مصرف بنزین در كشور ۳۰ درصد كاهش پیدا كرد

مصرف بنزین در كشور ۳۰ درصد كاهش پیدا كرد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سخنگوی شركت ملی پخش فراورده های نفتی اظهار داشت: میزان مصرف بنزین در كشور نسبت به اسفند ماه بیشتر از ۳۰ درصد كاهش داشته است.


فاطمه كاهی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آخرین میزان مصرف بنزین در كشور، اظهار نمود: از ۲۹ اسفند ماه تا آخر روز چهارم فروردین متوسط مصرف بنزین در كشور بیشتر از ۴۶ میلیون لیتر در روز بوده است.
وی با اشاره به اینكه با عنایت به میزان مصرف بنزین در اسفند ماه كه حدود ۷۰ میلیون لیتر در روز بوده می توان اظهار داشت كه حالا میزان مصرف كاهش محسوسی پیدا كرده است، خاطرنشان كرد: عمده ترین دلیل این مسئله شیوع كرونا و كاهش تردد خودرو ها و همینطور اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین بوده است.
هم اكنون ظرفیت تولید بنزین در ایران حدود ۱۱۰ میلیون لیتر در روز و متوسط میزان مصرف حدود ۹۴ میلیون لیتر در روز تخمین زده می شود. این در شرایطی است كه تعداد خودرو ها در ایران به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، ۲۴۰ دستگاه و متوسط مصرف روزانه بنزین در سال ۱۳۹۷ حدود ۸۸ میلیون لیتر است. این در شرایطی است كه سال قبل ایران از لیست كشورهای واردكننده بنزین خارج شد كه همین مسئله ضرورت توجه به میزان مصرف را بیش تر كرده است.
خیلی از كارشناسان اعتقاد دارند كه برای كاهش مصرف بنزین می توان در مرحله اول به تولید و استفاده از خودرو های كم مصرف روی آورد. سیاست بعدی با عنایت به حجم ذخایر گاز كشور می تواند برنامه جایگزینی سوخت CNG با بنزین باشد. همینطور گسترش حمل و نقل عمومی یا سیاست های قیمتی هم می تواند سبب كنترل و كاهش مصرف بنزین در كشور شود.
اما بعد از طرح سهمیه بندی بنزین، میزان مصرف این فراورده نفتی چقدر شد؟ درواقع صبح جمعه ۲۴ آبان، بنزین سهمیه بندی شد و قیمت این فرآورده نفتی به صورت سهمیه ای (۶۰ لیتر ماهانه برای خودرو های شخصی) به ازای هرلیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت آزاد ۳۰۰۰ تومان تعیین شد. این تصمیم در كاهش مصرف بنزین در كشور بی تأثیر نبود؛ به طوریكه ۲۰ درصد مصرف بنزین در روز جمعه ۲۴ آبان نسبت به جمعه هفته پیش ( ۱۷ آبان) محقق شد.
حالا هم ویروس كرونا سبب كاهش روند مصرف بنزین شده و شاهد كاهش ۳۰ درصدی مصرف این فراورده نفتی در كشور هستیم.1399/01/07
22:43:33
5.0 / 5
3518
تگهای خبر: بنزین , پخش , تردد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز