در نشست شورای حكام

غریب آبادی: كمك ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط یا مشمول محدودیت قرار گیرند

غریب آبادی: كمك ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط یا مشمول محدودیت قرار گیرند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، طی سخنرانی در جلسه شورای حكام در ارتباط با ایمنی هسته ای، اظهار داشت: مسئولیت ایمنی هسته ای بر عهده دولت عضو است. آژانس نقش محوری در هماهنگی تلاشهای بین المللی و عرضه تجربه و تخصص خود و هم عرضه مشورت جهت ارتقا و تقویت ایمنی هسته ای در سطح جهانی دارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، كاظم غریب آبادی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران، بعنوان یك دولت دریافت كننده كمك های فنی آژانس، اهمیت كمك های عرضه شده از جانب آژانس به دولت های عضو را در تقویت زیرساخت های ایمنی هسته ای ملی آنها به رسمیت شناخته و از این بابت تشكر می كند، اضافه كرد: در همین رابطه، توسعه منابع انسانی و تقویت ظرفیت ها بایستی بعنوان یك نكته كلیدی در ایمنی، بهره وری، و ثبات هرگونه برنامه هسته ای تلقی گردد. در همین رابطه، چنین كمكی نبایستی مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت همچون در ارتباط با دسترسی همگان به اطلاعات و منابع لازم برای عملكرد ایمن تاسیسات مرتبط هسته ای قرار گیرد.

سفیر و نماینده دائم ایران در ادامه به تشریح وضعیت ایمنی نیروگاه بوشهر پرداخت و با اشاره به اینكه نیروگاه بوشهر نخستین نیروگاه هسته ای عملیاتی در ایران است كه توسط یكی از معروف ترین شركت های جهان یعنی "اتم استروی اكسپورت" روسیه ساخته شد، اضافه كرد: در این نیروگاه، امن ترین رآكتورهای تحت فشار در نوع خود استفاده می شود و به خاطر اینكه تركیب هماهنگی از برنامه های روسی و آلمانی دارد، ایمنی آن در جهان شاخص است. از منظر معیارهای ایمنی هسته ای، سه سطح نظارت در نیروگاه برق بوشهر برقرار است: نخست، نظارت مستقیم كه توسط پیمانكار اصلی اجرا می شود و شامل یكی از بالاترین سطح ملزومات ایمنی در نوع خود است؛ دوم، نظارت سازمان نظارت ایمنی هسته ای ایران، و سوم، استفاده از كمك فنی آژانس در قالب پروژه های گسترده همكاری فنی.
تشریح مأموریت های مختلف نظارتی آژانس از نیروگاه برق هسته ای بوشهر، بخش دیگری از صحبت های نماینده دائم ایران بود كه در این رابطه تصریح كرد: در فوریه و مارس ۲۰۱۰، آژانس یك مأموریت "سرویس بازنگری مقرراتی یكپارچه" را انجام داد كه راضی كننده ارزیابی شد. اعضای هیات اعزامی به این جمع بندی رسیدند كه نظام ایمنی هسته ای ایران صلاحیت، ظرفیت و توانایی كافی را برای نظارت بر فعالیتهای برق هسته ای دارد. همینطور قابل ذكر است كه از سال ۲۰۱۱، ایران عضو اتحادیه جهانی بهره برداران برق هسته ای بوده كه از آن زمان تاكنون، نیروگاه برق هسته ای بوشهر و شركت بهره بردار را برای چندین بار در موقعیت های مختلف همچون قبل و پس از راه اندازی، ارزیابی كرده است.

ایشان در ادامه اضافه كرد: آژانس یك مأموریت رضایت بخش "بازبینی ایمنی عملیاتی" را هم در سال ۲۰۱۸ از نیروگاه بوشهر انجام داد. این مأموریت، عملكردهای خوب نیروگاه را در چندین حوزه شناسایی كرد. همكاری بین آژانس و ایران، یك فرایند جاری بوده و مأموریت پیگیری هم مقرر است در نوامبر سالجاری جهت ارزیابی اجرای سفارش های عرضه شده، انجام گیرد. این نیز، نشان دهنده سطح دیگری از نهایت شفافیت و تعهد ایران جهت تضمین ایمنی هسته ای نیروگاه است.

غریب آبادی در ادامه با اشاره به اینكه ایران متعهد به بهره گیری از درس ها و تجربیات كشورهای دیگر است، اضافه كرد: ایران و اتحادیه اروپا در حال همكاری بر مبنای پیوست سوم برجام برای ایجاد یك مركز ایمنی هسته ای در ایران هستند. به علاوه، از سال ۲۰۱۷ و با همكاری اتحادیه اروپا، نظام ایمنی هسته ای ایران همراه با شركت بهره بردار در حال انجام یك تست فشار دیگر در نیروگاه هستند. از سوی دیگر، نظام ایمنی ایران همینطور در حال به روز رسانی مقررات ایمنی هسته ای با پشتیبانی دپارتمان همكاریهای فنی آژانس و اتحادیه اروپا است.
منبع:

1398/12/21
15:10:57
5.0 / 5
3860
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز