد رسید كه این میزان در ماه اكتبر 92 درصد اعلام شده بود.

**وزیر انرژی عربستان: اوپك آمادگی واكنش به هرگونه اختلال ناگهانی را دارد
رویترز به نقل از «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان نوشت كه اعضای سازمان اوپك، در نیمه دوم 2018 هم به برنامه كاهش تولید نفت خود پایدار ادامه می دهند تا اینكه بازار به تعادل برسد، اما تولیدكنندگان نفت، تولید كافی برای واكنش به هرگونه اختلال ناگهانی را دارند.
به گفته الفالح، اوپك، خود در این زمینه ها تصمیم گیری می كند.

**مالزی نفت 50 تا 6 دلاری را پیش بینی می كند
به گزارش رویترز، شركت دولتی نفت مالزی، پتروناس، در گزارش بازار نفت در سه سال آینده، انتظار دارد كه قیمت جهانی نفت در فاصله سال های 2018 تا 2020 میلادی در حد 50 تا 60 دلار باشد و نفت 100 دلاری را بعید می داند.
این شركت معتقد است كه رشد پایدار تقاضای جهانی، به كاهش سریعتر سطح ذخایر نفت و فرآورده های نفتی كمك می نماید و بازار این كالا را متوازن خواهد نمود.
بر اساس گزارش پتروناس، اكنون سطح تقاضای جهانی 98 میلیون بشكه در روز است كه انتظار می رود در سال 2018 میلادی یك میلیون و 400 هزار بشكه در روز افزایش یابد.

**دعوت عربستان از آمریكا برای حضور در مناقصه توسعه انرژی هسته ای ریاض
رویترز به نقل از «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان گزارش كرد كه عربستان از شركت های آمریكایی دعوت كرده است تا در برنامه توسعه انرژی هسته ای ریاض شركت نمایند.
وی خاطرنشان كرد كه عربستان از فن آوری هسته ای برای مقاصد نظامی استفاده نخواهد كرد.
شركت برق «واشنگتن هاوس» هم اكنون در حال مذاكره با شركت های آمریكایی دیگر به منظور تشكیل كنسرسیومی برای پروژه چند میلیارد دلاری تولید دو راكتور هسته ای در عربستان برای مصارف غیرنظامی است.

**رپسول 4. 4 میلیارد دلار از دارایی های گاز خویش را واگذار می كند
به گزارش بلومبرگ، شركت اسپانیایی رپسول می خواهد چهار میلیارد و 400 میلیون دلار از دارایی های بخش گاز خویش را در شركت «گز نچرال» واگذار كند تا برای توسعه این شركت در زمینه انرژی های تجدیدپذیر نقدینگی تولید كند.
رپسول بعنوان بزرگ ترین شركت نفتی اسپانیا قصد سرمایه گذاری در بخش انرژی های پاك دارد.

**تاسیسات گاز طبیعی «انجی» 100 درصد سبز می شود
رویترز به نقل از ایزابل كوچر، مدیرعامل شركت انرژی انجی فرانسه اعلام نمود كه این شركت می خواهد تا سال 2050 میلادی همه تأسیسات گاز طبیعی خویش را با انرژی های تجدید پذیر و بیوگاز جایگزین كند و 100 درصد به انرژی سبز تبدیل شود.
این شركت در ماه مه، تاسیسات اكتشاف نفت و گاز خویش را به ارزش حدود چهار میلیارد دلار واگذار كرد و در ماه گذشته (نوامبر) هم واحد مایع سازی گاز را به ارزش یك و نیم میلیارد دلار به توتال فرانسه فروخت.
انجی هم اكنون 70 پروژه بیوگاز در جهان در دست دارد كه 40 مورد آن در فرانسه است و به قول كوچكر در صورت دریافت تاییدیه، سرمایه گذاری سالانه خود در این حوزه را با10 برابر افزایش به صدها میلیون یورو خواهد رساند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام **1070** 6075
خبرنگار: فریبا بابائی ** انتشار: زهرا هجینی نژاد


1396/09/14
12:34:49
5.0 / 5
4679
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز