ترامپ:

منتظر توافق نفتی عربستان و روسیه هستم

منتظر توافق نفتی عربستان و روسیه هستم به گزارش خبرگزاری نفت و گاز دونالد ترامپ اظهار داشت كه به تازگی با سران عربستان سعودی و روسیه صحبت كرده و بر این باور است كه این دو كشور تا چند روز دیگر توافق خواهند كرد تا به جنگ قیمتشان آخر دهند و با كاهش تولید، قیمتها را تقویت نمایند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ اظهار نمود كه از مدیران نفتی آمریكا دعوت كرده است به كاخ سفید آمده و درباره راههای كمك به صنعت كه از افت شدید تقاضا به دنبال شیوع كرونا و جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه صدمه دیده است، گفت و گو كنند.

رییس جمهور آمریكا در یك كنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران اظهار داشت: روز جمعه با تولیدكنندگان نفت دیدار خواهم كرد و روز جمعه یا شنبه با تولیدكنندگان نفت مستقل دیدار می كنم. دولت دیدارهای زیادی در این حوزه خواهد داشت.

ترامپ اظهار داشت: صنعت جهانی نفت متلاطم شده و این برای روسیه بد است و برای عربستان سعودی بسیار بد است. منظورم این است كه برای همه بد است و تصور می كنم ما یك توافق در این حوزه خواهیم داشت.

قیمتهای جهانی نفت سال جاری تحت تأثیر افت تقاضا به دنبال شیوع كرونا و جنگ قیمت و افزایش تولید عربستان سعودی و روسیه، حدود دو سوم سقوط كرده است.

یك مقام بلندپایه در منطقه خلیج فارس به رویترز اظهار داشت: عربستان سعودی از همكاری میان تولیدكنندگان نفت استقبال می كند اما مخالفت روسیه با پیشنهاد ماه گذشته برای تشدید كاهش تولید، سبب آشفتگی بازار شده است.

فروپاشی قیمتهای نفت صنعت حفاری آمریكا را به خطر انداخته و سبب به راه افتادن موج ورشكستگیها و اخراجها شده و بنابراین واشنگتن به دنبال راههایی برای پشتیبانی از این بخش است.

طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، انتظار می رود ترامپ در دیدار با مدیران نفتی به بحث درباره گزینه های مختلف كمك به این صنعت بپردازد كه شامل اعمال تعرفه روی واردات نفت از عربستان سعودی خواهد بود.

شركتهایی كه در نشست روز جمعه با ترامپ حضور خواهند داشت شامل اكسون موبیل، شورون، اكسیدنتال پترولیوم و كانتیننتال ریسورسز هستند.

یك منبع مطلع به رویترز اظهار داشت: پالایشگاههای نفت و تولیدكنندگان كوچك هم در این دیدار نماینده خواهند داشت و بحث معافیت از پرداخت حقوق مربوط به مناطق فراساحلی فدرال و سایر بخشها مطرح خواهد شد.

موسسه امریكن پترولیوم كه نماینده صنعت نفت و گاز آمریكا است، اعلام نمود كه مایك سامرز، رئیس این گروه در دیدار با ترامپ حضور پیدا می كند اما به دنبال یارانه های دولت یا مداخلات ویژه برای پرداختن به ركورد فعلی نیست.

موسسه امریكن پترولیوم كه اعضایش فعالیت جهانی دارند، در گذشته با وضع تعرفه های تجاری مخالفت كرده است چونكه این اقدام پروژه ها و روابط تجاری اعضایش در كشورهای دیگر را گرفتار مخاطره می كند.

ترامپ چند روز پیش جنگ قیمت عربستان سعودی و روسیه را دیوانگی خواند و با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره این مورد صحبت كرد. مقامات انرژی دو كشور هم بعدا صحبت كرده و با ادامه مذاكرات به همراه سایر كشورهای تولیدكننده و مصرف كننده موافقت كردند.

دولت ترامپ اعلام نموده كه می خواهد نماینده ویژه ای را به ریاض اعزام كند تا این كشور را برای كاهش تولید نفت مجاب كند.

دو منبع مطلع خبر دادند عرضه نفت عربستان سعودی با وجود افت شدید تقاضا، روز چهارشنبه به ركورد بیشتر از ۱۲ میلیون بشكه در روز صعود كرد.

در این بین، خبرگزاری اینترفكس به نقل از آمار وزارت انرژی روسیه اطلاع داد تولید نفت این كشور در مارس ثابت بوده و در ۱۱.۲۹ میلیون بشكه در روز مانده است. تولید نفت روسیه در مارس به تن ۴۷.۷۶ میلیون بود.

بلومبرگ به نقل از یك مقام روسی كه مایل نبود نامش فاش شود، نوشت: روسیه با عنایت به مازاد عرضه عظیمی كه در بازار جهانی وجود دارد، قصد ندارد تولید نفت خویش را افزایش دهد و افزایش تولید در چنین شرایطی برای تولیدكنندگان منطقی نیست.

الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه ماه گذشته بعد از شكست مذاكرات با اوپك و انحلال پیمان محدودیت عرضه اوپك پلاس، گفته بود این كشور می تواند تولیدش را در كوتاه مدت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشكه در روز و در بلندمدت ۵۰۰ هزار بشكه در روز افزایش دهد.

درخواست وزارت انرژی آمریكا از عربستان سعودی و روسیه

وزارت انرژی آمریكا به دنبال افزایش عرضه نفت عربستان سعودی به ركورد بیشتر از ۱۲ میلیون بشكه در روز، از عربستان سعودی و روسیه خواست بازارهای نفت آرام كنند.

شایلین هاینس، سخنگوی وزارت انرژی آمریكا اظهار نمود: افزایش تولید نفت در شرایط از بین رفتن تقاضای جهانی، عصبانی كننده است و برنامه آگاهانه ای كه ما از شركایمان انتظار داریم را نشان نمی دهد و منابع مشترك ما در بازارهای باثبات را پیش نمی برد. وی اظهار داشت: دن برویت، وزیر انرژی آمریكا به منظور تثبیت بازارها، سرگرم مذاكره با همتایانش در كشورهای تولیدكننده بزرگ است.

اما دیمیتری پسكوف، سخنگوی كرملین روز چهارشنبه اظهار نمود: روسیه و عربستان سعودی درباره شرایط فعلی بازار نفت مذاكراتی ندارند و رئیس جمهور روسیه برنامه ای برای تماس تلفنی با سران سعودی ندارد با این وجود وی تصریح كرد: اگر ضرورتی وجود داشته باشد، چنین مذاكراتی می توانند به سرعت انجام گیرند.

بر اساس گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه از تولیدكنندگان و مصرف كنندگان نفت خواست راهكاری برای بهبود وضعیت بازارهای نفت پیدا كنند.

وی در یك نشست دولتی گفت اگر سرمایه گذاریها در بخش نفت كاهش پیدا كند، قیمتها مطمئنا بهبود خواهند یافت اما هیچ كس به چنین چیزی نیاز ندارد.
1399/01/15
13:11:30
5.0 / 5
3444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز