در آستانه نشست فوق العاده اوپك پلاس

چه كشورهایی موافق و مخالف كاهش تولید نفت هستند؟

چه كشورهایی موافق و مخالف كاهش تولید نفت هستند؟ خبرگزاری نفت و گاز: نفت هفته سرنوشت سازی را پشت سر می گذارد، برای اینكه عربستان سعودی، روسیه و سایر تولیدكنندگان دیوانه وار برای تضمین دستیابی به توافق و مهار ریزش قیمت ها تلاش می كنند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سران پیمان قبلی محدودیت عرضه اوپك پلاس در ایام اخیر درباره مقصر اصلی ریزش قیمت های نفت به مشاجره پرداختند كه موجب شد برگزاری نشست فوق العاده به تاخیر افتاده و از دوشنبه به پنج شنبه موكول گردد.

از زمان انحلال اتحاد اوپك پلاس در اوایل ماه میلادی گذشته، بهای معاملات آتی نفت تحت تاثیر اشباع بی رویه عرضه و سقوط تقاضا به میزان ۳۰ میلیون بشكه در روز، به پایینترین ركورد در ۱۸ سال اخیر سقوط كرد. بااینكه قیمت ها تا حدودی بهبود پیدا كرده اما تولیدكنندگان همچنان با چشم انداز كمبود مخازن نگهداری و تعطیلی چاه های نفت روبرو هستند.

توافق میان قدرت های نفتی جهان قطعی و مشاركت آمریكا در مذاكرات مشخص نیست. پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی به بررسی آخرین مواضع كشورهای تولیدكننده اوپك و غیراوپك پرداخته است كه از این قرار است:

- عربستان سعودی

تولید نفت: ۱۲ میلیون بشكه در روز

عربستان سعودی در انتظار روشن شدن نتیجه نشست دهم آوریل اوپك و متحدانش درباب كاهش تولید، اعلام قیمت فروش رسمی خود برای ماه مه را به بعد از برگزاری این جلسه موكول كرده است.

شركت آرامكوی سعودی در كوشش برای كسب سهم بازار بعد از انحلال اتحاد اوپك پلاس، عرضه نفت را تا اختتام ماه مه در سطح تاریخی بالایی نگه خواهد داشت. این شركت تولیدش را در اولین روز آوریل به بالای ۱۲ میلیون بشكه در روز افزایش داد.

عربستان سعودی برای همه روشن كرده است كه عمده بار كاهش تولید را برعهده نخواهد گرفت.

- روسیه

تولید نفت: ۱۱.۲۹ میلیون بشكه در روز

روسیه به شرط محدودیت عرضه از طرف آمریكا، حاضر است تولیدش را یك میلیون بشكه در روز یا معادل ۱۰ درصد از تولید مارس كم كند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اظهار كرده كه كاهش تولید جهانی ۱۰ میلیون بشكه در روز امكان پذیر بوده و این كشور آماده مشاركت در كاهش تولید به شرط همكاری سایر تولیدكنندگان است.

اما بگفته یكی از منابع آگاه كه مایل نبود نامش فاش شود، روسیه حاضر نیست بیشتر از یك دهم از كاهش تولید جهانی را بپذیرد.

- آمریكا

تولید نفت: ۱۳ میلیون بشكه در روز

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا هفته گذشته با بیان میانجیگری میان عربستان سعودی و روسیه برای خاتمه دادن به جنگ قیمت و كاهش تولید ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشكه در روز، بازار جهانی را غافلگیر كرد و موجب جهش بی سابقه قیمت ها شد.

با این حال ترامپ تمایلی برای پیوستن به كاهش تولید نفت نشان نداده است. رئیس جمهور آمریكا تهدید كرده كه در صورت پایین ماندن قیمت ها، روی واردات نفت تعرفه وضع خواهدنمود.

وی در آخرین اظهاراتش روشن كرده كه انتظار دارد متحدان سابق در مورد كاهش تولید نفت به توافق برسند.

- برزیل

تولید نفت: ۳.۰۶ میلیون بشكه در روز

شركت نفتی دولتی پتروبراس یكی از تولیدكنندگان بزرگ نفت بوده كه در واكنش به ریزش قیمت ها، تنها به كاهش هزینه اكتفا نكرده و تولیدش را كاهش داده است. پتروبراس ماه گذشته در اطلاعیه ای اعلام نمود كه تولید نفت را به میزان ۱۰۰ هزار بشكه در روز كاهش خواهد داد و تولید سكوهای پرهزینه در آب های عمیق را كه در كوشش برای فروش آنهاست، متوقف خواهدنمود. در صورتیكه غول های نفتی مانند شورون و رویال داچ شیل هزینه هایشان را بمنظور تقویت وضعیت مالی، كاهش داده اند اما از تعطیلی میادین شان خودداری كرده اند.

- نروژ

تولید نفت: ۲.۰۷ میلیون بشكه در روز

نروژ كه بزرگترین تولیدكننده نفت و گاز غرب اروپا است، اعلام نمود اگر تولیدكنندگان بزرگ جهان با محدودیت عرضه موافقت كنند، كاهش تولید نفت خودرا بررسی خواهدنمود.

این كشور اسكاندیناوی كه تولید نفتش مقرر است در چند سال آینده افزایش پیدا كند، از سال ۲۰۰۲ در هیچ كاهش تولید هماهنگی با سایر كشورها مشاركت نكرده و معادل حدود دو درصد از تقاضای جهانی نفت تولید می كند.

- كانادا

تولید نفت: ۵.۸۷ میلیون بشكه در روز

جیسون كنی، نخست وزیر ایالت آلبرتای كانادا اظهار كرده كه سونیا سویج، وزیر انرژی آلبرتا در نشست فوق العاده اوپك پلاس برای حل جنگ قیمت نفت و بررسی نحوه مشاركت این ایالت در كاهش تولید شركت خواهدنمود.

وی اظهار نمود كه این ایالت به سبب محصور بودن در خشكی نمی تواند تاثیر مدلول داری روی قیمت های جهانی داشته باشد اما آماده مشاركت در تلاش ها برای توقف ریزش دیوانه وار قیمت هاست.

- عراق

تولید نفت: ۴.۶۲ میلیون بشكه در روز

عراق كه دومین تولیدكننده بزرگ عضو اوپك است، به نتیجه دیدار نهم آوریل تولیدكنندگان اوپك و متحدانشان خوش بین است.

ثامر غضبان، وزیر نفت عراق اظهار نمود كه همه تولیدكنندگان در موقعیت مشابهی قرار گرفته اند و برای دستیابی به هدف مشترك باید همكاری كنند و هر گونه توافق جدید باید از طرف تولیدكنندگان بزرگ خارج از اوپك پلاس مانند آمریكا، كانادا و نروژ حمایت شود.

- امارات متحده عربی

تولید نفت: ۳ میلیون بشكه در روز

امارات متحده عربی كه سومین عضو بزرگ اوپك است با الگوبرداری از عربستان سعودی، تولیدش را افزایش داده است.

شركت ملی نفت ابوظبی (ادنوك) تولیدش را در آوریل به بیش از چهار میلیون بشكه در روز رسانده است در صورتیكه در مارس ۳.۵۶ میلیون بشكه در روز نفت تولید می كرد. امارات متحده عربی در مارس بیش از ۱۰۰ میلیون بشكه نفت و میعانات صادر كرده كه حداقل در سه سال اخیر بی سابقه بوده است.

این امیرنشین اعلام نموده كه نشست فوری همه كشورهای اوپك پلاس و سایر تولیدكنندگان نفت برای تضمین ثبات بازار لازم است.

- كویت

تولید نفت: ۲.۶۷ میلیون بشكه در روز

تولید نفت كویت در آوریل به ۳.۱۵ میلیون بشكه در روز افزایش یافت.

با این حال خالد الفاضل، وزیر نفت كویت اعلام نمود كشورش از درخواست عربستان سعودی برای مذاكرات مجدد درباب كاهش عرضه نفت در اواخر هفته جاری حمایت كرده و امیدوار است این مذاكرات نتیجه مثبتی برای تثبیت بازار نفت داشته باشد.

- نیجریه

تولید نفت: ۱.۹۳ میلیون بشكه در روز

نیجریه كه بزرگترین تولیدكننده نفت آفریقا است، با عرضه نفت خود به ارزان ترین قیمت ممكن نسبت به فاكتورهای قیمت بازار بین المللی در یك دهه گذشته وارد جنگ سهم بازار شد اما اعلام نموده كه آماده كمك برای بازگشت بازار جهانی نفت به ثبات است.

تیمپره سیلوا، وزیر نفت نیجریه اظهار كرده كه نیجریه آماده است به سایر كشورهای جهان پیوسته و فداكاری لازم برای برای تثبیت بازار نفت خام و جلوگیری از فروپاشی اقتصاد جهانی انجام دهد.

منبع:

1399/01/20
22:58:44
5.0 / 5
3232
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز