مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران:

آبگیری ۶۲ درصد مخازن سدهای كشور

آبگیری ۶۲ درصد مخازن سدهای كشور به گزارش خبرگزاری نفت و گاز هرمزگان مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: هم اكنون حدود 62 درصد مخازن سدهای كشور آبگیری شده است.محمد حاج رسولی ها بامداد امروز(پنجم فروردین ماه) در حاشیه بازدید از سد استقلال میناب در گفت و گو با ایسنا، اضافه كرد: خوشبختانه ابتدای سالجاری شاهد بارش های خوبی در سطح كشور بودیم كه بطور متوسط حدود ۱۲ میلی متر میزان بارش كشور افزایش پیدا كرد.

وی با اعلان اینكه الان متوسط بارش تا این لحظه در سطح كشور ۲۰۹ میلی متر است، اشاره كرد: این میزان نشان از رشد ۱۲ درصدی نسبت به میانگین بلندمدت ۵۱ ساله بارش كشور است گرچه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۲ درصد كاهش داشته است.

این مقام مسئول افزود: خوشبختانه جبهه بارندگی در استان های جنوبی كه معمولاً در سنوات گذشته سال های خشكی را پشت سر گذاشته اند، بارش های مناسبی داشته باشد و سدهای استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و تا حدودی در استان خوزستان آبگیری شدند.

مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینكه حدود ۶۲ درصد مخازن سدهای كشور هم اكنون آبگیری شده است، افزود: در استان هرمزگان به صورت ویژه سدها تقریباً به صورت كامل پرشده است.

وی با اعلان اینكه حتی سد استقلال میناب و سد شمیل و نیان كه دو منبع اصلی تامین آب آشامیدنی استان هرمزگان هستند به سرریز هم گرفتار شدند، عنوان كرد: مدیران تامین آب آشامیدنی استان هرمزگان در مدیریت سیلاب نیز نقش مهم و قابل تقدیری ایفا كردند.

حاج رسولی ها بیان كرد: در سد شمیل و نیان با وجود اینكه ورودی به سد به ۵ هزار مترمكعب در ثانیه رسید، خوشبختانه با مدیریتی كه در استان هرمزگان صورت گرفت، خروجی تا یك هزار و ۳۰۰ مترمكعب در ثانیه كاسته شد و خسارت بسیار ناچیزی را شاهد بودیم.

وی درباب وضعیت سد استقلال میناب اظهار داشت: در این سد تنها چندساعتی مجبور شدیم كه در اوج ورودی ها، خروجی را به ۳ هزار مترمكعب در ثانیه برسانیم، این در حالیست كه ورودی آن به ۴هزار و ۵۰۰ مترمكعب در ثانیه رسیده بود.

حاج رسولی ها با اشاره به اینكه آب سرریز شده برای آبخوان ها نیز بسیار مؤثر است، افزود: باید به فكر ساماندهی باشیم نه لایروبی برای اینكه ساماندهی هم لایروبی را شامل می شود و هم ممانعت از دخل و تصرف انسانی در بستر رودخانه ها را شامل می شود.

وی افزود: برای ۷۵ هزار كیلومتر رودخانه های اصلی كشور طرح ساماندهی تشكیل و دارای دو بخش داخل و خارج شهری تعیین شده است.

مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینكه در بحث داخل شهری بر عهده شهرداری ها و خارج از شهرها نیز مطالعات جامع رودخانه ها صورت گرفته است، اضافه كرد: در رودخانه میناب كه پایین دست سد استقلال قرار دارد، طرح مدیریت سیلاب نیز مطالعه شده و بخش هایی كه نیاز به لایروبی یا سامانده و آزادسازی را دارد در برنامه سالجاری و سال آینده گنجانده شده است.

وی درانتها اظهار داشت: امسال منابع اختصاص یافته به وزارت نیرو در بخش ساماندهی رودخانه ها به لحاظ اعتبارات مصوب رشد مناسبی داشته است و امیدوارم در كنار رشد اعتبارات نیز تخصیص های مناسبی را شاهد باشیم تا ساماندهی رودخانه ها به خوبی صورت بگیرد.

منبع:

1399/01/06
21:42:07
5.0 / 5
3513
تگهای خبر: وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز