یك عضو كمیسیون انرژی:

همكاری آمریكایی ها با اوپك منجر به ثبات نسبی در بازار جهانی نفت خواهد شد

همكاری آمریكایی ها با اوپك منجر به ثبات نسبی در بازار جهانی نفت خواهد شد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یك عضو كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اشاره كرد: همان طوری كه حضور روسیه در اوپك و پایبندی آن به تصمیمات سازمان اوپك موجب تقویت جایگاه اوپك و تاثی گذاری آن در تنظیم بازار نفت شده است، حضور آمریكایی ها نیز منجر به ارتقای جایگاه اوپك خواهد شد.


جلال میرزایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به درخواست عربستان برای برگزاری جلسه فوری اوپك پلاس، بیان كرد: عربستان پس از گفت و گویی كه بن سلمان با ترامپ داشته است، خواهان برگزاری فوری نشست اوپك پلاس شده است. كشورهایی نظیر عربستان و روسیه و چندین كشور دیگر عضو اوپك پلاس هستند كه توافق میان این ها موجب شد كه عرضه نفت برای حفظ قیمت ها محدود شود.
ایشان سپس اظهار نمود: اما پس از جلسه اخیر در وین یكی از برداشت ها این بود كه عربستان در امتداد منافع آمریكا و ضربه زدن به روسیه از توافق محدودیت عرضه نفت خارج شده است و برخی دیگر بر این باور بودند كه شاید با یكدیگر تبانی كرده اند. عدم توافق در وین موجب شد قیمت نفت در بازار جهانی روند نزولی طی نماید اما با شیوع ویروس كرونا از چین بعنوان یكی از كشورهای عمده مصرف كننده نفت، شاهد سقوط قیمت نفت بودیم.
نماینده مردم ایلام در مجلس اشاره كرد: پس از سقوط قیمت نفت، روسیه و عربستان اختلاف های خودرا عیان كردند. گویا روس ها انتظار داشتند تولید نفت خودرا بیش از این كاهش دهند از طرف دیگر سعودی ها هم این انتظار را از روس ها داشتند. روسیه نیز صراحتا اعلام نمود كه نمی تواند درخواست عربستان را بپذیرد اما اتفاقی كه در چند روز اخیر افتاده و قبل از این مورد توجه بعضی از مفسرین بود، وضعیت شركت های نفتی آمریكا بود.
ایشان سپس اشاره كرد: ما فكر می كردیم كه پشت این عدم توافق، آمریكاست كه به عربستان فشار می آورد. اما امروز مشخص شده كه بازنده اصلی اختلاف نفتی بین عربستان و روسیه و سقوط قیمت ها، شركت ها نفتی آمریكایی هستند این واقعیت ترامپ را وادار كرده تا با بن سلمان تماس گرفته و به او فشار آورد كه این اختلاف را به صورتی با روسیه حل و فصل كنند و تولید نفت خودرا كاهش دهند. به دنبال آن عربستان خواستار نشست فوری اوپك پلاس شد.
این عضو كمیسیون انرژی مجلس اضافه كرد: سوالی كه مطرح است این است كه چرا روسیه و عربستان كار را به اینجا كشاندند. واقعیت این است كه در دو سال اخیر هرچه عربستان و روسیه برای تنظیم بازار عرضه خودرا كم كردند، شركت های آمریكایی بودند كه بدون هرگونه محدودیتی از وضعیت بهره كافی بردند. هرچه ایران، عراق، امارات و نیجریه و سایر كشورها محدودیت عرضه را پذیرفته و به تعهدات خود پایبند بودند این آمریكایی ها بودند كه حداكثر استفاده را از بازار داشتند.
ایشان سپس اشاره كرد: هرچه جلوتر آمدیم این آمریكایی ها بودند كه تولید نفت خودرا بیشتر كردند. رفتار روس ها پس از تماس ترامپ با بن سلمان نشان میدهد كه این دفعه پوتین بدون همراهی آمریكا، كاهش عرضه را نپذیرد. انتظار می رفت عربستان و روسیه زودتر موضع گرفته و خواهان همكاری آمریكایی ها می شدند اما به نظر می آید روسیه و عربستان نمی خواستند آمریكا بعنوان یك بازیگر در این حوزه وارد شود اما امروز شرایط عوض شده است.
میرزایی در آخر اضافه كرد: به نظر من همان طوری كه حضور روسیه در اوپك و پایبندی آن به تصمیمات سازمان اوپك موجب تقویت جایگاه اوپك و تاثیرگذاری آن در بازار نفت شده است، حضور آمریكایی ها نیز منجر به ارتقای جایگاه اوپك خواهد شد. به دنبال آن می توان امیدوار بود كه شاهد ثبات نسبی در بازار جهانی نفت بوده كه این اتفاق هم به نفع تولید كننده ها و هم به نفع مصرف كنندگان است.
منبع:

1399/01/16
17:10:54
5.0 / 5
3058
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز